Putins brīdina par jaunu "bruņošanās sacensību" ar Ameriku

FOTO: Reuters/ScanPix

Krievijas prezidents Vladimirs Putins trešdien brīdināja par jaunu bruņošanās sacensību, ja ASV izstāsies no ieroču līgumiem, un sacīja, ka Krievija atbildēs "ar to pašu" uz jebkādu jaunu ASV raķešu izvietošanu Eiropā.

ASV prezidents Donalds Tramps nedēļas nogalē paziņoja par lēmumu izstāties no Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT). Šo līgumu 1987.gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs.

Putins, kurš otrdien bija ticies ar Trampa nacionālās drošības padomnieku Džonu Boltonu, brīdināja, ka atteikšanās no šā līguma un jaunā ASV un Krievijas Stratēģiskā bruņojuma ierobežošanas līguma (Jaunā START) nepagarināšana izraisītu jaunu bruņošanās sacensību un radītu draudus Eiropai.

Putins sacīja, ka globālās ieroču kontroles sistēmas izformēšana ir "ļoti bīstama", un piebilda, ka Krievija ir nobažījusies par faktu, ka ASV jau ir atteikušās no Pretballistisko raķešu līguma un plāno atteikties no INFT, un ka Jaunā START nākotne ir neskaidra.

"Nepaliktu nekā, izņemot bruņošanās sacensību," Putins sacīja preses konferencē pēc sarunām ar Itālijas premjerministru Džuzepi Konti.

Ja Vašingtona atteiksies no INFT un izvietos jaunas raķetes Eiropā, Krievija atbildēs "ar to pašu", teica Putins.

"Vai mēs spēsim atbildēt? Jā, mēs spēsim, un tas būs ļoti ātri un efektīvi," sacīja Krievijas prezidents.

Viņš brīdināja, ka jebkura Eiropas valsts, kas piekritīs uzņemt ASV raķetes, būs pakļauta Krievijas uzbrukuma riskam. "Tās ir acīmredzamas lietas," sacīja Putins.

"Mēs atgriezīsimies pie situācijas ar "Pershing" raķetēm Eiropā," teica Putins, pieminot astoņdesmitajos gados Rietumeiropā stacionētās ASV raķetes.

Putins ASV apsūdzēja INFT pārkāpšanā, savukārt Tramps ir paziņojis, ka šo līgumu pārkāpusi Krievija.

Putins sacīja, ka vēlas apspriest šo jautājumu ar Trampu, kad viņi 11.novembrī Parīzē apmeklēs ceremoniju par godu Pirmā pasaules kara beigu simtgadei. "Mēs esam gatavi strādāt ar mūsu amerikāņu partneriem bez jebkādas histērijas," viņš piebilda.

Uz augšu