Pēkšņi apraujas Trampa un Kima samits

Donalda Trampa autokolonna pamet samita norises vietu

FOTO: AFP / Scanpix

Ceturtdien ASV prezidents Donalds Tramps un Ziemeļkorejas diktators Kims Čenuns atcēla plānotās pusdienas un vienošanās parakstīšanas ceremoniju. Abu valstu līderi aizbraukuši no samita norises vietas uz savām viesnīcām un grasās doties prom no Vjetnamas.

(Papildināta ziņa.)

Baltais nams paziņojis, ka Trampam un Kimam otrajā tikšanās reizē nav izdevies panākt abpusēju vienošanos.

"Pašlaik nav panākta nekāda vienošanās, bet viņu komandas cer uz jaunu tikšanos nākotnē," norādīja Baltā nama preses sekretāre Sāra Sandersa.

Abiem līderiem bija "ļoti laba un konstruktīva tikšanās," teikts Baltā nama paziņojumā. "Abi līderi apsprieda dažādus veidus, kā virzīt denuklearizāciju un ekonomiski pamatotas idejas."

Tramps preses konferencē sacīja, ka Ziemeļkoreja vēlējusies panākt pilnīgu sankciju atcelšanu.

Pagaidām visas iepriekš noteiktās sankcijas pret Ziemeļkoreju ir spēkā, apstiprināja Tramps.

Saskaņā ar Trampa teikto, Kims piedāvājis likvidēt Ziemeļkorejas kodolprogrammai svarīgo Čenbjonas izpētes un kodolmateriālu ražošanas centru. Taču apmaiņā pret šādu soli viņš prasījis pilnīgu sankciju atcelšanu, ko ASV nebija gatavas piedāvāt.

Tiek uzskatīts, ka Čenbjona ir Ziemeļkorejas vienīgā plutonija ieguves vieta, taču valstij ir vēl divi urāna bagātināšanas reaktori. Kims piedāvājis likvidēt tikai Čenbjonu, nevis citus Ziemeļkorejas kodolprogrammas centrus.

"Mums bija daži varianti, bet mēs nolēmām pašlaik nevienu no tiem neīstenot," teica Tramps.

"Dažreiz ir jāatkāpjas. Šis bija viens no tiem gadījumiem."

Tomēr Kims esot apsolījis neveikt raķešu un kodolizmēģinājumus, sacīja Tramps.

Tramps norādīja, ka tikšanās beigusies ar rokasspiedienu un "draudzīgi".

Ziemeļkoreja vēl nav sniegusi paziņojumu par ceturtdienas notikumiem.

Tramps un Kims pirmo reizi tikās Singapūrā pagājušā gada 12.jūnijā, kad parakstīja kopīgu dokumentu, kurā Ziemeļkoreja apņēmusies "strādāt Korejas pussalas pilnīgas denuklearizācijas virzienā", taču šajā jomā nekādu progresa pazīmju nav.

Uz augšu