IKEA mākslas projekts 2019: slavenu dizaineru radītu paklāju kolekcija

TVNET
IKEA mākslas projekts 2019: slavenu dizaineru radītu paklāju kolekcija
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Ikea/Publicitātes foto

Šā gada 6. maijā Rīgas un citos IKEA veikalos visā pasaulē nonāks jauna, ierobežotā daudzumā pieejama kolekcija ar paklājiem, kuru dizains tapis IKEA 2019. gada mākslas projektā. Kolekcijā ir paklāji, kuru dizainu radījuši astoņi pasaulslaveni dizaineri un mākslinieki, piemēram, Louis Vuitton modes nama radošais direktors un zīmola Off-White dibinātājs Vērdžils Eiblo (Virgil Abloh). Projektā piedalījušies arī amerikāņu mākslinieki Ādams Freca (Adam Frezza) un Terija Čiao (Terri Chiao), japāņu māksliniece Misaki Kavai (Misaki Kawai), korejiešu-franču māksliniece Seulgi Lī (Seulgi Lee) un citi.

Katrs paklājs ir pilnīgi atšķirīgs, un to dizainā ievijušies elementi no tekstilmākslas, klasiskiem aušanas paņēmieniem, avangarda modes, ielu kultūras un laikmetīgā dizaina. Visi paklāji ir izgatavoti no dabiskiem materiāliem, un visi, izņemot vienu, ir roku darbs.

IKEA Latvija interjera dizaina nodaļas vadītāja Baiba Freija stāsta, ka agrākos laikos paklāji uzskatīti par mākslas darbiem, un šī jaunā kolekcija ir veids, kā iedzīvināt šo uzskatu no jauna. “Šie paklāji līdzinās gobelēniem, un tie ir veidoti ar domu radīt labāku ikdienas dzīvi daudziem. Katra paklāja dizains ir unikāla interpretācija par tradicionālajiem paklājiem un atklāj katra mākslinieka neparasto rokrakstu,” uzskata interjera dizainere.

“Keep off”

Dizains: Louis Vuitton modes nama vīriešu apģērbu nodaļas radošais direktors un apģērbu zīmola Off-White dibinātājs Vērdžils Eiblo.

Foto: Ikea/Publicitātes foto

Uzraksts “Keep off” ar vienkāršiem burtiem uz grafiski melnbaltos toņos ieturēta austrumnieciska stila paklāja ir ironiska atsauce uz vecākiem, kas pārspīlēti saudzē mēbeles. “Tā ir mana atbilde tradicionālajiem mājokļa iekārtošanas principiem, kad dzīvojamo istabu taupa viesībām, nevis atļaujas tur dzīvot ikdienā. Manuprāt, vecāku pastāvīgie atgādinājumi nebojāt mēbeles ir dziļi iespaidojuši jaunāku cilvēku attieksmi pret interjeru,” dizainers skaidro savu koncepciju.

Chiaozza

Dizains: amerikāņu mākslinieki Ādams Freca un Terija Čiao (kopā pazīstami kā Chiaozza), kuru instalācijas, fotogrāfijas un kolāžas bijušas apskatāmas izstādēs visā ASV.

Foto: Ikea/Publicitātes foto

Rotaļīgā, krāsainā paklāja dizaina iedvesmas avots ir ASV dienvidrietumu tuksnešu krāšņās pavasara ainavas. “Krāsu laukumi, abstraktie raksti, triepieni un punkti aicināt aicina atlaisties, pasapņot ar vaļējām acīm, aizmirsties un izbaudīt mirkli,” skaidro dizaina autori.

Craig Green

Dizains: Kreigs Grīns (Craig Green) – dzimis londonietis un viens no inovatīvākajiem britu vīriešu modes dizaineriem.

