Suns-pavadonis palīdz vājredzīgajiem iekļauties sabiedrībā

«Paskat!» «Nāc un paraugies, cik interesanti!» «Aizejam pastaigāties!» Tik vienkārši izsaucieni, kurus, ikdienā dzirdot, rīkojamies un atbildam nedomājot. Taču ir cilvēki, kuriem atbildes reakcija uz šādu aicinājumu aizņem ilgāku laiku. Jo kādam iedzimtības, skumjas nejaušības vai nelaimes gadījuma dēļ redzes spēja ir atņemta.

Latvijā ir apmēram 7000 cilvēku ar redzes problēmām. Lai palīdzētu daļai no viņiem integrēties sabiedrībā un kļūt patstāvīgiem savās izvēles iespējās un rīcībā, Latvijā darbojas organizācijas, kas apmāca suņus-pavadoņus, kuri īsā laikā kļūst par sava saimnieka acīm un arī uzticamāko draugu.

Vai zinājāt, ka vidēji tikai viens no apmēram 100 kucēniem ir piemērots pavadoņa darbam? Sunim jāpiemīt noteiktām rakstura īpašībām - tam jābūt gan mierīgam, gan arī pietiekoši aktīvam, lai tas spētu pielāgoties visdažādākajām situācijām, līdz ar to katrs suns-pavadonis tiek meklēts ilgi un rūpīgi. Suņa iegāde un apmācību process ir dārgi. Valsts spēj nodrošināt tikai dažu suņu-pavadoņu iegādi un apmācīšanu, izmaksas tiek segtas galvenokārt no privātiem līdzekļiem un ziedojumiem.

Lai arī nākamgad kāds cilvēks ar redzes traucējumiem satiktu savu suni, biedrība «Baltais suns» vērsās pie interneta labdarības projekta «LabieDarbi.lv», lai piedalītos decembra balsojumu konkursā. Gūstot 7850 balsu atbalstu, projekts «Drauga redzošā acs» ieguva finansējumu 1658 Ls apmērā, un projekta pieteicējs Dāvis Muižnieks ar projekta atbalstītājiem jau ir sākuši jaunā pavadoņa meklējumus. Projekta finansējums segs tādus izdevumus kā suņa iegāde, uzturēšana, apmācība.

Pēc uzvaras projektā tā pieteicējs Dāvis stāsta par sajūtām balsošanas laikā: «Ļoti interesants un izglītojošs process, kura laikā ļoti daudz guvām pieredzi un veicām savdabīgu sociālo pētījumu. Kopumā bija daudz analītiska darba. Vai bija viegli? Kā uz to skatās. Personīgi es to uztvēru kā interesantu sociālo pētījumu, tādēļ tas sagādāja prieku. Daži atmeta ar roku, daži iegrima līdz ausīm. Viss atkarīgs no uztveres.»

Šis ir tikai viens no pozitīvajiem stāstiem, un turpmāk TVNET sadarbībā ar projektu «Labie.Darbi.lv» par aizkustinošiem mirkļiem un labām iniciatīvām informēs biežāk.

Lai Latvijā tiktu realizēti vēl vairāk labu darbu un nozīmīgu projektu, ikviens idejas autors ir aicināts piedalīties «LabieDarbi.lv» projektu konkursā, lai gūtu finansējumu līdz 5000 Ls savas idejas realizēšanai. Pieteikties iespējams mājas lapā labiedarbi.lv, sadaļā «Iesniedz projektu». Projekta ietvaros tiek atbalstīta tādu ideju realizēšana, kas ir saistītas ar izglītību, zinātni, kultūru, mākslu, sportu un arī vidi.

Uz augšu