C, 29.09.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

No «Rīgas namiem» uz Ciskas biznesu aizplūduši 4,8 miljoni

TVNET
No «Rīgas namiem» uz Ciskas biznesu aizplūduši 4,8 miljoni
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 10
Foto: LETA

TV3 raidījuma «Nekā personīga» rīcībā esošās ziņas liecina, ka «Rīgas namu» vadītājs Kārlis Kavacs valūtas maiņas uzņēmēja Ivara Ciskas biznesā iepludinājis daudz vairāk, nekā līdz šim uzskatīts. Proti, visus «Rīgas namu» brīvos līdzekļus - 4,8 miljonus latu.

Bijuši trīs aizdevuma līgumi. Divi 2010.gada septembrī un 2011.gada aprīlī slēgti ar SIA «Viesis», bet trešais 2011.gada maijā ar SIA «Zeus». Trīsarpus miljoni nonākuši atpakaļ pašvaldībā, bet pārējo naudu, 1,2 miljonus «Zeus» neesot varējis atdot, jo tai arestu pēc bijušo biznesa partneru lūguma uzlikusi Rīgas apgabaltiesa.

«Rīgas namu» divos gada pārskatos šī naudas kustība, lai arī slēpti, tomēr ir uzrādīta. Trīs gadu laikā neviena Rīgas domes atbildīgā amatpersona to nav pamanījusi. «Rīgas namu» kapitāla daļu turētājs Andris Ameriks gada pārskatus ar savu parakstu ir akceptējis.

Pirmās satraucošās norādes jau 2010.gada pārskatā

Jau 2010.gada pārskatā ir atrodamas norādes, ka nauda aizgājusi neceļos. 2011.gada pārskatā rakstīts, ka Kavacis ir izņēmis piecus miljonus latu no depozītiem un nolicis norēķinu kontos. No šiem depozītiem «Rīgas nami» 2010.gadā nopelnīja 400 000 latu un 2009.gadā 600 000 latu. Tādējādi Kavacis jau ir radījis tiešus zaudējumus. Tālāk lasāms, ka šajos norēķinu kontos naudas nemaz nav. Jo šī nauda ir ceļā - kopsummā 2 300 000 latu.

Ameriks visu vainu noveļ uz Kavacu, «Rīgas namu» revidentiem un domes Īpašuma departamenta juristiem.

Ameriks uzskata, ka likums uzliek viņam pienākumu iepazīties vienīgi ar ierēdņu atzinumiem, nevis ar pašu gada pārskatu, kuru viņš apstiprina.

Andris Ameriks, Rīgas vicemērs, SIA «Rīgas nami» kapitāla daļu turētājs: «Es esmu politiķis, es nevaru būt speciālists grāmatvedības un attiecīgu dokumentu pareizā sakārtošanā, tāpēc ir vesela grupa ļoti atbildīgu cilvēku, kas veic šo pārbaudi. Ja kapitāla daļu turētājs katru dienu sāktu ar uzņēmuma bilances pārbaudi, kā jūs tagad sakāt, tad mums neatliktu laika darbam rīdzinieku labā.»

Pērn Ameriks pārskata apstiprināšanu atlicis

Kāds «Rīgas namu» darbinieks atklājis, ka pērnā gada uzņēmuma pārskata apstiprināšana iekavējusies, Ameriks dažādu iemeslu dēļ to atlicis. Tā kā uzņēmumā reizē ar gada pārskatu apstiprināja arī gada budžetu, piecus mēnešus uzņēmums strādājis bez apstiprināta budžeta.

Atbildot uz jautājumu, vai «Rīgas namus» pārvaldījis labi, Ameriks saka: «Es pārraudzīju uzņēmumu labi, jo es uzskatu, ka tai brīdī, kad man kā kapitāla daļu turētājam radās nepieciešamība saņemt informāciju, kas arī mani pilnīgi neapmierināja, es momentā atcēlu valdi.»

