P, 11.12.2023.

Rīgā nedeklarētajiem iedzīvotājiem par sabiedrisko transportu plāno prasīt 2x lielāku maksu

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Rīgas dome no nākamā gada janvāra plāno ievērojami palielināt sabiedriskā transporta biļešu cenas pasažieriem, kas nav deklarējušies Rīgā, un padarīt to divreiz lielāku nekā galvaspilsētā deklarētajiem.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks (GKR) šorīt Latvijas Televīzijā stāstīja, ka Rīgā deklarētajiem maksa par sabiedrisko transportu varētu tikt noteikta 60 eirocenti jeb 42 santīmi,

bet citu pašvaldību iedzīvotājiem - 1,20 eiro jeb 84 santīmi par braucienu.

Ameriks jau šā gada vasarā, aizstāvot pašvaldības 2013.gada budžeta grozījumus un skaidrojot, kāpēc pašvaldības SIA «Rīgas satiksme» budžeta gada vidū nepieciešams piešķirt papildus 4,8 miljonus latu, norādīja, ka Rīgā ir aptuveni 200 000 iedzīvotāju, kas nav deklarēti galvaspilsētā, bet izmanto Rīgas sabiedrisko transportu un maksā par to 50 santīmus, kamēr pašizmaksa vienam braucienam ir 70 santīmu. «20 santīmu starpība ir zaudējumi, kas tiek segti no Rīgas budžeta,» skaidroja Ameriks.

2013.gada budžetā, neieskaitot vēlākos papildu piešķīrumus budžeta grozījumos, «Rīgas satiksmei» sākotnēji tika piešķirta pašvaldības dotācija 51,5 miljonu latu apmērā, kas ir par aptuveni 12 miljoniem vairāk, nekā uzņēmums pieprasījis.

Izmaiņas biļešu cenās, visticamāk, skars arī mikroautobusu satiksmi.

Pilnsabiedrības «Rīgas mikroautobusu satiksme» vadītājs Vitālijs Komars atzina, ka «Rīgas satiksmes» iecere paredz deklarētajiem rīdziniekiem biļešu cenu saglabāt plānoto 70 eiro centu apmērā, savukārt Rīgā nedeklarētajiem pasažieriem par vienu braucienu no 1.janvāra būtu jāmaksā 1,20 eiro.

Tiklīdz «Rīgas satiksme» un Rīgas dome būs šīs izmaiņas apstiprinājusi un izziņojusi, arī «Rīgas mikroautobusu satiksme» gatavos priekšlikumus izmaiņām braukšanas tarifos un iesniegs tos «Rīgas satiksmei» un Rīgas domei izvērtēšanai un apstiprināšanai. «Negribam [celt cenas], bet tas būs jādara,» piebilda Komars.

Ne pirmo reizi

Kā liecina aģentūras LETA arhīva informācija, ideju par to, ka Rīgā nedeklarētajiem iedzīvotājiem par braukšanu galvaspilsētas sabiedriskajā transportā vajadzētu maksāt vairāk nekā rīdziniekiem, izskanējusi arī iepriekš - 2009.gadā šādu ierosinājumu pauda toreizējais apvienības «Saskaņas centrs» (SC) Rīgas domes frakcijas vadītāja vietnieks Mihails Kameņeckis.

Kameņeckis toreiz norādīja, ka ir neloģiski, ka Rīgas sabiedrisko transportu katru dienu izmanto tūkstošiem apkārtējo pašvaldību iedzīvotāju un tūristu, bet Rīgai vienai pašai jāmaksā 50 miljonu latu dotācija, lai netiktu paaugstināta braukšanas maksa. Turklāt Rīgā nedeklarētie iedzīvotāji galvaspilsētas pašvaldībai nemaksā nodokļus.

Tūristiem bez atlaidēm

«Apkārtējām pašvaldībām, kuru iedzīvotāji izmanto Rīgas sabiedrisko transportu, būtu jāpiedalās dotācijā. Tāpat nav nekādas vajadzības dot atlaides tūristiem, nabadzīgajiem rīdziniekiem nav jābalsta bagātie tūristi,» pirms četriem gadiem sacīja domnieks.

Šo ideju varētu īstenot, izmantojot sabiedriskajā transportā izveidoto elektronisko norēķinu sistēmu jeb e-talonu. Vienlaikus tika norādīts, ka šāda kārtība arī rosinās deklarēties un līdz ar to maksāt nodokļus Rīgā tiem, kas vēl to nedara.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais