Vai visi projekta dalībnieki pēc tam arī uzsāk uzņēmējdarbību?
A.Barels: Nebūt ne! Taču viņi gūst vērtīgas zināšanas un pašpārliecību, paplašina savus apvāršņus un viņos attīstās kaut kas, ko es saucu par «kāpēc ne» attieksmi. Viena no pagājušā gada dalībniecēm projektam pievienojās ar biznesa ideju. Projekta laikā viņa iemācījās lieliski pasniegt gan sevi, gan savu projektu. Viņa tolaik strādāja ierēdņa darbu. Savu uzņēmumu viņa galu galā nenodibināja, taču viņu nolūkoja un labā amatā nolīga starptautiska kompānija. Viņa atrada pašapziņu, lai pilnībā mainītu savu dzīvi. Arī tas ir veiksmes stāsts!
Jums ir vairāk nekā 30 gadu pieredze vadošos amatos tehnoloģiju un medicīnas nozares uzņēmumos, esat strādājis par pasniedzēju universitātēs Lielbritānijā, Somijā un Ķīnā. Ar lekcijām un semināriem gadu gaitā esat bijis biežs viesis arī Latvijā. Kādi, Jūsuprāt, ir Latvijas studenti un jaunie uzņēmēji?
A.Barels: Viņi ir ļoti gari augumā… [smejas] Bet, ja runājam nopietni, es apbrīnoju latviešu studentu radošumu, interesi par visu starptautisko, spēju pielāgoties un pāri visam viņu «kāpēc ne» attieksmi. Latvijas studenti un jaunieši ir gatavi izmantot katru iespēja. Viņi ir vieni no smagāk strādājošajiem jauniešiem, ko esmu redzējis, un gatavi maksimāli izmantot viņiem dotās iespējas.
Ja runājam par Latvijas studentu un jauno uzņēmēju idejām, - cik tās ir gatavas izdzīvot reālajā biznesa vidē?
A. Barels: Daļa ideju pirms nonākšanas projektā vēl nav īsti noformulētas, taču jāatzīst, ka trīs vai četras labākās idejas, kas pārvērtušās reālā biznesā šajā projektā, kas notiek arī citās valstīs, nākušas tieši no Latvijas. Latviešu uzņēmēju idejas ir ļoti dažādas. Piemēram, kāda jaunā arhitekte pie mums nāca ar ideju attīstīt arhitektiem domātu programmatūru, kas ļautu nākotnes mājokli apskatīt virtuālajā realitātē.
Vēl viens interesants produkts: audionavigācijas sistēma cilvēkiem ar redzes problēmām. Produktu dzīvē ieviest varētu kā vides pieejamības projektu sadarbībā ar dažādu pilsētu atbildīgajiem dienestiem. Pilsētā tiktu uzstādīti raidītāji, un cilvēki savos telefonos varētu uzstādīt īpašu aplikāciju. Tuvojoties kādam objektam, viņi telefonā saņemtu informāciju par vietu, kur atrodas. Piemēram, pazemes gājēju pārejai tuvojoties, telefonā atskanētu audio paziņojums: jūs tuvojaties X pazemes gājēju pārejai, jums priekšā ir kāpnes ar 29 pakāpieniem.
Idejas ir ļoti dažādās attīstības stadijās. Piemēram, viens no dalībniekiem izstrādājis ārstniecisko lāzeriekārtu lietošanai mājas apstākļos. Tas ir jau reāls produkts, tāpēc ar viņu mēs strādājam pie biznesa plāna izstrādes un investīciju piesaistes. Produkts jau ir pieejams pārdošanā, taču mazos apmēros. Lai izietu starptautiskā tirgū, jaunajam uzņēmējam nepieciešams liels partneris, piemēram, kāda farmācijas kompānija. Kopā mēs meklējam tam risinājumus.
Mēdz teikt, ka Latvijā uzņēmējdarbību sākt nav viegls uzdevums. Vai Jūs tam piekristu?