Maija sākumā norisināsies stādu audzētāju dziesmu svētki

FOTO: LETA/Ieva Čīka

Latvijas neatkarības svētkus un aktīvo dārzkopības sezonu ieskandinās Latvijas Stādu parāde, atklājot nozares apmeklētāko pasākumu un krāšņo izstādi gadatirgu Siguldas Svētku laukumā 4. un 5.maijā no plkst. 9:00 līdz 18:00.

Stādu parādē piedalās stādu audzētāji tikai no Latvijas, popularizējot un izceļot nacionālo stādu audzēšanas nozari un godinot tajā strādājošos. Šogad pasākumā pulcēsies ap 150 Latvijas stādu audzētāju no visiem valsts reģioniem, piedāvājot plašāko stādu klāstu: vasaras puķes, augļu kokus un ogulājus, dekoratīvos kokus un krūmus, kā arī daudzgadīgās puķes un citus stādus. Jau ierasti, līdzās Latvijā audzētiem stādiem apmeklētāji varēs aplūkot un iegādāties gan amatniecības, gan dārza preces un tehniku, nogaršot Latvijā ražotus gardumus jebkurai gaumei, piedalīties tradicionālajā reto augu izsolē, dažādos konkursos un atrakcijās kopā ar visu ģimeni.

Tendences stādu cenās un pieprasījumā

Pagājušajā gadā, augot pieprasījumam un sausuma iespaidā, tika novērots tūju trūkums, kas arī, visticamāk, ir ietekmējis to cenu pieaugumu. Saistībā ar sausumu izmaksas kāpa arī augļu koku ražotājiem. Dekoratīvo stādu joma jau ilgstoši ir stabila, tomēr vērojamas nelielas svārstības atsevišķām produktu grupām - potējumiem pēdējos gados izmaksas ir pieaugušas, savukārt lapaino dzīvžogu augi ir kļuvuši lētāki.

Didzis Bērziņš, ziemciešu audzētājs, ZS “Bērziņi” pārvaldnieks atzīst, ka cilvēki arvien vairāk meklē ko jaunu, ko neredzētu:

“Turīgi cilvēki biežāk dodas uz stādu tirgiem un iepērk stādus paši, pat ja viņiem ir apstādījumu projektētājs un ierīkotājs. Arvien vairāk parādās klienti, kuriem svarīgi iegādāties lielu stādu “šodien”, neskatoties uz to, ka tas var būt dārgāks.”

Viņš atzīst, ka ziema bijusi saudzīga, kam par pamatu ir ne tikai laikapstākļi, bet rūpīga augu ieziemošana rudenī. ZS “Bērziņi” sagādājuši dažādus interesantus jaunumus Stādu parādes apmeklētājiem, piemēram, sirdslapu sālsķērsu (Crambe cordifolia) - vasarā ziedošu augu ar izcili smaržīgiem ziediem; pienziedu peoniju ‘Chocolate Soldier’ (Paeonia lavtiflora), kas izceļas ar savu ļoti tumšo ziedu krāsu, u.c.

Augļu koku un ogulāju audzētājs, ZS “Liepas” pārstāvis Eduards Smiļģis stāsta, ka šopavasar jūtama lielāka interese par stādiem nekā pērn: “Agrais pavasaris un iepriekšējo gadu pieredze, ka konkrētas šķirnes var arī beigties, liek cilvēkiem rosīties dārzā jau marta beigās.

Jūtami augusi vēlme pēc ēdamo pīlādžu formām, savukārt pēdējās siltās ziemas un labi pārziemojušie eksotiskie koki, piemēram, persiki, sola labu ražu.”

Arī viņš, līdzīgi ziemciešu audzētājiem, norāda, ka, pateicoties siltajai ziemai, pārziemojis teju viss. Runājot par jaunumiem, Eduards norāda uz pieprasījumu pēc ģimenes koku stādiem ar vairākām šķirnēm vienā kokā, tāpat skaistajiem Latvijā audzētajiem persikiem, savukārt uz vasaras pusi ZS “Liepas” piedāvās daudzas ērkšķogu šķirnes.

ZS “Pīlādži” saimnieks Jānis Zilvers norāda, ka augļu koku un ogulāju stādu iegādes apjoms samazinājies, to skaidrojot ar iespēju iegādāties svaigas ogas un augļus visu gadu, arī lielo ievārījuma krājumu laiki ir beigušies. Tomēr vēlme noplūkt svaigu augli no savā dārzā augoša koka vai krūma nav zudusi. Arī J. Zilvers norāda uz silto ziemu, bez īpašām temperatūras svārstībām, taču aktīvāki šogad esot bijuši zaķi un peles, apgraužot kociņus. ZS “Pīlādži” kokaudzētavā atradīsiet plašu ābeļu, zemo un saldo ķiršu izvēli, daudzveidīgu pīlādžu klāstu, tajā skaitā īpaši dekoratīvo šķirni ‘Dodong’.

