Sencovs izvirzīts EP Saharova balvai

Ukraiņu režisors Oļehs Sencovs

FOTO: Reuters/ScanPix

Eiropas Parlamenta (EP) Eiropas Tautas partijas (ETP) frakcija Saharova balvai izvirzījusi Ukrainas kinorežisoru Oļehu Sencovu, tviterī pavēstīja ETP frakcija. "Krievijā pretlikumīgi ieslodzījumā turētais ukraiņu kinorežisors Oļehs Sencovs ir mūsu kandidāts 2018.gada Saharova balvai," teikts ETP tvītā.

EP Saharova balva tika iedibināta 1988.gadā, un tā tiek pasniegta par izcilu ieguldījumu cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzībā.

Pērn balvu saņēma Venecuēlas demokrātiskās opozīcijas pārstāvji, bet 2016.gadā Irākas cilvēktiesību aktīvistes, kas palīdzēja no teroristu grupējuma "Islāma valsts" cietušajiem.

Sencovs tika aizturēts 2014.gada 11.maijā Krievijas okupētajā Krimā aizdomās par "teroraktu plānošanu", un 2015.gada augustā Krievijas tiesa viņam piesprieda 20 gadu cietumsodu, kas viņam jāizcieš stingra režīma kolonijā.

Tiesa atzina, ka Sencovs esot vainīgs mēģinājumos sarīkot teroraktus Krievijas okupētajā Krimas pussalā. Pats Sencovs jebkādu savu vainu noliedzis.

Otram šajā lietā notiesātajam ukraiņu aktīvistam Oleksandram Koļčenko tiesa piesprieda desmit gadu cietumsodu.

Kaut arī nedz Sencovs, nedz Koļčenko nav lūguši piešķirt viņiem Krievijas pilsonību, viņi tika tiesāti kā Krievijas pilsoņi.

42 gadus vecais Sencovs atsakās no ēdiena kopš 14.maija, pieprasot, lai Krievija atbrīvo visus ukraiņu politieslodzītos. Viņš dzer tikai ūdeni, un viņa organismā nepieciešamās vielas ievada ar sistēmu.

Uz augšu