Asociācija aplēsusi depozīta sistēmas ieviešanas izmaksas

FOTO: AP/Scanpix

Latvijas depozīta sistēmas realizēšanai nepieciešami 3000 depozītu automātu, kuri tirgotājiem varētu izmaksāt 78 miljonus eiro, vienlaikus radot būtiskus zaudējumus mazajiem pašmāju tirgotājiem, aģentūru LETA informēja Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.

Šonedēļ biedrība "Zaļā brīvība" seminārā par dzērienu iepakojuma sistēmas darbību Igaunijā un Lietuvā, kā arī tās iespējām Latvijā, piedāvāja Latvijas depozīta sistēmā ieviest 750 depozītu automātus, kuru izmaksas veidotu 20 miljonus eiro. Taču Latvijas Tirgotāju asociācijas uzskatā šāds depozītu automātu skaits būtu nepietiekams, jo veikali, kuriem šo automātu nebūs, zaudēs klientus, tādēļ realitātē būtu nepieciešami apmēram 3000 automātu.

Danusēvičs atzīmēja, ka savlaicīgi jādomā par alternatīva šķirošanas veida piedāvāšanu Latvijas reģionos, jo, ņemot vērā apmeklētāju skaitu mazajos lauku veikalos, depozīta automātu izvietošana Latvijas reģionos var būt pārāk dārga.

Tāpat Danusēvičs sacīja, ka obligātās dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas modeļa ieviešana paredz virkni izmaksu, kas patlaban tiek lēstas ap 30 miljoniem eiro. Pēc viņa sacītā, Igaunijas pieredze liecina, ka šī summa būs jāsedz pašiem tirgotājiem: lielākās izmaksas veidos tieši iepakojumu savākšanas automātu iegāde un uzstādīšana tirdzniecības vietās, kā arī atsevišķu šķirošanas līniju izveide katrā tirdzniecības vietā.

Viņš atzina, ka depozīta sistēmas ieviešana radīs papildu izdevumus ne tikai tirgotājiem, bet arī patērētājiem. Asociācija paredz, ka patērētāji obligātās depozīta sistēmas ietekmi izjutīs brīdī, kad sadārdzināsies ne vien dzērienu cenas veikalos, bet arī atkritumu apsaimniekošanas izmaksas aptuveni par 5% līdz 10%. Turklāt aprēķini liecina, ka pircējiem pēc depozīta sistēmas ieviešanas būs papildus jāmaksā vismaz 0,15 eiro par katra dzēriena iepakojuma vienību, bet atgūt varēs daļu jeb 0,10 eiro no samaksātās summas. "Tas Latvijas dzērienu ražotājiem un izplatītājiem radīs potenciālus zaudējumus, jo līdz ar cenas palielināšanos samazināsies Latvijas iedzīvotāju pirktspēja," uzsvēra Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents.

Pēc Danusēviča sacītā, ieguvējs Latvijas depozītu sistēmas ieviešanā būs tieši skandināvu depozīta sistēmas iekārtu piegādātāji, nevis Latvijas uzņēmēji un iedzīvotāji. Viņš norādīja, ka politiskā domāšana un lēmumi joprojām koncentrējas starptautisko korporāciju interesēs, neņemot vērā reģionu iedzīvotāju un Latvijas mazo uzņēmēju iespējas un vajadzības.

Vienlaikus viņš piebilda, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nav sniegusi objektīvu izvērtējumu, kā obligātās depozīta sistēmas ieviešana varētu ietekmēt Latvijas tautsaimniecību.

Latvijas Tirgotāju asociācija aicina obligātās dzērienu depozīta sistēmas ieviešanas procesā ņemt vērā arī Latvijas iedzīvotāju blīvumu dažādās mazapdzīvotās vietās, lai nodrošinātu visiem pieejamu atkritumu šķirošanas infrastruktūru. Asociācijas uzskatā būtiski ir piedāvāt šķirošanas alternatīvu arī tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri produktus iegādājas, piemēram, autoveikalos, neapmeklējot tirdzniecības vietas klātienē, lai nerastos situācija, ka nav iespējas atgūt iemaksāto depozītu par dzēriena pudeli.

Jau ziņots, ka pagājušā gada nogalē Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti vienojās aicināt parlamentu lemt par darba turpināšanu pie grozījumiem Iepakojuma likumā, kas paredz ieviest depozīta sistēmu dzērienu iepakojumiem.

Tāpat vēstīts, ka depozīta sistēma ieviešanas process uzsākts, pamatojoties uz vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju iesnieguma. Latvijā par depozīta sistēmas ieviešanu un nepieciešamību diskutē jau daudzus gadus.

Uz augšu