Kokneses parkā atklās Pērses ūdenskrituma atveidu

FOTO: Kokneses tūrisma informācijas centrs

Kokneses parkā savulaik šalcis viens no krāšņākajiem Latvijas ūdenskritumiem – Pērses ūdenskritums. Pērses upes dziļajā gravā pie ūdenskrituma valdīja dievišķs miers ar ūdens šalku melodijām. Diemžēl, gluži kā Staburagu, arī Pērses ūdenskritumu applūdināja pēc Pļaviņu HES uzcelšanas 1965. gadā. Nu šomēnes Pērse ūdenskritums tiks atklāts no jauna.  

Ja var ticēt rakstiem, 19. gs. sākumā Pērses ūdenskrituma augstums sasniedzis trīs metrus. Vēlākajos gados laba pieeja ūdenskrituma augšai bija no Kokneses puses pa radžu kāpnēm. Vasarās, kad ūdens bija maz un Pērse kļuva sekla, ūdenskrituma dziļums bija iecienīta peldēšanās vieta.

Te pusdienas laikā sapulcējās apkārtējie jaunieši, sauļojās uz gludās klinšu grīdas, lēca no ūdenskrituma dziļumā un pa ūdens apakšu līda zem ūdenskrituma pārkarēm, paslēpjoties aiz krītošā ūdens sienas.

Vienreizējs baudījums bija lielā ūdenī cīnīties ar straumi burzguļojošās ūdens vērpetēs. Tomēr ūdenskritums zem Pērses ūdeņu spēka mainīja gan savu augstumu, gan izskatu. Dažus gadus pirms applūdināšanas ūdenskritums strauji noskalojās, zaudēja augstumu un lēnām izzuda. Ūdenskrituma atliekas applūdināja pēc Pļaviņu HES uzcelšanas 1965. gadā. Par ūdenskrituma vietu applūdinātajā Pērses ielejā liecina 1992. gadā uzstādītā piemiņas zīme - tēlnieka Jura Zihmaņa akmens skulptūra "Pērses meitene".

FOTO: Kokneses tūrisma informācijas centrs

Pēc vairāk kā pusgadsimta, jau ieejot Kokneses parkā, dzirdama ūdens šalkoņa - šeit ir tapis mākslīgs ūdenskrituma atveids. Tas ir skaists veltījums krāšņajam Pērses ūdenskritumam – zudušajam Kokneses dārgumam.

Kokneses tūrisma sezonas atklāšanas pasākumā - Sama modināšanas svētkos – šī gada 18. maijā pulksten 11:30 notiks simboliska un svinīga Pērses ūdenskrituma atveida atklāšana.

Tūrisma un sabiedrisko attiecības nodaļas vadītāja Anita Šmite stāsta, "Vienā no parka dīķiem izveidotais ūdenskrituma atveids brīvi pieejams apskatei Kokneses parkā gan pa dienu, gan ir izgaismots vakara un nakts stundās.

Tas stiepjas vairāk nekā piecu metru garumā un 1,5 metru augstumā virs ūdens līmeņa. Savukārt kaskādes izvietotas dažādos līmeņos un ir izvirzītas pakāpēs, veidojot pēc iespējas dinamiskāku ūdens strūklas kustību.

Ūdenskritums tiek apgādāts ar esošā dīķa ūdeni. Jaunveidotā ūdenskrituma pamatā izmantota armēta betona konstrukcija, kas apmūrēta ar dekoratīvā dolomīta akmeni, radot pēc iespējas līdzīgāku vizuālo izskatu ar kādreizējo Pērses ūdenskritumu. Piemiņas vieta Pērses ūdenskritumam tapusi, īstenojot Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projektu "Aizraujošais ceļojums muižu parkos četros gadalaikos". 

Uz augšu