Foto: Ikea/Publicitātes foto

Modes dizainers, kas kļuvis pazīstams ar dažādu tekstūru izmantošanu apģērbā, rūpīgi pārdomājis arī šī paklāja dizainu. “Mani ieinteresēja ideja par paradīzi, par patveršanos no realitātes. Iedomājos, ka varētu radīt kaut ko līdzīgu portālam vai ejai, pa kuru nokļūt kādā labākā vietā,” viņš stāsta.

Misaki Kawai

Dizains: japāņu māksliniece Misaki Kavai, kuras instalācijas no papjēmašē, koka, auduma un citiem materiāliem ir pazīstamas visā pasaulē.

Foto: Ikea/Publicitātes foto

Māksliniece uzskata, ka mākslā galvenais ir patiesa aizrautība. “Mani iedvesmo jocīgas, īpatnējas, pūkainas lietas. Tāpēc man ļoti patika radīt šo mīksto paklāju. Tas ir ērts un košs, un es domāju, ka tas patiks daudziem. Nāc un samīļo lielos kaķus!” aicina Misaki.

Seulgi Lee

Dizains: korejiešu-franču māksliniece Seulgi Lī

Foto: Ikea/Publicitātes foto

Paklāja dizains ir atsauce uz sakāmvārdu “justies kā zivij ūdenī”. Māksliniece uzskata, ka paklājs var mainīt visu telpu. “Šis gludi austais paklājs ienes mājās ūdens atspulgu gaišumu. Es domāju par Ziemeļindijas amatniekiem, Aijodhjas pilsētu, seno korejiešu valdnieci Heo Hvangu-oku un visvairāk par krāsu spēku. Būsim brīvi! Jutīsimies kā zivis ūdenī,” mudina Seulgi Lī.

Noah Lyon

Dizains: multidisciplinārais mākslinieks Noa Laions (Noah Lyon), kas pārmaiņus mitinās Ņujorkā un Zviedrijā. Viņa mākslas darbi apskatāmi dažādās galerijās un muzejos, piemēram, Modernās mākslas muzejā (MoMA) Ņujorkā, Teita Britu mākslas muzejā (Tate Britain) Londonā, De Menilu muzejā (Menil Collection) Hjūstonā, Bruklinas muzejā (Brooklyn Museum) Ņujorkā un Vitnijas Amerikas mākslas muzejā (Whitney Museum of American Art) Ņujorkā.

Foto: Ikea/Publicitātes foto

“Paklāja dizainā attēlots, kā savijas dažādas dzīves, mūsu pasaulei virpuļojot visumā. Mani iedvesmoja navaho cilts indiāņu māksla, stāsts par cilvēku, kas sastopas ar viesuļiem un gariem, kuri viņam sniedz vērtīgas zināšanas, ko nodot tālāk ciltij,” mākslinieks atceras.

Filip Pagowski

Dizains: poļu dizaineru ģimenē dzimušais Filips Pagovskis (Filip Pagowski), kurš kļuvis pazīstams ar izteiksmīgiem, grafiskiem dizaina risinājumiem. Pagovskis strādājis ar Comme des Garçons, New Yorker, Saks Fifth Avenue, Le Monde un New York Times.

Foto: Ikea/Publicitātes foto

Filipa paklāja vizuālais tēls ir interpretācija par aušanu. “Nepabeigtā raksta abstraktajam, mazliet neregulārajam ritmam piemīt īpašs šarms – tas nav perfekts un šķiet kā rokām radīts,” mākslinieks stāsta.

SupaKitch

Dizains: franču mākslinieks SupaKitch, kas slavens ar eklektisku pieeju mākslai – viņš strādā dažādās tehnikās, piemēram, tetovē, izmanto akrilu, sveķus un citus materiālus.

Foto: Ikea/Publicitātes foto

“Vēlējos apspēlēt priekšstatu par klasisku paklāju ar dzīvnieku motīviem un izvēlējos čūsku – spirituālu dzīvnieku, kas dziedē un, metot ādu, simbolizē atdzimšanu,” mākslinieks skaidro.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu