S, 23.09.2023.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Somālietis, kurš sasniedzis «Somijas sapni»: bēgļiem valoda jāiemāca ātri, pabalsti - jānopelna

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Ekrānšāviņš no LTV video

Somijas sabiedrībā vietu izcīnījuši daudzi somāliešu kopienas pārstāvji. Viens no pazīstamākajiem ir Abdirahims Huseins – koalīcijas partijas politiķis, aktīvists un populāra raidījuma vadītājs. Viņš LTV raidījumam «De facto» atklāj, kā sasniedza «Somijas sapni».

Abdirahims Huseins jeb «Husu», kā tagad viņu pazīst gandrīz katrs Somijā, ziemeļvalstī ieradās 90. gadu vidū. Somālijā risinājās pilsoņu karš, tajā gāja bojā viņa tēvs. Māte nolēma sūtīt 15 gadus veco dēlu Husu uz Eiropu.

Par ceļu Husu stāstīt negrib, bet lielās, ka somu valodu iemācījies pusgada laikā. Viņš ļoti ātri arī sāka mācīties parastā Somijas skolā. Tas viss laikā, kad integrācijas pasākumi un programmas Somijā vēl neeksistēja.

Tagad Husu ir politiķis, pārstāv premjera partiju, strādājis par vairāku nevalstisko organizāciju direktoru un tagad vada ļoti populāru sarunu šovu vienā no Somijas sabiedriskā medija YLE radiostacijām. Programma saucas «Ali un Husu», un to vada divi migranti, Husu no Somālijas un Ali – no Irākas. Somiski.

«Kad augu te, Somijā, es redzēju, ka mani somu draugi, ja kaut ko grib sasniegt dzīvē, tad pie tā strādā un bieži viņiem sanāk. Bet

mani draugi imigranti sevi visu laiku žēloja – mēs nevaram to un nesaņemsim to, to mums nedos, jo neesam somi. Sapratu, ka mans uzdevums parādīt, ka arī imigranti visu var sasniegt.

Tikai pie tā jāstrādā,» stāsta Husu.

Politikā viņš nokļuvis nejauši - daudz uzstājies, bijis aktīvs un vienā brīdī nokļuva partijā. «To visu nedarīju, lai kļūtu slavens, bet lai parādītu citiem imigrantiem, ka viss ir iespējams. Daudz runā par «Amerikas sapni», bet

es ticu «Somijas sapnim» – ja smagi strādā pie kaut kā Somijā, to var sasniegt,» saka politiķis un raidījuma vadītājs.
Huseins regulāri saskaras ar rasismu, naida runu un personiskiem uzbrukumiem

uz ielas un sociālajos tīklos. Saņēmis draudus gan pašam, gan ģimenei un nesen aiznesis prāvu mapi ar informāciju uz policiju. Tomēr Husu, šķiet, ir uzaudzējis diezgan biezu ādu.

Husu smejas – daudzi valdības ministri var viņam pateikties, jo ar budžeta cirpšanas pasākumiem neapmierinātie dusmas izsviež uz viņu, nevis traucē strādāt valstsvīriem.

Latvijai Abdirahims Husteins dod divus padomus. Pirmkārt, iemācīt valodu jau pirmajās nedēļās. Otrkārt, pabalsti ir jānopelna.

«Ja ir kāda nodarbe, piedāvājiet to viņiem. Tas dod cilvēkiem spēju justies noderīgiem savai jaunajai valstij. Trešās pasaules valstīs neviens neko par brīvu nesaņem, tev ir jāstrādā. Eiropas sistēma, kur tu dabū māju un naudu un pretī nekas nav jādara, tā nemotivē cilvēkus. Ja Latvija negrib atkārtot eiropiešu kļūdas, patvēruma meklētājiem ir jādod iespēja pelnīt tik ātri, cik vien iespējams. Viņi jutīsies noderīgi,» uzskata Husu.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais