Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Ne vienmēr palīdzība jāmeklē, zvanot 112 (55)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: flickr.com/D'Arcy Norman

Ne vienmēr ārkārtas situācijās palīdzība jāmeklē, zvanot pa tālruni 112. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) vadītājs Ainars Pencis intervijā portālam TVNET norādīja, ka 112 ir tālruņa numurs tiem cilvēkiem, kuri nevar atcerēties citu numuru, pa kuru varētu tieši sazvanīt, piemēram, mediķus.

Cilvēki tālruņa numuru 112 ir labi iegaumējuši, viņš teica, atgādinot, ka iepriekš Latvijā darbojās tikai tālruņa numuri 01, 02, 03, 04. Pa šiem numuriem varēja sazvanīt attiecīgi ugunsdzēsējus, policiju, mediķus un gāzes speciālistus.

“Tad, kad pārgāja uz ciparu padarīšanām, speciālisti teica, ka var darboties tikai ar trīs cipariem. Tā kā Eiropas Savienībā kā ārkārtas situāciju tālruņa numurs noteikts 112, tad mēs to arī pārņēmām. Mēs to ieviesām uz VUGD bāzes paši par savu naudu. No valsts mēs nedabūjām nevienu santīmu.”

Savukārt pēdējā laikā dienests ik gadu šai jomā saņēmis naudu no Satiksmes drošības fonda.

“Esam nonākuši līdz tam, ka 112 mums ir. Tas funkcionē. Protams, tas varētu būt arī daudz modernāks un labāks. Kāds tas ir, tāds tas ir.”

Bet, runājot ar mediķiem un Valsts policijas pārstāvjiem, secināts, ka

ļoti daudz zvanu, kas nāk uz 112, nav adresēti glābējiem un nav ārkārtas situācijās.

Piemēram, pa tālruņa numuru 112 zvana sirds slimnieks un vēlas konsultāciju, cik daudz pilienu zāļu dzert. “Ja būtu tiešais telefona numurs, tad viņš iepriekš būtu zvanījis 03.”

Patlaban no stacionārā telefona šā numura adresātus joprojām var sazvanīt. Savukārt pa mobilo tālruni tieši mediķus var sazvanīt pa numuru 113.

Ja sāp galva...

“Ja cilvēkam sāp galva un viņš nezina, kādu tableti dzert, tad viņš var piezvanīt tieši uz 113 un mediķi pateiks. Bet, ja viņš nevar atcerēties 113 numuru, viņš zvanīs uz 112 un mūsu dispečeri viņu savienos ar mediķiem. Viņš vienalga saņems vajadzīgo konsultāciju, taču tas ir garāks ceļš. Tur ir visa jēga. Tāpat ir, zvanot uz 110 policijai.” Policijai šā numura lietošana gan vēl esot ieviešanas stadijā. Bet mediķi 113 jau esot ieviesuši.

112 ir tālruņa numurs cilvēkiem, kas nevar atcerēties neko citu.

“Viņš, zvanot uz 112, saņems visu nepieciešamo palīdzību, bet tas būs garāks ceļš.”

“Ja cilvēks zina 113 un viņam ir tīri medicīniska problēma, piemēram, iesnas, un viņš nezina, kādus pilienus lietot, tad var zvanīt uz 113 un tur pateiks, kā rīkoties. Bet, ja vajag tās pašas tabletes un cilvēks neatceras tiešo mediķu numuru, lai zvana uz 112 – viņam noteikti palīdzēs. Tāpat uz 112 droši var zvanīt ceļu satiksmes negadījumā vai citās sarežģītās situācijās.”

“Ja neko citu nevarat atcerēties, zvaniet 112 un jūs dabūsiet visu nepieciešamo palīdzību! 112 savienos gan ar mediķiem, gan policijas darbiniekiem.”

Ja uz ielas piekāva...

“Piemēram, cilvēks zvana un stāsta, ka viņu uz ielas piekāva. Ugunsdzēsības dienesta dispečeri tad savieno ar policistiem. Cilvēkam tas pats jāstāsta otrreiz. Tāpat ir ar medicīnu – cilvēks zvana un stāsta, ka, piemēram, pārlauzis kāju. 112 darbinieki tad savieno ar mediķiem."

Jāstāsta divreiz viens un tas pats.

Ņemot vērā visu iepriekš minēto, būtu labāk, ja cilvēki, zinot, ka vajadzīga konkrēta speciālista konsultācija, un atceroties to tiešos numurus, arī zvanītu pa tiem, nevis vienmēr 112.

“Tas atslogotu 112 darbu. Turklāt – ja jums vajadzīga tīri medicīniska palīdzība, jūs to saņemsiet daudz ātrāk! Kaut arī sekundes, tomēr tā būs ātrāka.”

Saglabās numuru 02

Savukārt iekšlietu ministre Linda Mūrniece intervijā portālam TVNET šonedēļ apgalvoja, ka policijas tālruņa numuru 02 plānots saglabāt tik ilgi, kamēr vien būs kāds cilvēks, kurš šo numuru atcerēsies.

"Kamēr vien mūsu valstī būs kaut viens cilvēks, kurš atceras 02, nevis 112, tikmēr mēs šo līniju atstāsim!" Tomēr pamatā būtu jālieto tālruņa numuru 112.

02 tālruņa numuru vairāk atceras un lieto vecāka gada gājuma ļaudis.

Komentāri (55)
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu