Absolūta kontrole: Ķīnas pilsēta liek sētniekiem valkāt viedās aproces

Sētnieks Ķīnā. Ilustratīvs attēls

FOTO: Reuters/ScanPix

Ķīnas uzņēmums, kas Naņdzjinā nodarbojas ar ielu uzkopšanu, darbinieku kontrolēšanā sācis izmantot modernās tehnoloģijas – visiem uzņēmuma nodarbinātajiem sētniekiem obligāti jāvalkā viedās aproces – tās fiksē, kad darbinieks sāk un beidz darbu, kā arī parāda, vai darbinieks savu uzkopjamo teritoriju nav pametis ātrāk par noteikto laiku un vai viņš neslinko, vēsta Krievijas medijs “Meduza”.

Ja aproce fiksē, ka tās nēsātājs 20 minūtes nav kustējies, no tās atskan skaņas signāls: “Turpiniet darbu!”

Ja darbinieks uz šo signālu joprojām nereaģē, darba devējs var noskaidrot aproces koordinātas un pārbaudīt, kas notiek ar darbinieku.

Par viedo aproču izmantošanu Naņdzjinas sētnieku kontrolēšanā aprīļa sākumā vēstīja vietējie mediji.

Kā raksta izdevums “Abacus”, lielākā daļa sētnieku nav apmierināti ar to, ka viņiem šīs ierīces ir jāvalkā.

“Es redzu uz ielām atkritumus, un es tos savācu. [Mēdz būt tā, ka] ielas ir tīras, bet tā lieta tāpat liek man staigāt šurpu turpu,” viena Naņdzjinas sētnieka izteikumus citē Ķīnas laikraksts “South China Morning Post”.

Kā liecina laikraksta rīcībā esošā informācija, viedās aproces Naņdzjinas sētnieki sākuši lietot martā.

Informācija par šādu strādājošo kontroli arī izraisījusi Ķīnas sociālā tīkla “Weibo” lietotāju sašutumu.

Viens “Weibo” lietotājs šīs aproces pat nodēvējis par važām, kas uzliktas darbaļaudīm.

“Var sekot noziedzniekiem, aizdomās turētajiem un narkotiku tirgotājiem, bet kāpēc sekot sētniekiem?” jautā kāds cits sociālā tīkla lietotājs.

Vairāki citi sociālā tīkla lietotāji izteikušies, ka naudu, kas tika tērēta viedo aproču iegādei, labāk būtu bijis atvēlēt sētnieku atalgojuma palielināšanai.

Vidējā sētnieka alga Ķīnā ir 230 līdz 300 dolāru mēnesī.

Neilgi pēc tam, kad par sētnieku viedajām aprocēm ziņoja Naņdzjinas mediji, attiecīgais uzņēmums paziņoja, ka aprocēs tiek atslēgta funkcija, kas kontrolē darbinieku pārvietošanos.

Tomēr uzņēmuma pārstāvji uzsvēra, ka pagaidām netiek plānots no šīm aprocēm atteikties pilnībā, jo tās ir palīdzējušas samazināt strādnieku darba uzraudzības izmaksas, kā arī ir palielinājušas sētnieku darba kvalitāti.

Pēdējos gados Ķīna aktīvi attīsta un ievieš dažādas sistēmas pilsoņu uzraudzīšanai un kontrolēšanai – par novērošanas objektiem kļūst arī bērni.

Uz augšu