Sarūpē ēku darījumiem, kuros pats ieinteresēts

Ēku Ernesta Birznieka-Upīša ielā 4 Kārlis Kavacs bija sarūpējis darījumiem, kuros pats bijis ieinteresēts. Vēl Kavaca saimniekošanas laikā Rīgas domes Īpašuma departamentā pašvaldība namu uz 12 gadiem iznomāja uzņēmumam SIA «Sinerģija». Gadu pēc tam, kad Kavacs iesēdās «Rīgas namu» valdes priekšsēdētāja amatā, viņš atlaida pašvaldības grāmatvedes un «Rīgas namu» grāmatvedību uzticēja tai pašai SIA «Sinerģija». Slepenos aizdevuma darījumus veikt bija ļoti ērti, jo šā gada aprīlī šai pašā ēkā Birznieka-Upīša 4 kā «Sinerģijas» apakšīrnieki ievācās arī valūtas maiņas firmas «Zeus» īpašnieki Ivars Ciska un viņa dēls Valters Tučs, kuri bija nodibinājuši jaunu valūtas maiņas apvienību «Monex TG». Arī par šīm darbībām kapitāla daļu turētājs Ameriks neesot bijis lietas kursā.

Andris Ameriks: «Uzņēmumi «Rīgas ūdens», «Rīgas satiksme», «Rīgas nami» un viņu valdes veic atbilstošas darbības, un viņiem nav pēc likuma par katru no šiem darījumiem jāinformē kapitāla daļu turētājs. Turētāja pienākumi ir fiksēti likumā. Un attiecīgi Rīgas domei ir Juridiskā pārvalde, Uzņēmējdarbības pārvalde, kas veic šo ikdienas pārraudzību. Viņi ziņo kapitāla daļu turētājam par atklātajām bažām.»

Lai atgūtu pašvaldības naudu, Ameriks uzdevis vērsties pret Kavacu un revidentiem, kas no vicemēra esot slēpuši valūtas darījumus. Tiesā nav domes prasības ne pret SIA «Zeus», ne pret tās īpašnieku Cisku, kurš veiksmīgi saimnieko jaunajā valūtas firmā. Nav lauzts arī līgums ar SIA «Sinerģija», un šī firma turpina apsaimniekot «Rīgas namu» grāmatvedību.

Ušakovs aizstāv Ameriku

Uz jautājumu, vai Ameriks uzņēmumu pārraudzījis labi, Rīgas mērs Nils Ušakovs saka: «Pašreiz pretenziju nav.»

Reportieris: «Kā jums šķiet, viņam nevajadzēja rūpīgāk izpētīt šo gada pārskatu, ko viņam iesniedza Kavacis un citi valdes locekļi?»

Nils Ušakovs: «Ja es nemaldos, tad pašreiz pret tiem auditoriem, kas sagatavoja...»

Reportieris: «Es to zinu, es jums prasu par Andri Ameriku.»

Nils Ušakovs: «Es jums vēlreiz saku – pret tiem auditoriem ir iesniegti papīri tiesā, kas liecina, ka viņi negodīgi pildīja savus pienākumus.»

Reportieris: «Nu jā, bet Ameriks pārskatu redzēja, naudas pārvedumu neieraudzīja, vai, jūsuprāt, viņš pietiekami uzmanīgi skatījās gada pārskatu?»

Nils Ušakovs: «Ja izrādīsies, ka tas pārskats nepilnīgi atspoguļoja finanšu aktivitātes šajā uzņēmumā, tad galvenais jautājums būs par auditoriem un kā viņi tā strādāja.»

Reportieris: «Es jums trešo reizi skaidroju, ka viņš pilnībā atspoguļoja šīs aktivitātes. Vai jūsuprāt, Andrim Amerikam nevajadzēja šajā pārskatā vairāk iedziļināties, ņemot vērā, ka viņš uzrauga šīs kapitāla daļas?»

Nils Ušakovs: «Es viņam pajautāšu.»

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu