P, 15.08.2022.

Ģimene izvirzīja ultimātu: nāve vai eksorcisms. Būt lezbietei Čečenijā

Ģimene izvirzīja ultimātu: nāve vai eksorcisms. Būt lezbietei Čečenijā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: AFP/SCANPIX

Čečenu divdesmitgadniece Marko (vārds mainīts) jau bērnībā apzinājās, ka ir citādāka. Pusaudzes gados viņa saprata, ka ir lezbiete, un mocījās ar domām par pašnāvību. Kad jaunās sievietes ģimene uzzināja par viņas seksuālo orientāciju, tuvinieki Marko lika veikt eksorcismu. Pēc tam viņai izdevās aizbēgt no dzimtās vietas līdzīgi kā daudziem citiem čečenu homoseksuāļiem, kuri pieteikušies patvēruma meklētāju statusam ārvalstīs, vēsta raidorganizācija BBC.

Čečenijas līderis Ramzans Kadirovs noliedz medijos izskanējušās ziņas par drošības dienestu nežēlīgo izrēķināšanos ar gejiem.

«Pat ja Čečenijā šādi cilvēki būtu, mūsu varasiestādēm ar viņiem nevajadzētu noņemties, jo pašu radinieki viņus nosūtītu uz vietu, no kuras viņi nekad vairs neatgrieztos,» aģentūrai «Interfax» savulaik paziņoja Kadirova pārstāvis Alvi Karimovs.

Marko atzīst, ka vienmēr esot jutusies citāda. «Pusaudzes gados domāju par pašnāvību,» viņa sacīja intervijā BBC Krievijas servisam. «Bet tad nolēmu - nē, nesagādāšu jums to prieku. Es aizbēgšu un dzīvošu tā, kā vienmēr esmu sapņojusi, lai ko tas prasītu. Vai nu jums tas patīk vai ne.»

Kad Marko radinieki uzzināja par viņas seksuālo orientāciju, viņi izvirzīja ultimātu.

«Viņi man teica - vai nu mēs tevi nogalināsim, vai arī ieslēgsim trakomājā un izmetīsim atslēgu. Vienīgā alternatīva bija iziet eksorcismu,» stāsta sieviete.

Viņa piekrita «ļauno garu izdzīšanai». Brālis aizveda Marko uz vietējo mošeju, kur mulla pateica, ka viņā esot iemiesojies pats nelabais. «Viņš turēja roku man uz galvas un lasīja no Korāna. Es zināju, ka jāizturas tā, it kā es būtu apsēsta,» teica Marko. «Biju noskatījusies gana daudz «YouTube» video, lai zinātu, kā tas jādara. Es raustījos, kliedzu un teicu, ka manī ir septiņi dažādi dēmoni.»

Pēc divām stundām viņa bija «izārstēta». «Viņi bļāva - urā! Tu vairs neesi lezbiete!» stāsta Marko.

Drīz pēc tam ģimene atrada viņai precinieku - protams, vīriešu dzimuma. Bet jaunajai sievietei pirms kāzām izdevās aizbēgt.

Marko vispirms devās uz vienu no lielākajām Krievijas pilsētām, bet vēlāk ar LGBT organizācijas palīdzību pameta Krieviju, lai sāktu jaunu dzīvi ārzemēs. Viņa vēlas aizmirst pagātni un dzīvot ar savu draudzeni, ar kuru iepazinās sociālajos tīklos.

Grūti noteikt, cik daudz čečenu lezbiešu un geju saņēmuši patvēruma meklētāju statusu ārpus Krievijas, jo kandidātu seksuālā orientācija nekur netiek reģistrēta. Pagājušogad Vācijas ārlietu ministrija paziņoja, ka valstī uzņemts viens homoseksuāls vīrietis no Čečenijas, bet vēl četri pieteikumi tiekot izskatīti. Lietuva uzņēmusi divus homoseksuāļus no Čečenijas, bet Francija - vienu.

Beļģija pagājušonedēļ pieciem čečenu homoseksuāļiem piešķīra humānās vīzas, lai viņi no Maskavas varētu mērot ceļu uz Beļģiju. Tikmēr vairāk nekā 20 homoseksuāliem un biseksuāliem vīriešiem piešķirts patvērums Kanādā.

Aktīvistu organizācijas «LGBT tīkls» pārstāvis Krievijas medijam «Novaja Gazeta» sacīja, ka pagājušogad organizācija palīdzējusi 114 cilvēkiem, kas Čečenijā saskārušies ar vajāšanu seksuālās orientācijas dēļ.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu