Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Vēl vairākos ēdināšanas uzņēmumos atklāj manipulācijas ar kases aparātiem

FOTO: Reuters/ScanPix

Pēdējo mēnešu laikā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde ir atklājusi vēl vairākus gadījumus, kad sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos tiek veiktas manipulācijas ar kases aparātu datiem, kā rezultātā netiek veikta nodokļu nomaksa valsts budžetā pilnā apjomā, taču klientiem, saņemot čekus, rodas maldīgs iespaids par darījuma likumību, informē VID.

VID amatpersonas laikā no šī gada septembra līdz novembrim, veicot kontroles pasākumus vairākos sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos, konstatēja, ka pircējiem par saņemto ēdināšanas pakalpojumu tiek izsniegts pirmčeks (starprēķins jeb klienta rēķins), bet pēc norēķinu saņemšanas netiek izsniegts fiskālais čeks. Atšķirībā no fiskālā čeka, kas ir patiesais darījumu apliecinošais dokuments, pirmčeks kalpo tikai kā rēķins samaksai, taču tajā norādītā summa netiek uzrādīta uzņēmuma ienākumos.

Vienā no uzņēmumiem, analizējot elektroniskās kases sistēmas kontrollentēs norādīto informāciju, VID amatpersonas konstatēja, ka viena

mēneša laikā šādi pirmčeki ir izdrukāti par kopējo summu 68 371,98 eiro

un nav noslēgti ar fiskālo čeku, kas nozīmē, ka šī summa nav uzrādīta uzņēmuma ienākumos un par to netiek veikti nodokļu maksājumi.

Kādā citā ēdināšanas uzņēmumā (vienā no tā struktūrvienībām) tikai viena mēneša laikā vien izdrukāti pirmčeki par kopējo summu 21 204,19 eiro, kas tāpat nav noslēgti ar fiskālajiem čekiem un attiecīgi nav uzrādīti uzņēmuma ienākumos.

Uzņēmuma amatpersonas

pirmčeku izsniegšanu skaidroja ar klientu atteikumiem no veiktā pasūtījuma, degustācijām un prezentācijām,

kā arī ar to izmantošanu darbinieku apmācībās. Tomēr kases aparātu kontrollentēs un pirmčekos uzrādītā informācija liecina, ka pirmčeki ir izsniegti par reāliem pasūtījumiem, jo šādas darbības veiktas regulāri katru dienu un visas dienas garumā, kā arī šādas darbības kontrollentēs atspoguļojas arī par iepriekšējo periodu. Tas norāda uz to, ka šajos uzņēmumos netiek pilnībā reģistrēti un uzskaitīti visi gūtie ieņēmumi, tādējādi arī netiek veikta nodokļu nomaksa valsts budžetā pilnā apjomā, informē VID.

Par konstatētajiem pārkāpumiem grāmatvedības uzskaitē un izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas valsts budžetā divu uzņēmumu amatpersonām jau piemēroti administratīvie sodi saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 166.6 panta pirmajā daļā un 159.pantā noteikto.

VID aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību izsniegtajam darījumu apliecinošajam dokumentam,

jo tikai fiskālais čeks apliecina, ka tajā norādītā summa ir uzrādīta arī uzņēmuma grāmatvedībā, un tikai šāds čeks kalpo patērētāju tiesību aizsardzības nodrošināšanai.

VID uzskata, ka ir īstais brīdis noteikt izmaiņas elektronisko kases aparātu sistēmas lietošanā un tehniskajās prasībās, jo jaunās kases aparātu prasības ievērojami sekmētu nodokļu ieņēmumu pieaugumu un tādējādi palielinātos valsts iespējas atbalstīt dažādas sabiedrībai būtiskas jomas.

Jau šobrīd Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 156.1 panta piektajā daļā ir paredzēta atbildība par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas lietošanu, ja ir mainīta tās konstrukcija vai programma, ar ko tādējādi radīta iespēja slēpt vai samazināt ar nodokļiem un nodevām apliekamo objektu. Par šādu pārkāpumu uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 210 līdz 1400 eiro, bet juridiskajām personām - no 430 līdz 4300 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanas rīkus vai bez konfiskācijas.

Pagājušajā nedēļā VID Finanšu policijas pārvalde jau informēja, ka kāds sabiedriskās ēdināšanas uzņēmums, veicot nelikumīgas manipulācijas ar kases aparātu datiem, izvairījies no nodokļu nomaksas liela apmērā.

Kā vēstīts, ar restorānu tīkla «Gan Bei» īpašniekiem saistītā organizētā noziedzīgā grupa katru mēnesi no uzņēmuma kases aparātiem

izzagusi aptuveni 700 000 līdz 800 000 eiro skaidras naudas jeb 50% no mēneša apgrozījuma.

Finanšu policija 10.decembrī aizturējusi septiņus šīs grupas dalībniekus, tostarp Saeimas deputāta Sergeja Potapkina sievu, kura bijusi viena no organizētā noziedzīgā grupējuma vadītājām.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora vietnieks noziedzības apkarošanas jomā Kaspars Čerņeckis ne apstiprināja, ne noliedza, ka kratīšanas un aizturēšanas būtu veiktas restorānu «Gan Bei» īpašnieka «Lage Ko» birojā un restorānos, taču apstiprināja, ka starp aizturētajiem un apcietinātajiem ir arī Saeimas deputāta Potapkina sieva Gaļina Karmača, kura ir «Lage Ko» līdzīpašniece.

Uz augšu
Back