Ķīlis: nākotnē darbaspēku vairāk ietekmēs mākslīgais intelekts nekā imigrācija

Roberts Ķīlis FOTO: Ieva Čīka/LETA

Darbaspēka problēmu nākotnē vairāk ietekmēs mākslīgais intelekts nekā imigrācija, RīgaTV 24 raidījumā «Preses klubs» pauda bijušais izglītības un zinātnes ministrs, sociālantropologs Roberts Ķīlis.

«Ja ir runa par darba lietām, tad nevajag nekādus migrantus. Mums ir automatizācija, kas var būt vēl nopietnāks jautājums nekā imigrācija. Automatizācija, mākslīgais intelekts un robotika bez visādām politiskām peripetijām var risināt daudzus būtiskus jautājumus,» teica Ķīlis, komentējot Latvijas demogrāfijas krīzi un darbaspēka novecošanu.

Ķīlis uzskata, ka imigrantu uzņemšana nav vienīgais veids, kā risināt darbaspēka problēmas Latvijā. Viņš pieļauj, ka automatizācijai būs krietni lielāka ietekme. «Automatizācija, mākslīgais intelekts un robotika ir tas, ko visu laiku piemirst. Bet tā ir lieta, kas bez visādām politiskām peripetijām – no kurienes, kāpēc, kā mēs viņus mācīsim – var risināt daudzus būtiskus jautājumus,» raidījumā teica sociālantropologs.

Ķīlis stāstīja, ka ir pētījis mākslīgā intelekta ietekmi, strādājot Londonas Karaliskajā mākslas biedrībā. «Viņiem ir diezgan daudz pozitīvu norāžu, piemēram, sociālajā aprūpē un citur par cilvēku darba roku aizstāšanu ar automatizācijas palīdzību,» viņš apliecināja.

Sociālantropologs arī norādīja, ka imigrācija lielākoties risinātu citas problēmas, piemēram, dzimstību. Tomēr bijušais izglītības ministrs uzskata, ka citi risinājumi rodami arī šajā jautājumā. Viņš raidījumā uzsvēra, ka mums būtu jābūt pacietīgiem un

jāgaida, kad Latvijā atgriezīsies aizbraukušo bērni.

«Holandieši, piemēram, sagaidīja, ka viņu aizbraukušo bērni atbrauc atpakaļ uz Holandi, jau daudz ko apguvuši un iemācījušies, atvedot savu kapitālu un sakarus. Iespējams, tas ir saprātīgāks gājiens, nekā spiestā kārtā tieši tagad vilkt iekšā noteiktu skaitu cilvēku,» raidījumā sacīja Ķīlis.

Uz augšu
Back