Vēja parka pretinieki neesot saņēmuši skaidras atbildes par ietekmi uz veselību un vidi

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Caro/ScanPix

Attīstītājs nav sniedzis skaidras atbildes par Tukuma un Dobeles novados iecerētā vēja elektrostaciju parka ietekmi uz apkārtējo vidi, iedzīvotāju veselību un ekonomiku, diskusijā Tukumā apgalvoja parka izbūves pretinieki, kuri arī turpina parakstu vākšanu pret šo projektu.

Iepazīstinot Tukuma iedzīvotājus ar saviem secinājumiem par vēja ģeneratoru ietekmi, iniciatīvas grupa no Dobeles pauda pārliecību, ka vēja parks negatīvi ietekmēs iedzīvotāju veselību, Zemgales ainavu un putnu migrāciju. Izbūves pretiniekus arī nepārliecina attīstītāju apgalvotais, ka projekta gaitā tiks sakārtoti pievadceļi, jo smagu vēja turbīnu un citu detaļu piegādei tiks izmantots liels daudzums smagās tehnikas, kas, viņuprāt, bojās ceļus.

Lai gan patlaban noris projekta ietekmes uz vidi ziņojuma sabiedriskā apspriešana, diskusijā vairākkārt izskanējis viedoklis, ka attīstītājs nav spējis atbildēt uz iedzīvotāju jautājumiem par ietekmi uz veselību un apkārtējo vidi, kā arī neesot sniedzis precīzu informāciju par aprīkojuma tehniskajiem parametriem.

Savukārt Dobeles pagasta pārvaldes vadītāja Dace Škorņika pauda, ka uzņēmums "Eolus", kas vēja parku būvēs, neesot varējis paskaidrot, kam tiks tirgota iegūtā elektrība. Tāpat kāds tukumnieks sapulcē paudis, ka iedzīvotājiem joprojām nav zināms, kas lobē parka ieceri.

Tāpat iedzīvotāji nobažījušies par metāllūžņiem, kas var rasties, vēja ģeneratoriem sabojājoties, norādot, ka iekārtu demontāža prasīs lielus ieguldījumus, un, viņuprāt, pastāv risks, ka vēja ģeneratori netiks novākti, turpinot bojāt ainavu.

"Mēs turpināsim vākt parakstus un tos iesniegsim Dobeles novada un Tukuma novada deputātiem, lai palīdzētu pieņemt pareizu lēmumu," pauda viena no iniciatīvas grupas pārstāvēm, SIA "Baltic Candles Ltd." direktore Zita Sāviča, atgādinot, ka pašlaik pret vēja parka izbūvi savākti apmēram 10 000 parakstu.

Jau vēstīts, ka iedzīvotāju grupa sākusi parakstu vākšanu pret vēja elektrostaciju parka izbūvi Dobeles un Tukuma novadā. Lai arī sabiedriskajā apspriedē par parka ietekmes uz vidi novērtējumu Dobelē piedalījās tikai vairāki desmiti iedzīvotāju, parakstu vācēji ir pārliecināti, ka viņu akcijā aktivitāte būs lielāka. Sāviča pauda, ka apspriede netika laikus izziņota, turklāt tā notika darba dienas vidū.

Parakstus plānos iesniegt vietējās pašvaldībās, un vismaz Dobeles pašvaldība iedzīvotājiem ir solījusi, ka viņu viedoklis tikšot ņemts vērā.

Uzņēmums "Eolus" tuvāko četru gadu laikā Dobeles un Tukuma novados par aptuveni 250 miljoniem eiro plāno būvēt Latvijā lielāko vēja elektrostaciju parku, uzstādot 51 vēja turbīnu.

"Eolus" valdes loceklis Gatis Galviņš iepriekš atzīmēja, ka vēja elektrostaciju parku plānots veidot savienotā teritorijā, kas atrodas divās pašvaldībās: daļa parka atradīsies Dobeles novada Dobeles pagastā, bet daļa - Tukuma novada Džūkstes pagastā. Patlaban noris projekta ietekmes uz vidi ziņojuma sabiedriskā apspriešana, ir notikušas vairākas sabiedriskās apspriešanas sanāksmes, viņš klāstīja.

Paredzams, ka ietekmes uz vidi atzinuma apstiprināšana varētu notikt līdz gada beigām, kam sekos projekta būvniecības fāze.

Lai arī iepriekš Dobeles novada pašvaldība paudusi bažas par projekta ietekmi uz iedzīvotāju veselības stāvokli, pašlaik pašvaldība neesot gatava izteikt savu nostāju, jo iepazīstas ar ietekmes uz vidi ziņojumu, tas tiek izskatīts un vērtēts, skaidroja pašvaldības pārstāve Liesma Sāviča.

Savukārt Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam") apgalvoja, ka Džūkstes pagasta iedzīvotāju nostāja par vēja elektrostaciju parka būvniecību ir saprotoša un kopumā atbalstoša. Arī novada pašvaldība un Slampes-Džūkstes pagastu pārvalde atbalsta ieceri, redzot projekta realizācijā daudzus ieguvumus novada attīstībai un izaugsmei.

Vienlaikus vēstīts, ka Latvijas Ornitologu biedrības projektu vadītāja Rolanda Lebusa atzinumā par "Eolus" plānoto vēja parku ekspluatācijas ietekmi uz savvaļas putnu populācijām norādījusi, ka pašreizējais projekts no putnu aizsardzības viedokļa vērtējams kā šajā reģionā optimāls.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu