Animācijas seriāla “Looney Tunes” sērijas ar Marvinu Marsieti (1948)
Marvins tiek uzskatīts par vienu no dažiem popkultūrā rodamajiem gudrajiem marsiešiem. Tiesa, viņš spēj sagraut teju jebko. Neliela auguma sarkanrocis ar baltajiem cimdiem un lielo lodveida galvu “piedalās” neskaitāmās animācijas filmās, tostarp “Dienvidparkā”, “Simpsonos”, Maikla Džordana filmā “Space Jam”. Ir pieminēts arī 1995.gadā uzņemtajā kulta filmā “Clueless”. Starp citu, Marvins nēsā romiešu karavīru tērpu un baltus basketbola apavus ar iebūvētiem reaktīviem dzinējiem, viņu bieži vien pavada suns K-9.
Romāns “Marsiešu hronikas”, Rejs Bredberijs (1950)
Vēl viens klasisks zinātniskās fantastikas darbs, kas veltīts Zemes iedzīvotāju vēlmei iepazīt dzīvi uz Marsa. Romāna 26 stāstos vēstīts par trīs ekspedīcijām no Zemes un astronautu saskarsmi ar Sarkanās planētas iemītniekiem – senas, gudras un skaistas civilizācijas pārstāvjiem. Interesanti, ka “Marsiešu hronikās” aprakstītas mūsdienas, proti, laika posms no 1999. līdz 2026.gadam.
Dziesma “Dzīve uz Marsa”, Deivids Bovijs (1973)
Šo dziesmu, kas sākotnēji tika iekļauta albumā “Hunky Dory”, uzskata par spēcīgāko Bovija darbu. Tās lirika ir spoža sirreālisma orģija, kas noslēdzas ar retorisku jautājumu: Vai ir dzīve uz Marsa? Iespējams, varbūt – šodien saka zinātnieki un kosmosa ceļotāji. Jāpiebilst, ka ar laiku šī dziesma pat ir kļuvusi par ko līdzīgu Sarkanās planētas neoficiālai himnai.
Triloģija “Marss”, Kims Stenlijs Robinsons (1993-1997)
Trijos romānos “Sarkanais Marss”, “Zaļais Marss” un “Zilais Marss” secīgi aprakstīts, kā dažu simtu gadu laikā veidojas cilvēces kolonija uz Marsa. Viss sākas ar kosmosa kuģi “Ares”, kas 2026.gadā uz Sarkano planētu nogādā simts zemiešus. Starp citu, misija ir ASV un Krievijas kopdarbs. Provokatīvi utopiskais stāsts pievēršas zinātnes un sabiedrības sasniegumiem uz Sarkanās planētas, pretnostatot tos pārapdzīvotajai un ekoloģisko problēmu nomocītajai Zemei. Triloģijas autors, amerikānis Kims Stenlijs Robinsons tiek uzskatīts par vienu ietekmīgākajiem šobrīd dzīvojošajiem zinātniskās fantastikas autoriem. Neviens no Robinsona darbiem nav ekranizēts.
Romāns “Marsietis”, Endijs Veirs (2014)
Romāna centrā ir astronauts Marks Vitnijs, kuru zinātniskā ekspedīcija nejauši atstāj uz Marsa un kurš ir spiests likt lietā savu fantāziju, lai vienatnē izdzīvotu uz Sarkanās planētas un sagaidītu glābējus. Ideja Veiram radusies, prātojot par to, kā varētu izmantot mūsdienu tehnoloģijas ceļojumam uz Marsu un ar kādām problēmām astronautiem nāktos saskarties.
Pēc šā romāna motīviem režisors Ridlijs Skots 2014.gada uzņēma filmu ar tādu pašu nosaukumu - “Marsietis”. Marku Vitniju tajā atveidoja Mets Deimons. “Marsietis” tiek uzskatīta par komerciāli veiksmīgāko Ridlija Skota darbu, filma saņēmusi “Zelta Globusu” un septiņas “Oskara” nominācijas.
Dokumentālā drāma “Marss”, “National Geographic” (2016, 2018)
Tas ir stāsts par izdomātu kosmosa kuģa “Daedalus” apkalpi, kas 2033.gadā sāk pirmo misiju uz Marsu. Astronautiem ASV misijas komandiera Bena Sojera vadībā ar grūtībām izdodas nolaisties uz Marsa, un viņi, neskatoties uz sabojāto kuģi, sāk veidot sākotnējo bāzi. Pēc aptuveni desmit gadiem ir izveidota pilnvērtīga kolonija, taču misijai trūkst finanšu, tādēļ ir nepieciešama korporāciju palīdzība. Uz Marsu dodas derīgo izrakteņu ieguves uzņēmuma “Lukrum Industries” misija. Dokumentālā drāma ne tikai modelē iespējamo ekspedīciju uz Sarkano planētu, bet arī apskata priekšnosacījumus, kas jāīsteno, lai tā kļūtu par realitāti, un uzdod jautājumus, vai cilvēce uz Marsa atkārtos tās pašas kļūdas, ko uz dzimtās planētas. Dokumentālās drāmas “Marss” autori ir “Oskara” ieguvēji režisors Rons Hovards un producents Braiens Greizers.”
Dokumentālās drāmas “Marss” 1. sezonas sērijas skatāmas “National Geographic” katru dienu no pirmdienas, 12.novembra, plkst. 20:00, bet jaunās – 2.sezonas sērijas, svētdienās, no 18.novembra plkst. 22:00!
* Materiāls tapis sadarbībā ar FOX International Channels grupas televīzijas kanālu National Geographic