Raibā studentu dzīve – kā ir dzīvot kopmītnēs?

1. septembris tuvojas
Elza Apse
Raibā studentu dzīve – kā ir dzīvot kopmītnēs?
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: Mārtinš Otto

Dzīve kopmītnēs daudziem asociējas ar trakām ballītēm, sadzīvošanu ar istabas biedriem un rindām uz dušām, taču kāda ir šodienas situācija tā saucamajās studentu kojās? Ņemot vērā šā brīža situāciju īres dzīvokļu piedāvājumā, Tvnet sāk sēriju “Kojas”, kurā aplūkojam Latvijas augstskolu kopmītņu piedāvājumu un dzīves apstākļus lielākajās Latvijas augstskolās. Šoreiz Tvnet paviesojās vienā no Latvijā lielākajām studentu viesnīcām Biznesa augstskolā Turība un noskaidroja, kā šeit norit studentu ikdiena.

Mēdz teikt, ka kopmītnes ir viens no soļiem, kas palīdz sagatavot jauniešus patstāvīgai dzīvei, bet vienlaikus tā ir vieta, kur iegūt tuvus draugus, izpriecāties un dažiem satikt pat savu otro pusīti. Nenoliedzami, kopmītnēm piemīt savs šarms – ne velti daudzi studenti izvēlas dzīvot šeit, nevis īrēt dzīvokli augstskolas tuvumā.

Pirmās augstskolas kopmītnes, kurās viesojās Tvnet, ir Biznesa augstskolas Turība studentu viesnīca. Šeit ir visai labi padomāts par studentu ērtībām, jo kopmītnes jeb kojas atrodas augstskolas teritorijā un nokļūšana līdz auditorijai prasa vien piecas minūtes. Gan augstskola, gan arī pati studentu viesnīca pēdējos gados ir piedzīvojusi visai lielas pārmaiņas – pavisam nesen vienā no augstskolas mācību ēkām ir iekārtota koša dienesta viesnīca studentiem, bet oriģinālajā kopmītņu ēkā aktīvi norisinās remonts un tiek atjaunotas vairākas no koplietošanas telpām.

Biznesa augstskolas Turība studentu viesnīcā istabas pieejamas gan pastāvīgai, gan īslaicīgai dzīvošanai. Kopumā studentu mītne piedāvā vairāk nekā 700 vietu gan pašas, gan citu augstskolu studentiem. Kopmītnēs ir labiekārtotas koplietošanas virtuves, dušas telpas un tualetes. Pieejama klusā lasītava, TV istaba, datortelpa, pašapkalpošanās veļas mazgātava, frizētava un bezmaksas Wi-Fi – viss, kas studentiem nepieciešams. Augstskola ir parūpējusies par dažāda veida kopmītņu istabiņām – no piecvietīgajiem numuriem līdz pat vienvietīgajām luksusa istabām ar personīgu vannasistabu un īpašu dizainu. Cena dzīvošanai studentu kopmītnēs svārstās no 59 eiro līdz pat 240 eiro mēnesī.

Ar komendanti strīdu nav

“Atšķirībā no citām augstskolām kopmītnes atrodas tepat blakus mācību ēkai, šeit blakus ir veikali, frizētava, sporta zāles un nav pat jābrauc uz centru – te ir viss nepieciešamais. Protams, kā jau katrās kojās, te ir jādzīvo vēl ar trīs cilvēkiem vienā nelielā istabiņā, un tas ar laiku nogurdina. Taču mums šeit ir atvērta lasītava visu diennakti, kur var iet mācīties un rakstīt darbus kaut vai līdz rīta gaismai. Arī izveidota atpūtas istaba, kurā var netraucēti pavadīt laiku,” stāsta studentu pašpārvaldes prezidente un koju iedzīvotāja Aiga.

Ballītes studentu kojās nemaz tik bieži nenotiek, un ārzemju studenti netraucējot. Lielākoties kopmītnēs mitinās strādājoši studenti, kas dienas laikā dodas mācīties vai arī strādāt, bet tikai vēlu vakaros pārrodas kojās. “Kojās nemaz tādas ballītes nenotiek – ja arī ir ballītes, tad kojās notiek tikai ir “iesildīšanās”. Nav piedzīvoti nekādi jandāliņi, taču esam šeit svinējuši dzimšanas dienas, kad pilnībā visi stūri istabiņā ir aizņemti un visi ciemiņi ir saspiesti kā siļķes bundžā,” atklāj Biznesa augstskolas Turība studentes Erīna un Zane.

Lai kopmītnēs nemāktu garlaicība, studenti ir paši parūpējušies par dažādām aktivitātēm kopmītņu ēkā, piemēram, pagājušajā gadā atpūtas telpā tika rīkotas jogas nodarbības un spēļu vakari. Atšķirībā no citām kopmītnēm šeit nav komendantes, kas pārbauda, cikos studenti pārrodas, tāpēc jaunieši var izklaidēties, strādāt vai mācīties ārpus teritorijas neierobežotu laiku un pārrasties kopmītnēs, kad vien vēlas. “Te nav komendantes un tu jūties kā pieaudzis cilvēks. Tajā pašā laikā šeit ir kameras un apsargi, kas parūpējas par drošību un palīdz novērst citu studentu neadekvātu uzvedību,” stāsta studentes.

Foto: Mārtiņš Otto

Sanākšanas kopmītņu virtuvē – gluži kā ģimenes tradīcija

“Sadzīvot ar istabas biedriem nav liela problēma – galvenais ir sadraudzēties jau pirmajās dienās, un arī pēc tam izveidosies pozitīvas attiecības. Manuprāt, pats svarīgākais ir neklusēt, ja kaut kas neapmierina, piemēram, kāds nav nomazgājis krūzi, pēc veselas dienas uztaisot skandālu. Šeit ir savi nerakstītie likumi – ir jārēķinās ar citu dienas kārtību, istabas kārtību,” stāsta Aiga.

Ikdiena katram koju iemītniekam mēdz atšķirties. Ja istabiņā dzīvo četri cilvēki un visi mācās atsevišķās fakultātēs, katram lekcijas sākas dažādos laikos. Pirmais, kas mostas, cenšas  nepamodināt citus, bet vakaros naktsputni cenšas ielavīties istabiņā, lai netraucētu gulētājus. Lielāka rosība ir manāma kopmītņu virtuvēs – no rītiem šeit valda klusums,  pusdienlaikā un vakarpusē sarosās palielāks studentu bariņš. “Pirmajā gadā, kad ievācāmies, mums kopā ar citiem kojiniekiem radās tradīcija kopā gatavot ēst. Savācāmies tāds studentu bariņš, virtuve bija pilna, un visi gatavojām vakariņas, kārtīgi izsmējāmies un ieturējām maltīti plecu pie pleca,” stāsta studentes Erīna un Zane.

Foto: Mārtiņš Otto

Mamma gulēt nedzen – darbus var rakstīt līdz pat rītausmai

Nenoliedzami, kopmītnēs dzīvojošie ātri vien iedraudzējas un starp studentiem izveidojas ģimeniska saikne. “Varam iet pie pārējiem iemītniekiem bez klauvēšanas un prasīt padomu pat sadzīviskās lietās, piemēram, kādu tauriņu izvēlēties un kādu kleitu uzvilkt, vai  aizņemties sāli apmaiņā pret mērci,” stāsta Erīna un Zane.

Īpaši kojinieku saliedētību var manīt sesiju un studiju darbu rakstīšanas laikā – tad studenti cenšas viens otram palīdzēt mācībās, rakstīt darbu un dažādus projektus, kā arī neļauj aizmigt pie iesāktā.

“Kojas vairāk asociējas ar kursa darbu rakstīšanu līdz rīta gaismai – esam trijatā rakstījuši kursa darbus līdz pieciem rītā, kad darbs jāiesniedz nākamā rīta astoņos. Tad neļaujam cits  citam aizmigt un palīdzam sakoncentrēties darbam,” atzīst studentes.

Kārtība istabiņās – kā nu kuram

Mēdz teikt, ka kopmītnēs valda visai liela nekārtība un netīrie trauki ir ikdienas sastāvdaļa, taču Turības kopmītņu koplietojamās telpas palīdz uzturēt apkopēja, tāpēc virtuvē dienas laikā viss ir spīdoši tīrs. Cita situācija ir ar pašu studentu istabiņām – daži šeit ļauj iekrāties netīrās veļas kalnam un no virtuves pārceļ netīros traukus, bet citi savukārt sastāda istabiņu tīrīšanas grafiku, kurā katrs no iemītniekiem uz maiņām izmazgā grīdu.

Ārzemju studentu istaba
Ārzemju studentu istaba Foto: Mārtiņš Otto

“Šeit meitenēm ir ļoti raksturīga koju dekorēšana un kārtības uzturēšana, ar puišu istabiņām ir mazliet savādāk – tur gan mēdz būt visai liela nekārtība,” atklāj Aiga. Meitenes ir atbildīgākas un cenšas vienmēr savākt aiz sevis netīros traukus, un pat parūpējas, lai citām istabas biedrenēm būtu patīkami atrasties mazajā istabiņā. Uz Ziemassvētku laiku kopmītnēs norisinās konkurss “Skaistākā koju istabiņa”, kura ietvaros visi rotā savas istabiņas un sacenšas dekorēšanā, bet pēc tam saņem apbalvojumus.

Kaut arī dzīvošanai kojās ir savi trūkumi, tomēr kopumā šāda dzīvesvieta studentiem ir visādā ziņā izdevīgāka nekā dzīvošana īres dzīvoklī – tā atzīst studentes.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu