Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Rinkēvičs «melnajā sarakstā» iekļauj Gazmanovu, Kobzonu un Valēriju

Oļegs Gazmanovs, Alla Perfilova (Valērija) un Josifs Kobzons FOTO: ITAR-TASS/RIA Novosto/ScanPix

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs liedzis Latvijā ieceļot Krievijā trīs plaši pazīstamiem dziedātājiem - Oļegam Gazmanovam, Josifam Kobzonam un Allai Perfilovai, kura pazīstama ar skatuves vārdu Valērija. Kobzons Latvijas «melnajā sarakstā» nonācis jau otro reizi.

Gazmanovs, kurš ir biežs viesis Latvijā, un kura tuvinieki dzīvo Rīgā un Jūrmalā, jau iepriekš ir nonācis Ārlietu ministrijas redzeslokā. Mūziķis Krievijas konstitūcijas divdesmitgades svinībās dziesmā «Ražots Padomju Savienībā» aizrautīgi slavinājis padomju impēriju. «Ukraina un Krima, Baltkrievija un Moldova - tā ir mana valsts. Sahalīna, Kamčatka, Urālu kalni - tā ir mana valsts, Krasnodaras novads, Sibīrija un Pievolga, Kazahstāna un Kaukāzs un Baltija arī,» - šādi «savas valsts» ģeogrāfiju Gazmanovs izklāstījis dziesmā, kuras piedziedājumā skan vārdi «Esmu dzimis Padomju Savienībā, ražots es esmu PSRS». Tolaik arī Lietuvas Seima deputāts bijušais Ārlietu ministrs Audroņs Ažubalis aicinājis neļaut Gazmanovam iebraukt valstī.

Tāpat Gazmanovs šī gada maijā uzstājās mītiņā Maskavas Sarkanajā laukumā, lai paustu atbalstu Krimas prokrieviski noskaņotajām varasiestādēm, kas vēlas pievienoties Krievijai, izpildot patriotiska rakstura dziesmu par virsniekiem.

Dziedātāja Valērija dzimusi 1968.gadā Saratovas reģionā, savukārt vēlāk pārcēlusies uz Maskavu, kur 1992.gadā ierakstījusi pirmo albumu albūmu angļu valodā «The Taiga Symphony», un savas karjeras sākumā saņēmusi skatītāju simpātijas balvu konkursā «Jūrmala - 92». 2012.gadā Valērija oficiāli nosaukta par Krievijas prezidenta kandidāta Vladimira Putina uzticamības personu. Dziedātāja paudusi pārliecību, ka Krievijā nav cilvēka, kas varētu tikt galā ar prezidenta pienākumiem labāk nekā Putins.

Savukārt Kobzons, kurš, tāpat kā Gazmanovs un Valērija, Latviju bieži apmeklējis, lai piedalītos festivālā «Jaunais vilnis», 2003.gadā ar toreizējā iekšlietu ministra Māra Gulbja rīkojumu jau tika iekļauts Latvijai nevēlamo personu sarakstā uz nenoteiktu laiku, jo valsts iestādēm bija pamats uzskatīt, ka viņš «rada draudus valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai». Tomēr 2004.gada jūnijā, pretēji Satversmes aizsardzības biroja rekomendācijām, toreizējais iekšlietu ministrs Ēriks Jēkabsons izdeva rīkojumu izslēgt Kobzonu no «melnā saraksta». Iekšlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Dainis Turlais vēlāk apgalvoja, ka Kobzona ielaišana Latvijā neesot bijis politisks lēmums un Jēkabsons lēmumu pieņēmis savu tiesību ietvaros. Tā kā Kobzona vārds neesot Interpola meklēto personu sarakstos, tad viņa iebraukšanai Latvijā neesot likti šķēršļi.

Kobzonu, kurš bijis PSRS Augstākās padomes deputāts, un kuru 2011.gadā ievēlēja Krievijas Valsts domē no partijas «Vienotā Krievija», savā teritorijā atteikušās ielaist arī ASV, Kanāda, Austrālija un virkne Eiropas valstu.

Tāpat Rinkēviča «melnajā sarakstā» iekļautie dziedātāji šī gada sākumā parakstījuši vairāku Krievijas mākslinieku vēstuli Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, kurā pausts atbalsts prezidenta īstenotajai politikai Krimā, Ukrainā.

Ieceļošanas aizlieguma jeb tā dēvētajā

«melnajā sarakstā» visi trīs iekļauti uz nenoteiktu laiku.
135

Ministra lēmums pieņemts saskaņā ar Imigrācijas likuma 61. panta otro daļu.

«Melnajā sarakstā» iekļautajiem māksliniekiem būšot diena laika, lai pamestu Latviju

Ja kāds no «melnajā sarakstā» iekļautajiem trim māksliniekiem Latvijā ieradīsies, piemēram, pa sauszemi, viņam, visticamāk, tiks dota tieši viena diena laika, lai pamestu valsti.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskispēc Krīzes vadības padomes sēdes sacīja, ka patlaban neesot informācijas, ka kāds no sarakstā iekļautajiem māksliniekiem ir ieradies Latvijā. Taču pastāv iespēja, ka kādam no viņiem ir citā Eiropas Savienības valstī izdota vīza, un gadījumā, ja viņš Latvijā ierodas, šķērsojot sauszemes robežu, nevis ar lidmašīnu, uzreiz nevar konstatēt, ka viņš Latvijā ir ieradies.

Gadījumā, ja tiks identificēts, ka mākslinieks tomēr ir šķērsojis valsts robežu, viņu uzreiz neizraidīšot, bet gan došot saprātīgu laiku, lai valsti pamestu. Kozlovskis minēja, ka šis termiņš varētu būt viena diena. «Skaidrs, ka tas nenotiks nekavējoties un aiz rokas nevedīsim ārā,» piebilda ministrs.

Gadījumā, ja kāds no māksliniekiem ieradīsies ar lidmašīnu, viņam

uzreiz lidostā tiks liegta ieceļošana Latvijā.
135

Rinkēvičs iepriekš paziņoja, ka nolēmis aizliegt «Krievijas imperiālisma un agresijas apoloģētiem ierasties Latvijā uz smalkiem pasākumiem».

Ministrijas preses sekretārs Kārlis Eihenbaums sacīja, ka ministra

lēmums saistīts ar pēdējo dienu notikumiem Ukrainā,
135

kur notriekta Malaizijas pasažieru lidmašīna, nogalinot 298 cilvēkus. Kaut arī visām Ukrainas teritorijā notiekošā konfliktā iesaistītajām pusēm vajadzētu maksimāli sadarboties, lai novērstu traģēdijas sekas, noskaidrotu cēloņus un darīt visu iespējamo, lai bojāgājušo mirstīgās atliekas tiktu nogādātas tuviniekiem apbedīšanai, no Krievijas puses sekojis propagandas vilnis, dīvainas teorijas, pārmetumi un destruktīva rīcība.

Eihenbaums pagaidām neprecizēja, kas ir «smalkie pasākumi», taču viņš neizslēdza iespēju, ka tas skars šonedēļ Jūrmalā plānoto starptautisko populārās mūzikas jauno izpildītāju konkursa «Jaunais vilnis 2014» norisi, jo «turp vēlas braukt cilvēki, kas varbūt tiešā veidā ir saistīti ar šo traģēdiju».

Uz augšu
Back