Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Elektrības cenu kāpums grauj Latvijas pārtikas ražotāju konkurētspēju

Akciju sabiedrības "Latvenergo" uzņēmuma "Augstsprieguma tīkls" elektroenerģijas sadales punkts Dārzciema ielā FOTO: Lauris Nagliņš / LETA

Elektrības cenu kāpums grauj Latvijas pārtikas ražotāju konkurētspēju, jo tādējādi palielinās uzņēmumu ražošanas izmaksu slogs, bet mazinās konkurētspēja salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm, sacīja ogu un augļu pārstrādes uzņēmuma SIA «Puratos Latvia» vadītājs Aigars Balodis.

«Izmaiņas mūsu valsts normatīvajos aktos un jaunajās elektrības cenās nekādā veidā nepalielina mūsu uzņēmuma ražošanas konkurētspēju, salīdzinot ar kaimiņiem. Arī iedzīvotāju pirktspējas pieaugums uz algu rēķina nozīmē, ka mūsu kā uzņēmuma konkurētspēja nekādā veidā neuzlabojas. Viss iepriekš minētais ir diezgan lielisks piemērs tuvredzīgai politikai - samazināt ražošanu Latvijā un domāt par ražošanas sākšanu citās valstīs,» sacīja Balodis, piebilstot, ka elektrības cenu kāpums grauj ražošanas uzņēmumu konkurētspēju.

Pēc Baloža teiktā, valsts ilgtermiņā zaudē, palienot nodokļu slogu un ražošanas izmaksas vietējiem uzņēmumiem, jo jau šobrīd Latvijā ir daudz dārgāk ražot produkciju nekā Lietuvā vai Igaunijā. «Šādai politikai attīstoties vai turpinoties, Latvija nebūs populāra zeme, kur ražot produkciju,» teica Balodis, piebilstot, ka Latvijas uzņēmumi konkurē ar līdzīgiem uzņēmumiem citās valstīs un nespēj kompensēt ieņēmumu sarukumu elektrības un darbaspēka izmaksu pieauguma dēļ, palielinot produkcijas cenas.

Pēc viņa teiktā, arī valsts piešķirtais atbalsts jaunu tirgu apguvei pašreizējā situācijā būtisku atspaidu ražojošajiem uzņēmumiem nedod. «Ražošanas uzņēmums neaugs no tā, ka atbalstīs viņa dalību izstādē kaut kādā ārvalstu zemē,» uzsvēra Balodis, piebilstot, ka tādējādi uzreiz nerodas iespējas eksportēt produkciju lielos apmēros. Arī vietējā tirgū patēriņš nepieaug, jo iedzīvotāju skaits nepalielinās.

Kā ziņots, no 1.augusta spēkā stājušās «Sadales tīkla» tarifa izmaiņas, kas paredz noteiktu abonentmaksu un samazinātu maksājumu par piegādāto elektroenerģiju. Vairāku nozaru komersanti gan pauduši pārsteigumu par strauji pieaugušajām elektroizmaksām.

Ziņots, ka «Puratos Latvia» (iepriekš «Pure Food») pagājušajā gadā strādāja ar 21,589 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 2,8% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa samazinājās par 15,9% - līdz 661,9 tūkstošiem eiro, liecina «Firmas.lv» publiskotais gada finanšu pārskats.

Uzņēmums dibināts 1994.gadā Tukuma novada Pūres pagastā, un tā pamatkapitāls - 1 659 350 eiro. Uzņēmums pieder Beļģijas privātā kapitāla kompānijai «Puratos Group NV», kas gatavo izejvielas maizes ražotāju, konditorejas un šokolādes industrijas uzņēmumiem.

Uz augšu
Back