NATO: Krievija gatavojas "plaša mēroga konfliktam"

Dalīties Dalīties E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

FOTO: TASS/Scanpix

Krievijā otrdien sākušies kopš 80.gadiem vērienīgākie militārie manevri "Vostok-2018", kuros piedalīšoties aptuveni 300 000 karavīru, 1000 lidaparātu, 36 000 tanku, bruņutransportieru un citu spēkratu, kā arī līdz 80 kuģiem. Komentējot manevrus, NATO otrdien brīdinājusi, ka Krievija gatavojoties "plaša mēroga konfliktam".

Šie manevri "demonstrē Krievijas fokusēšanos uz sagatavošanos liela mēroga konfliktam", teikts NATO pārstāves Oanas Lungesku izplatītajā paziņojumā. "Tas atbilst tendencei, kuru novērojam jau zināmu laiku, - arvien pašpārliecinātākā Krievija ievērojami palielina aizsardzības budžetu un savu militāro klātbūtni."

"Pēdējo gadu laikā mēs esam pieredzējuši ievērojamu Krievijas militāro nostiprināšanos, tostarp Baltijas un Melnās jūras, kā arī Vidusjūras reģionos," teikts alianses paziņojumā. "Turklāt Krievija parādījusi, ka tā ir gatava lietot militāro spēku pret saviem kaimiņiem, piemēram, Ukrainu un Gruziju."

Manevri "Vostok-2018" ilgs līdz 17.septembrim, un tajos piedalīsies arī Ķīnas un Mongolijas armija.

VIDEO: Krievijā  notiek gatavošanās militārajām mācībām "Vostok-2018"

Sagaidāms, ka manevrus apmeklēs arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pēc piedalīšanās ekonomikas forumā Krievijas Tālo Austrumu pilsētā Vladivostokā, kur viens no viesiem būs arī Ķīnas prezidents Sji Dziņpins.

"Tā būs "Zapad-81" atkārtošana, bet savā ziņā tie būs pat lielāki," pagājušajā mēnesī sacīja Šoigu, atgādinot par 1981.gada manevriem Austrumeiropā.

Manevros piedalīsies Austrumu un Centrālā kara apgabala štābi un karaspēks, Klusā okeāna un Ziemeļu flote, pilnā apjomā tiks iesaistīti desanta spēki.

Manevri būs maksimāli pietuvināti kaujas apstākļiem, norādīja ministrs.

Šoigu pieminētie PSRS manevri "Zapad-81" notika Baltkrievijā, Ukrainā un okupētajās Baltijas valstīs.

Tūkstošiem padomju karavīru to gaitā cita starpā gatavojās papildu karaspēka ievešanai Polijā, kur tobrīd notika opozīcijas arodkustības "Solidaritāte" aizsāktie protesti pret komunistisko marionešu režīmu.

Trīs mēnešus pēc šiem manevriem Polijā tika ieviests karastāvoklis. Valdības vadītāja amatā stājās aizsardzības ministrs Voicehs Jaruzeļskis. Vēlāk viņš skaidroja, ka, pateicoties Nacionālās glābšanas padomes izveidošanai 1981.gada 13.decembrī, novērsta PSRS karaspēka ievešana Polijā.

Pēc Maskavas sniegtās informācijas, pērn manevros "Zapad-2017", kas notika Krievijā un Baltkrievijā, piedalījās 12 700 karavīri.

Tomēr NATO norādījusi, ka Krievijas oficiāli izziņotajā informācijā manevru mērogs samazināts, bet dažas alianses austrumu dalībvalstis pieļāva, ka manevros piedalījušies vairāk nekā 100 000 karavīru.

Uz augšu