Slovēnijas kreisi centriskās partijas mēģinās veidot mazākuma valdību

Vēlēšanu kaste Slovēnijā

FOTO: AFP/LETA

Slovēnijas kreisi centrisko partiju bloks pirmdien paziņoja, ka mēģinās veidot mazākuma valdību divus mēnešus pēc parlamenta vēlēšanām, kurās uzvarējušai labēji centriskai partijai nav izdevies izveidot valdošo koalīciju.

Parlamenta vēlēšanās 3.jūnijā lielāko pārstāvniecību parlamentā ieguva labēji centriskā liberālās imigrācijas politikas pretiniece Slovēnijas Demokrātiskā partija (SDS), izcīnot 25 no 90 deputātu vietām.

SDS līdera Janeza Janšas mēģinājumi izveidot vairākuma koalīciju tomēr bijuši neveiksmīgi.

Piecu kreisi centrisko partiju bloks, kura vadībā ir antiestablišmenta partija Marjana Šareca saraksts (LMS), tagad mēģinās veidot mazākuma valdību. LMS, kuras līderis ir bijušais komiķis Marjans Šarecs, vēlēšanās bija otrajā vietā, iegūstot 13 parlamenta deputātu mandātus.

Šarecs, kurš ir Kamnikas pilsētas mērs, pauda cerību, ka tiks nominēts premjerministra amatam.

"Mēs esam vienojušies, ka mūsu piecas partijas izvirzīs [premjerministra] kandidātu, un mēs gaidām, ka parlaments viņu iecels savā sēdē nākamajā pirmdienā," Šarecs sacīja žurnālistiem pēc tikšanās ar pārējo četru kreisi centrisko partiju līderiem.

Cita kreisā partija "Kreisie" ("Levica") pagājušonedēļ norādīja, ka varētu būt gatava atbalstīt Šareca vadītu mazākuma valdību, tomēr tās līderis Luka Mesecs pirmdien sacīja, ka vēl nav pieņemts oficiāls lēmums.

Šarecs brīdināja, ka bez šīs partijas atbalsta valdību neizdosies izveidot.

Uz augšu