- Ir bieži dzirdēts viedoklis – lai nopelnītu, ir jābūt gatavam arī pietiekami daudz pirms tam investēt. Cik svarīga ir grāmatveža kompetence, lai spētu pierādīt īpašniekam, ka labas peļņas gūšanai nākotnē ir nepieciešams ieguldīt desmit reizes vairāk, nekā iecerējis uzņēmējs?
- Mums šajā jautājumā vēl nav lielas pieredzes, kā pierādīt klientam, ka ir nepieciešams investēt, tomēr praksē bijis gadījums, kad pārliecinājām uzņēmēju investēt tehnoloģiju iegādē, lai tādējādi viņš varētu veiksmīgi paplašināt biznesu. Protams, jebkurš uzņēmējs, kurš vēlas paplašināt savu biznesu un paaugstināt konkurētspēju, piekritīs šim mērķim ieguldīt finanšu līdzekļus, lai arī ikvienam ir grūti izlemt un ieguldīt brīvos līdzekļus ar domu, ka ieguldījums tiks atpelnīts tikai ilgākā termiņā.
- Kāds ir pareizākais risinājums situācijā, kad uzņēmēja un grāmatveža vai finanšu konsultanta domas par ieguldījumu stratēģiju atšķiras?
- Tāpēc ir jābūt labi attīstītam tirgum grāmatvedības un finanšu pakalpojumu jomā, lai uzņēmējam būtu izvēles iespējas. Ja ir pieejams ļoti niecīgs konsultantu loks, uzņēmējs varbūt nevar atrast sev pieņemamu konsultantu, ar kuru saskanētu viedokļi par biznesa attīstības perspektīvu. Un te ir jāatceras svarīga patiesība – klientam vienmēr ir taisnība un grāmatvedis ir priekš tā, lai atbalstītu klienta intereses, vienlaikus iesakot labākos risinājumus. Tomēr, no otras puses raugoties, – mēs kā konsultanti nekad nepiekritīsim virzienam vai stratēģijai, kas mūsu izpratnē būs absolūti nepieņemama, jo mums ir svarīga pašu reputācija, ko esam ieguvuši 15 darbības gados – arī savā iepriekšējā biznesā.
Jebkurai videi ir jāpiemērojas
- Kā ir būt grāmatvedim šodienas Latvijā, kad likumdošana mainās ļoti bieži un pat neprognozēti?
- Manā skatījumā katram uzņēmējam ir jārēķinās ar to vidi, kādā viņš vēlas strādāt un būt veiksmīgs, neatkarīgi no tā, kādi lēmumi tiek pieņemti valstiskā mērogā. Jāapzinās, ka vide jau nepiemērosies uzņēmējam – viņam ir jāspēj piemēroties šai videi. Protams, dažādas uzņēmēju asociācijas strādā, lai sakārtotu un padarītu vieglāku uzņēmējdarbības vidi Latvijā. Tomēr arī katram pašam ir jāspēj pielāgoties, jābūt dziļām un plašām zināšanām, lai spētu pareizi prognozēt un veiksmīgi strādāt.
- Vai Latvijā ir iespējams kaut ko prognozēt?
- Jāprognozē un savs darbības lauks jāpārvalda tā, lai netiktu viss likts uz vienas kārts. Pašreiz biznesu nedrīkst orientēt, rēķinoties ar vienu virzienu un scenāriju.
- Valdība patlaban aktīvi stāsta, ka atbalsta un atbalstīs biznesu. Kāda ir uzņēmēja sajūta – vai ir jūtams valsts atbalsts?
- Ja godīgi, šobrīd plānojam savu attīstību, rēķinoties, ka vismaz tuvākajā laikā nekādi uzlabojumi nav gaidāmi. Un neko daudz neceram sagaidīt no šīs valdības. Protams, pozitīvi, ka Valsts ieņēmumu dienests tomēr pagriežas ar seju pret uzņēmējiem un vairs nav kā bubulis, kurš tikai soda. Tomēr manā skatījumā vismaz līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām lielas pozitīvas izmaiņas nav gaidāmas, bet tālākā attīstība būs atkarīga tikai no tā, kādus speciālistus būsim ievēlējuši augstajos amatos.