Pasākuma tēma - klimata pārmaiņas

Šī gada pasākuma tēma ir klimata pārmaiņas. Latvijā ir gan senas dārzkopības tradīcijas, gan labvēlīga vide - dažādu kultūru audzēšanai pieejamie atšķirīgie augsnes tipi, ūdens un kūdras resursi ir nozīmīgs faktors, kas valstij rada priviliģētu stāvokli, lai attīstītu stādu audzēšanas nozari. Vidēji katrā Latvijas reģionā ir izvietotas ap 50 stāduaudzētavas, ieskaitot AS “Latvijas Valsts meži” 9 audzētavas, kas ir vairāk nekā puse no stādu tirgus apgrozījuma. Audzētavu kopējā platība Latvijā ir aptuveni 800 ha, kas, pateicoties meža stādu vērtīgāka ģenētiskā materiāla palielināšanai, nozīmē netiešu emisiju samazinājumu siltumnīcefekta gāzu (SEG) kontekstā. Tomēr precīzu aprēķinu veikšanai, tajā skaitā par dekoratīvajiem stādiem, nepieciešami pētījumi.

Pasākumā noritēs akcija, kuras laikā, sadarbībā ar Ezeru un purvu izpētes centra (EPIC) un LVMI “Silava” zinātniekiem, skaitīsim, cik CO2 tiek uzņemts, kad tiks iestādīti visi pārdotie stādi, ņemot par pamatu datus no zinātniskajiem pētījumiem. Piemēram, priedes (Pinus) stāds, to iestādot augsnē, asimilē (uzņem) 1,16 gramus CO2/gadā, savukārt egle (Picea) - 0,64 gramus CO2/gadā, bet bērzs - 1,58 gramus CO2/gadā. Ražojošs ābeļdārzs vienā kvadrātmetrā ir spējīgs uzņemt pat 403 gramus CO2/gadā.* Pēc Latvijā veiktajiem mērījumiem un metodoloģijas, LVMI “Silava” speciālisti konstatējuši, ka šie skaitļi ir pat iespaidīgāki: bērzs uzņem 3,5 kg CO2/gadā, egle - 3,6 kg CO2/gadā un priede - 2,1 kg CO2/gadā. Turklāt papildu efekts, ko rada vērtīga ģenētiskā materiāla pavairošana kokaudzētavās, atbilst: bērzam 0,46 kg CO2/gadā, eglei 0,47 kg CO2/gadā, bet priedei 0,27 kg CO2/gadā. Savukārt ābeļdārzam piesaiste dzīvajā biomasā atbilst 7,7 kg CO2/gadā uz vienu koku 30 gadu laikā, ja stāda 1000 kociņus uz 1 ha.

Audzētāji atzīst, ka klimata pārmaiņas viennozīmīgi nes līdzi izaicinājumus, šobrīd vairāk tas manāms kaitēkļu un slimību areāla izmaiņās. Latvijā ienāk bīstami organismi, ar kuriem agrāk nav bijusi saskare, līdz ar to arī pieredzes, kā ar tiem cīnīties.

“Mainoties temperatūrai, būtu iespēja audzēt vairāk augu, kas uzsāk veģetāciju agrāk, tomēr pārmaiņas nenoris tik strauji, un ziemas ar krasām temperatūras svārstībām nekur nav pazudušas, līdz ar to daudz jaunu introducētu augu - dzīvotspējīgu, ar pietiekamu ziemcietību - gaidīt nevaram,” atzīst Andrejs Vītoliņš, Stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs. Viņš norāda, ka klimata pārmaiņas ir izaicinājums nozarei un tās spējai pielāgoties un nepieciešamības gadījumā arī mainīties.

16. Latvijas Stādu parāde piedāvās:

• Latvijā audzētus stādus

• Stādu izsoli

• Stādu garderobi

• Amatnieku un mājražotāju gadatirgu, dārza preces un tehniku

• Stādu audzētāju veidotus ekspozīciju stendus

• Kalsnavas arborētums priecēs bērnus un pieaugušos ar dažādām atraktīvām un izglītojošām spēlēm

• Apmeklētājiem Siguldā būs iespēja baudīt nobraucienu pa rodeļu trasi, braucienu ar trošu vagoniņu, vizināšanos ar automašīnītēm mazajiem apmeklētājiem, panorāmas ratu (maksas pasākumi)

• Pasākumā IEEJA un STĀVVIETAS visai ģimenei BEZ MAKSAS

Uz augšu
Back