No 10 nesekmīgākajām Rīgas skolām tikai viena ir latviešu. Kāpēc?
Nevienlīdzīgā izglītība

No 10 nesekmīgākajām Rīgas skolām tikai viena ir latviešu. Kāpēc? FOTO: Ilustrācija: Raivis Vilūns

Atbildes meklēšana, kāpēc sekmju ziņā sliktākās Rīgā ir krievu skolas, izvēršas par trilleri, kura pamatā ir politika un neuzticēšanās. Galvenie aktieri – bērni – pazib tikai epizodiski.

Gada sākumā mēs Re:Baltica telpās sarīkojām nelielu sanākšanu. Tajā piedalījās vairākas ģimenes ar bērniem krievu skolās, skolas direktors, kā arī vairāki aktīvisti – arī vecāki – kuriem kā Kremļa ietekmes aģentiem pastiprinātu uzmanību pievērsusi arī Drošības policija. Mēs meklējām skaidrojumu, kādēļ vairums Rīgas skolu ar sliktākām atzīmēm centralizētajos eksāmenos ir tieši mazākumtautību.

Pie šāda secinājuma bijām nonākušas, sarindojot visas Rīgas skolas pēc vidējās atzīmes centralizētajos eksāmenos vairāku gadu garumā un pētot tendences. Eksāmenu atzīmes nav izcilākais skolas kvalitātes rādītājs, jo nerāda individuālo izaugsmi. Lai aizvilktu no četrām līdz sešām ballēm sociāli nelabvēlīgā rajonā, ir jāieliek daudz vairāk pūļu nekā no astoņi uz deviņi iekārotā ģimnāzijā. Diemžēl citu datu nav.

VIDEO: No 10 nesekmīgākajām Rīgas skolām tikai viena ir latviešu. Kāpēc?

Apzināti nesaucam šīs par sliktākajām Rīgas skolām – tās ir skolas ar sliktu vidējo atzīmi.

No 102 Rīgas vispārizglītojošajām skolām saraksta lejas galā nospiedošā vairākumā bija mazākumtautību skolas (ērtības labad tās sauksim par krievu skolām). No 66 443 Rīgas skolēniem krievu skolās mācās gandrīz 25 000 bērnu.

FOTO: VISC

Vairāk nekā 4500 no viņiem – deviņās Rīgas vidusskolās, kas sekmju ziņā ir starp desmit sliktākajām galvaspilsētā. Desmitniekā ir tikai viena latviešu skola.

Rīgas skolām pieķērāmies, jo divus iepriekšējos gadus pētījām skolu kvalitāti visā Latvijā. Dati rādīja, ka Latvijā notiek skolu noslāņošanās. Lauku skolās skolēnu zināšanas no pilsētas vienaudžiem atpalika pat par vienu mācību gadu.

Rīgā atrodas ceturtā daļa visu Latvijas vidusskolu. Pieļāvām, ka arī starp Rīgas skolām pastāv noslāņošanās, tikai to ir grūtāk pamanīt, jo vidējo atzīmi uz augšu būtiski pavelk valsts ģimnāzijas, kur nonāk labākie. Gribējām izpētīt, kas notiek skolās, kuras neparādās reitingu augšgalā.

Improvizētajā sapulcē, kuras dalībniekiem apsolījām anonimitāti, vairākums uzreiz vienojās, ka mūsu aprēķins par krievu skolām esot nepareizs.

Divi iemesli.

Pirmā versija. Pustukšas Rīgas skolas.

Uz augšu
Back