Porošenko: Lietuvas balss starptautiskajās organizācijās būtiski palīdzējusi Ukrainai

LETA/BNS
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Mykhailo Markiv/TASS/Scanpix

Lietuva sniegusi Ukrainai būtisku atbalstu, pievēršot starptautiskās sabiedrības uzmanību Krievijas agresijai, pirmdien uzsvēra Ukrainas prezidents Petro Porošenko, runājot kopīgā preses konferencē ar Lietuvas prezidenti Daļu Grībauskaiti.

«Dažkārt Lietuvas skaļā balss Eiropas Komisijā, ANO Drošības padomē un citās starptautiskajās organizācijās Ukrainai ļoti palīdzējusi,» viņš norādīja.

Kā atgādināja Porošenko, pirms trim gadiem Viļņā Ukrainai bija paredzēts parakstīt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību, taču toreizējais Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs atteicās to darīt, un tūlīt pēc tam Kijevā sākās sabiedrības protesti, kas beidzās ar varas gāšanu.

«Septiņus mēnešus vēlāk es šo līgumu parakstīju Briselē,» sacīja Ukrainas prezidents, piebilstot, ka Ukrainai ir svarīgs un vajadzīgs visu veidu atbalsts, ko sniedz Lietuva.

«Palīdzība militārajā un tehniskajā ziņā gan nebija īpaši liela, tomēr tai bija simboliska loma - tā rādīja paraugu citām valstīm,» viņš piebilda.

Pirmdien, atzīmējot 25. gadadienu kopš abu valstu diplomātisko attiecību nodibināšanas, Kijevā notika Lietuvas un Ukrainas prezidentu padomes sēde.

Grībauskaite kopīgajā preses konferencē pēc tikšanās ar Porošenko savukārt norādīja, ka šīs nedēļas nogalē dosies uz Eiropas Savienības Padomes apspriedi, kurā tiks runāts par asociācijas līguma īstenošanu un bezvīzu režīmu ar Ukrainu.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka Ukrainai ne mazāku ļaunumu kā karadarbība nodara arī dziļi iesakņojusies korupcija. Ukrainas Augstākās Radas deputātu deklarētie ietaupījumi skaidrā naudā sasniedz gandrīz 0,5 miljardus ASV dolāru. Valstī jau sāktas pirmstiesas izmeklēšanas par negodīgu iedzīvošanos un īpašumu nedeklarēšanu; darbu zaudējuši arī daudzi korumpēti tiesneši.

Lietuva un Ukraina pirmdien pieņēma kopīgu paziņojumu, kurā deklarēta apņemšanās arī turpmāk stiprināt stratēģisko partnerību.

«Mūsu valstis asi nosoda Krievijas Federācijas veikto Ukrainas teritorijas daļas - Krimas Autonomās Republikas un Sevastopoles - okupāciju un agresiju Donbasā. Aicinām starptautisko sabiedrību arī turpmāk pielikt politiskos, diplomātiskos un cita veida pūliņus, lai panāktu Ukrainas teritoriālās integritātes atjaunošanu starptautiski atzītajās robežās un tādējādi veicinātu stabilitāti un drošību visā Eiropā,» teikts šajā paziņojumā.

Porošenko preses konferencē pievērsa uzmanību tam, ka Krievija nepilda Minskas vienošanās, Ukrainas austrumos joprojām turpinās apšaudes. «Redzam, ka smagā artilērija paliek tajās pašās teritorijās. Arī šonakt pret Ukrainas karavīriem tika laista darbā smagā artilērija,» viņš piebilda.

Ukrainas prezidents pauda gandarījumu, ka viņa valstij izdevies divarpus gados izveidot profesionālu, uzticamu armiju, vērtējot to kā ieguldījumu ne tikai savas valsts, bet arī visas Eiropas drošībā. Pēc viņa teiktā, Krievija rada apdraudējumu arī Baltijas valstīm, tādēļ ir būtiski kopā investēt aizsardzības potenciāla stiprināšanā.

Pēc Ukrainas varas iestāžu informācijas, konflikts Austrumukrainā jau prasījis vairāk nekā 2500 karavīru un 7500 mierīgo iedzīvotāju dzīvības.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu