Vienkārši publiskojot šo informāciju, «ar pagātni tādā veidā netiksim galā»,
jo tas raisītu ļoti daudz tiesas procesu, tajā skaitā par mirušiem cilvēkiem, kuriem nav iespējams aizstāvēt savas tiesības. Līdz ar to tas ir vērtējams kā cilvēktiesību jautājums, arī personu datu aizsardzības kontekstā, uzsvēra Maizītis.
Taujāts sīkāk par argumentiem kartotēkas nepubliskošanai no valsts drošības viedokļa, Maizītis žurnālistiem atbildēja, ka tas ir saistīts ar faktu, ka
valsts drošības dienestiem, redzot kartotēku, ir zināms, ar ko ikdienā nodarbojas personas, kuras ir strādājušas VDK.
Kā ziņots, šodien Cilvēktiesību komisijas sēdē vairāk tika spriests par iespējām veikt VDK dokumentu izpēti. Lai atvieglotu akadēmisko pētījumu veikšanu ar daļu no VDK dokumentiem, attiecīgās datubāzes digitalizēšanai nepieciešami 30 000 eiro, norādīja Maizītis.
Tajā pašā laikā pašlaik viena no problēmām vēsturnieku pastāvīgam darbam ar dokumentiem ir jautājums par šo zinātnieku iespējām tiem piekļūt. SAB prasot, lai ilglaicīga darba gadījumā vēsturnieki kļūst par darbiniekiem, kas pakļaujas drošības iestādes prasībām. VDK zinātniskās izpētes komisijas vadītājs Kārlis Kangeris komisijas sēdē norādīja, ka vēsturnieki kā zinātnieki uz to nav gatavi.
Deputāte Lolita Čigāne (V) komisijas sēdē taujāja par iespēju, vai pēc minētās datubāzes digitalizēšanas tās kopija varētu nonākt Valsts arhīvā, kur vēsturniekiem tās izmantošana būtu brīvāka, tajā pašā laikā neatsakoties no informācijas aizsardzības prasību ievērošanas. Maizītis atbildēja, ka tas ir komplekss jautājums, kurš, mazākais, prasītu izmaiņas Ministru kabineta attiecīgajos noteikumos.
Komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (VL-TB/LNNK) norādīja, ka komisija lūgs Tieslietu ministrijai un Kultūras ministrijai kopīgā darba grupā risināt šos jautājumus.
Jau vēstīts, ka VDK dokumentu izpētes komisija sākotnēji darbojās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) paspārnē, bet 2014.gada beigās valdība VDK dokumentu izpētes komisijas administrēšanas darbu nodeva Tieslietu ministrijai. 2015.gada sākumā komisija atkal tika nodota IZM paspārnē.