Sv, 28.05.2023.

Kādu apgaismojumu izvēlēties šogad?

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Jung/Publicitātes foto

Agrāk apgaismojuma nozīme telpās svārstījās vien no “izslēgt” līdz “ieslēgt” funkcijai, bet nu jau tas kļuvis par visaptverošu mūsdienu industriju. Apgaismojuma sistēmu veidošanā tiek iekļauti arvien jauni tehnoloģiskie risinājumi un inovācijas, turklāt to izstrādē tiek lietotas ne vien enerģētikas, bet arī psiholoģijas zināšanas. Neskaitāmi pētījumi pierāda, ka pat mazākās apgaismojuma nianses būtiski ietekmē cilvēka veselību, labsajūtu un arī uzvedību. Sadarbībā ar tehnoloģiju un dizaina centru Lucidus un viedo māju tehnoloģiju ražošanas uzņēmumu JUNG apkopojām, kādas ir aktuālākās tendences apgaismojuma industrijā 2019. gadā.

Pielāgot apgaismojumu savam dzīvesveidam

Kā vienu no aktuālākajām iezīmēm apgaismojuma industrijā pēdējo gadu laikā eksperti min patērētāja interesi par pareizu un atbilstošu apgaismojumu ne vien sabiedriskās telpās, bet arī savā mājoklī. “Līdz šim gaismas aprēķini tika veikti galvenokārt publiskajiem objektiem, bet nu jau arvien biežāk patērētāji savos mājokļos izvēlas apgaismojumu, kas pilnībā atbilst viņu dzīves ritmam un veic vajadzīgo funkciju telpā,” stāsta tehnoloģiju un dizaina centra Lucidus produktu attīstības vadītājs Māris Endziņš.

Arvien biežāk tiek lietots arī termins “human centric light” (HCL) - cilvēkam pielāgots mākslīgais apgaismojums, kas balstās uz saules gaismas daudzumu attiecīgajā gadalaikā, kuru atdarina dabiskā dienas gaismas ciklā.

Īpaši svarīgi tas ir, piemēram, birojos, medicīnas un izglītības iestādēs, kur tiek pavadītas ilgas stundas un apgaismojumam ir ļoti liela ietekme uz cilvēka redzes veselību, komfortu un darba efektivitāti.

Foto: Unsplash

Nevis redzēt, bet sajust

Funkcionalitāte, energoefektivitāte, gaismas krāsa (temperatūra) un intensitāte ir galvenie pamatnosacījumi apgaismojuma izvēlei. Taču būtiska loma ir arī tam, kā apgaismojums iekļaujas mājokļa interjerā. Mūsdienīgu interjeru 2019. gadā raksturo tīras formas, nepiesātinātas līnijas un vienlaidu apgaismojums. Arī eksperti atzīst – ja vien apgaismojuma armatūra nav mērķtiecīgi veidota kā dekoratīvs elements, tad būtiski ir tas, lai apgaismojums telpā drīzāk ir sajūtams, nevis redzams. Turklāt, ja ir vēlme interjeram piešķirt kādu interesantu akcentu, to var darīt ne tikai ar lampu abažūriem, bet arī gaismas slēdžiem.

Foto: Unsplash

Inovācijas arī gaismas regulēšanas tehnoloģijās

Gaismas regulēšana vairākos līmeņos jau kādu laiku ir pieprasīta funkcija, ko ražotāji cenšas izstrādāt iespējami ērtāku un vieglāku. Tāda ir, piemēram, jaunā Plug & Light tehnoloģija, kas kombinācijā ar piemērotām apgaismes ierīcēm nodrošina ērti regulējamu interjera apgaismojumu. Atbilstošas LED apgaismojuma ierīces pieslēdzas ietverei ar magnētu, apgaismojums kļūst stabils un regulējams, turklāt pēc uzstādīšanas apgaismes ierīces iespējams pagriezt par 360°.

Tāpat arvien vairāk klientu interesējas par iespēju savos mājokļos uzstādīt viedās mājas sistēmu, ietverot tajā arī apgaismojuma kontroli un konfigurēšanu savā viedtālrunī. "Ar gaismjutīgiem sensoriem iespējams regulēt apgaismojuma intensitāti, savukārt ar kustības sensoriem – apgaismojumu, cilvēkam pārvietojoties.

Mūsdienās cilvēku interesē viss, kas atvieglo viņa ikdienu,’’

uzsver M. Endziņš.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu