Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Dominiks Stross-Kāns atgriežas Francijā

Dominiks Stross-Kāns FOTO: AFP/LETA

Bijušais Starptautiskā valūtas fonda (SVF) izpilddirektors Dominiks Stross-Kāns un viņa sieva Anna Sinklere svētdien atgriezās Francijā, ierodoties Parīzes Ruasī lidostā ar aviokompānijas "Air France" lidmašīnu, kas bija izlidojusi no Ņujorkas Kenedija lidostas.

Stross-Kāns ar dzīvesbiedri ātri izgāja caur lidostas terminālu un aizbrauca ar melnu automašīnu "Peugeot", kas viņus jau gaidīja.

Stross-Kāns un Sinklere, kuriem apkārt bija daudz policistu, smaidīja, bet neko nepaziņoja žurnālistiem, kas bija gaidījuši viņu ierašanos.

Bijušais SVF vadītājs ar dzīvesbiedri sestdienas vakarā iekāpa lidmašīnā Ņujorkas Džona Kenedija starptautiskajā lidostā nepilnas divas nedēļas pēc tam, kad Ņujorkā tika atceltas Strosam-Kānam izvirzītās kriminālapsūdzības seksuāla rakstura noziegumos.

Mēnešiem ilgais skandāls ne vien lika 62 gadus vecajam Strosam-Kānam atkāpties no SVF vadītāja amata un iedragāja viņa reputāciju, bet arī kavēja laikus izvirzīt viņa kandidatūru no Sociālistiskās partijas Francijas prezidenta vēlēšanām. Iepriekš viņš tika uzskatīts par vienu no spēcīgākajiem Francijas labēji centriskā prezidenta Nikolā Sarkozī sāncenšiem šajās vēlēšanās.

Sabiedriskās domas aptaujā pirms Strosam-Kānam izvirzīto apsūdzību atcelšanas 53% aptaujāto Francijas vēlētāju pauda uzskatu, ka viņam nevajadzētu piedalīties tuvāko mēnešu politiskajās debatēs.

ASV Ņujorkas štata tiesa 23.augustā apmierināja prokuroru lūgumu un atcēla bijušajam SVF izpilddirektoram izvirzītās apsūdzības seksuāla rakstura noziegumos, jo prokurori norādīja uz būtiskām pretrunām viņu apsūdzējušās Ņujorkas viesnīcas "Sofitel" istabenes liecībās.

Strosam-Kānam vēl būs jāatbild civilprasībā, kuru istabene Nafisata Diallo 8.augustā Ņujorkā iesniedza pret Strosu-Kānu par "vardarbīgu un sadistisku uzbrukumu". Civilprasība tika iesniegta laikā, kad prokurori apsvēra, vai atsaukt Strosam-Kānam izvirzītās kriminālapsūdzības izvarošanas mēģinājumā. Civilprasībā tiek pieprasīta kompensācija, kuras lielums gan nav minēts.

Istabene apgalvoja, ka 14.maijā Stross-Kāns viņu mēģinājis izvarot savos viesnīcas apartamentos. Stross-Kāns tās pašas dienas vakarā tika aizturēts Ņujorkas Džona Kenedija lidostā. 15.maijā ASV prokuratūra viņam izvirzīja apsūdzības par kriminālu seksuālu aktu, izvarošanas mēģinājumu un nelikumīgu brīvības atņemšanu.

19.maijā Stross-Kāns paziņoja, ka nekavējoties atkāpjas no SVF izpilddirektora amata, jo vēlas visu uzmanību pievērst sava nevainīguma pierādīšanai, kā arī tādēļ, lai pasargātu SVF un savu ģimeni.

Stross-Kāns 21.maijā pret drošības naudu tika atbrīvots no apcietinājuma Ņujorkas Raikersailendas cietumā un viņam bija jāuzturas mājas arestā Ņujorkā. Viņš noliedza visas izvirzītās apsūdzības.

Prokurori atzina, ka Strosam-Kānam un istabenei tiešām bijušas seksuālas attiecības, bet istabenes liecības esot vienīgais pierādījums, ka tas noticis piespiedu kārtā. Tā kā istabene savās liecībās vairākkārt melojusi, prokurori uzskata, ka kriminālapsūdzības nevar tikt uzturētas, teikts 25 lappušu garajā prokuroru lūgumā tiesnesim, kas 23.augustā atcēla Strosam-Kānam izvirzītās apsūdzības.

Arī franču rakstniece un žurnāliste Tristana Banona apsūdz Strosu-Kānu izvarošanas mēģinājumā, kas esot noticis 2003.gada februārī kādā dzīvoklī Parīzes centrā.

Uz augšu
Back