Baraņņika dibinātā biedrība pēdējo četru gadu laikā no Krievijas saņēmusi tūkstošiem eiro

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka amata kandidāts, domes deputāts Vadims Baraņņiks piedalās Rīgas domes sēdē, kurā lemj par otra Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka ievēlēšanu.

FOTO: Ieva Makare/LETA

Tieši tā pat kā daļai grāmatvežu, arī partijai Saskaņa šobrīd iestājušies grūti laiki. Lai partijai palīdzētu, daudzi biedri, arī tie, kuri ienākumus saņēmuši, strādājot par konsultantiem dažādos Rīgas pašvaldības uzņēmumos, daļu no algas ziedojuši partijai. Kopš gada sākuma pēc KNAB sniegtajiem datiem partija ziedojumos saņēmusi 144 tūkstošus eiro, vēstī "Nekā personīga".

Kā jau ziņots, par jauno Rīgas vicemēru piektdien iecelts Vadims Baraņņiks. Viņš pēdējo piecu gadu laikā partijai atvēlējis vien nepilnu pusotru tūkstoti. Lai arī ilgus gadus atradies vadošos amatos, kas atbild par satiksmi un transpotu. Un Baraņņika tiešā atbildība ir gan bedrainās Rīgas ielas, gan vairāki korupcijas skandāli, kas saistīti ar Rīgas satiksmi. 

Jaunais Rīgas domes vicemērs Baraņņiks tiek raksturots kā izdarīgs padotais, kurš neuzdod liekus jautājumus. Iepriekš kopā ar tagadējo kolēģi domē Vjačeslavu Stepaņenko strādājis par juristu telekompānijā "Pirmais Baltijas kanāls”. Tiek uzskatīts, ka pateicoties šai televīzijai Saskaņa un Nils Ušakovs (arī agrākais PBK darbinieks) ieguva Rīgas atslēgas un jau 10 gadus vada galvaspilsētu. 

Sakritība vai priekšvēlēšanu kampaņas sastāvdaļa, bet precīzi gadu pirms 2009.gada vēlēšanām Baraņņiks, Ušakovs un vēl vairāki saskaņieši dibina biedrību “9.maijs.lv”. Tā sola vākt naudu, lai palīdzētu padomju armijas kara veterāniem.

Tieši priekšvēlēšanu laikā Pirmais Baltijas kanāls aktīvi stāsta par biedrības darbu. Saskaņa kopā ar 9.maija biedrību izkonkurēja Tatjanas Ždanokas PCTVL par to, kurš ir galvenais svinību rīkotājs pie Uzvaras pieminekļa. 

Pēdējo četru gadu laikā, kad biedrības vadībā ir tikai Baraņņiks un domniece Svetlana Savicka, 23 tūkstošus tai pārskaitījusi Krievijas vēstniecība Latvijā. Kopā katru gadu biedrība apsaimnieko no 150 līdz 170 tūkstošiem eiro.

Nekā personīga atklāja, ka vēl nesen šī un citas ar Saskaņu un Baraņņiku saistītas biedrības saņēmušas šaubīgus ziedojumus no partijas biedriem. Vairāki no viņiem, būdami maksātnespējīgi, ziedoja gan partijai, gan organizācijām lielākas summas nekā bija viņu uzrādītie legālie ienākumi. KNAB solīja veikt pārbaudi, bet tā noslēdzās ne ar ko.

Ceļi, tilti, tramvaji, bruģis, sliedes un bedres. Tā gadiem ir bijusi sfēra, kur galvenais cilvēks domē bijis Vadims Baraņņiks.

Pēc Baraņņika aplēsēm ceturtā labākā transporta sistēma Eiropā nu kļuvusi par sinonīmu korupcijai un kukuļiem. Rīgas satiksmes šefu KNAB iesēdināja cietumā. Pēdējā iepirkumā no uzņēmuma Škoda Rīgas satiksme parūpējās, lai konkursā uzvar tieši šis uzņēmums. Un pēc mūsu aptuvenām aplēsēm iepirkumā katrs Rīgai piegādātais trolejbuss, autobuss un tramvajs rīdziniekiem izmaksājis par 5 līdz 7 procentiem dārgāk.

Vaicāts, vai saredz savu atbildību tajā, ko atklāja KNAB un VK, Baraņņiks atbild noliedzoši.

Nekā personīga jau 2013.gadā secināja, ka ”Rīgas satiksme" iepērk dārgāku degvielu nekā to būtu iespējams iegādāties pērkot jebkurā benzīntankā. Šogad pēc padziļinātā audita Rīgas satiksmē auditori nonāca pie līdzīgiem secinājumiem. 

Laikā, kad līgumi par degvielas iepirkumiem tika gatavoti, Vadims Baraņņiks no 2009. līdz 2010. gada sākumam bija Rīgas satiksmes valdes loceklis. Līgumu slēgšanas brīdī viņu amatā bija nomainījis cits saskaņietis Maksims Tolstojs.

Tieši tā pat jaunais vicemērs Baraņņiks nav redzējis savu atbildību citos mūsu atklātajos skandālos. Par to kā Rīgas dome sadarbojas ar ES un ASV sankciju sarakstos iekļauto firmu, kas gatavoja Krimas jeb Kerčas tilta projektu. Vai to, ka bijusī Rīgas apgabaltiesas tiesnese Iveta Bērziņa, kuru sodīja par kukuļa piesavināšanos, uzsāka juristes gaitas Rīgas domes Satiksmes departamentā. Vai arī, ka Rīgas sabiedriskajā transportā Latvijas pensionāri bez maksas var braukt no 65 gadu vecuma. Bet citu valstu pensionāri pat no 55 gadiem. 

Jau vairākus gadus “Rīgas satiksme” un pašvaldība lepni stāsta par plāniem ieviest pilsētā ūdeņraža trolejbusus un autobusus. Jau pirms diviem gadiem tiem vajadzēja ripot pa ielām. Taču projekts joprojām ir iestrēdzis.

Lai izceltu labos darbus, pašvaldības struktūras un uzņēmumi katru gadu tērē desmitiem tūkstoš eiro. Šādu praksi piekopa arī Baraņņiks. Jo pretējā gadījumā žurnālisti nepārpublicējot viņa izdotās preses relīzes.

Saskaņa un Gods kalpot Rīgai noliedz, ka otrā vicemēra amata izveide ir mantinieka gatavošana Nilam Ušakovam. Pie visa vainīgs esot jaunais pašvaldību ministrs, kurš rada nevajadzīgu spriedzi un apgrūtina domes darbu.

Tomēr steiga jaunā amata izveidē bija tik liela, ka pirms dome par to nobalsoja, neviens  no koalīcijas nespēja paskaidrot, kādas būs vicemēra Nr 2 atbildības sfēras. Šobrīd zināms, ka Baraņņiks pārraudzīs to pašu saimniecību, ko Ušakovs. Tātad arī satiksmes nozari.

Strādājot rīdzinieku labā Baraņņiks pēc pēdējās deklarācijas nopelnīja 80 tūkstošus eiro. Lielāko algas daļu sastādīja atlīdzība par darbu Rīgas Brīvostā.

Kas interesanti, Baraņņiks pats ar ģimeni dzīvo nevis Rīgā, bet Mārupē. Tur viņu ģimenei pieder dzīvoklis un arī Baraņņika izveidota dzīvokļu īpašnieku biedrība. 

Uz augšu