O, 16.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Lietuva svin Valsts atjaunošanas dienu

TVNET/LETA
Lietuva svin Valsts atjaunošanas dienu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: BNS foto/LETA

Lietuva šodien svin Valsts atjaunošanas dienu - 99. gadskārtu, kopš pieņemts akts par neatkarības atjaunošanu, proklamējot Lietuvas Republiku.

1918.gada 16.februārī Lietuvas padome parakstīja dokumentu, kurā pasludināja, ka Lietuva atjauno neatkarīgu, uz demokrātiskiem pamatiem balstītu valsti ar galvaspilsētu Viļņā un norobežojas no visām valstiskajām saitēm, kādas tai jebkad bijušas ar citām tautām.

No rīta Lietuvas valsts vadītāji Viļņas Rasu kapsētā godinās Neatkarības akta parakstītāju piemiņu.

Vēlāk prezidente Daļa Grībauskaite pasniegs Lietuvas un ārvalstu pilsoņiem valsts apbalvojumus par nopelniem Lietuvas labā.

Pusdienlaikā Simona Daukanta laukumā pie prezidenta pils, kā allaž šai dienā, tiks svinīgi uzvilkti visu triju Baltijas valstu karogi.

Viļņas katedrālē notiks Valsts atjaunošanas dienai veltīta mise.

Svinīgs atceres brīdis paredzēts arī pie nama Viļņā, kur pirms 99 gadiem tika parakstīts Lietuvas Neatkarības atjaunošanas akts.

Viļņā otro reizi šai dienā notiks jauniešu gājiens «Pa Lietuvas valsts ceļu». Tas sāksies senās Lietuvas valsts centrā - Šventaraģa ielejā pie Viļņas katedrāles un Valdnieku pils - un vedīs cauri vecpilsētai, gar vairākām Lietuvas valsts vēsturē nozīmīgām ēkām, cauri Aušras vārtiem uz Rasu kapsētu, kur apglabāts Lietuvas nacionālās atmodas tēvs Jons Basanavičs.

Vakarpusē Viļņas Ģedimina prospektā no Katedrāles laukuma līdz Vinca Kudirkas laukumam pie valdības ēkas par godu 16.februārim tiks iedegti 16 simboliski ugunskuri, pie kuriem aicināti kopīgi sildīties gan Viļņas iedzīvotāji, gan pilsētas ciemiņi.

Vakarā Lietuvas Nacionālajā filharmonijā notiks svinīgs koncerts, kura aizgādne ir prezidente.

Tikmēr Katedrāles laukumā norisināsies plašs brīvdabas koncerts un viktorīna «Es patiešām mīlu Lietuvu», kurā zināšanās par interesantiem Lietuvas vēstures faktiem sacentīsies divas sabiedrībā pazīstamu cilvēku komandas.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu