“Mēs esam nākamie. ES-ASV tirdzniecības sarunas jau ir bijis nozīmīgs temats ASV prezidenta dienaskārtībā. Atrisinot Ķīnas jautājumu, tas noteikti atgriezīsies Trampa redzeslokā,”
brīdināja “BNP Paribas” galvenais ekonomists Viljams de Vijlders.
Savukārt “Lombard Odier” stratēģis Šarls Sentarno norāda, ka Eiropas tirgos vērojama nervozitāte, ņemot vērā ieilgušo neziņu par tālākajām tirdzniecības attiecībām ar ASV.
“Tas, ko Tramps tvītoja par Francijas vīnu, ir salīdzināms ar to, ko viņš savulaik teicis par Kanādas pienu,” norāda Sentarno. 13. novembrī Tramps žēlojās, ka Francija viegli var eksportēt uz ASV savus vīnus, kamēr ASV vīndaru produkcijai Francijas tirgus faktiski ir slēgts.
“Nav godīgi, tam ir jāmainās,” tvītoja Tramps.
Sentarno norāda, ka iespējamais tirdzniecības karš ar ASV var nozīmēt vēl vienu smagu gadu Eiropas akciju tirgos, kas jau ir cietis no saspīlējuma starp abām politiskajām lielvarām.
Tomēr uztraukums Eiropā valda arī neziņas dēļ, jo ES iekšienē ir vairāki neatrisināti jautājumi. Neziņa par “Brexit” iznākumu, nemieri Francijā, Itālijas populistu valdības rīcība un Eiropas Parlamenta vēlēšanas maijā rada pietiekami lielas bažas, lai daudzu investoru acīs Eiropa vairs nebūtu pietiekami pievilcīga investīcijām.
“Ir skaidrs, ka runājot ar jebkuru klientu, politisko risku jautājums būs dienaskārtībā,” norāda “Aberdeen Investments” stratēģis Endrū Miligans.
Savukārt Vācijas “Commerzbank” galvenais ekonomists Jorgs Krāmers norāda, ka konfrontācija ar Vašingtonu Eiropai būs ļoti postoša, it īpaši no tās cietīs Vācijas auto industrija. Tieši tādēļ Eiropas Komisijai jau laicīgi jāizsver visi iespējamie atbildes gājieni.
“Eiropai jāaptur vējš uz Trampa burām un jāizdara pirmais gājiens – iesākumā, atceļot desmit procentu muitas tarifu ASV automobiļiem, lai atvieglotu saspīlēto situāciju,” sacīja Krāmers.