Publicēta pārbaudes lieta, kurā tiesa atzinusi, ka LU rektors Muižnieks nav sadarbojies ar VDK

Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Pēc Latvijas Universitātes (LU) rektora Indriķa Muižnieka aicinājuma Publiskās atmiņas centrs publicējis pilnīgu viņa sadarbības ar bijušo LPSR Valsts drošības komiteju (VDK) pārbaudes lietu, informēja centra valdes sekretāre Elīza Nikola Sveržicka.

Lietā tiesa nolēma, ka Muižnieks nav apzināti vai slepeni sadarbojies ar LPSR VDK, kā arī nav bijis tās darbinieks vai informators. Sveržicka piebilda, ka Nacionālais arhīvs publicē tikai spriedumu rezolutīvās daļas, tāpēc sabiedrība nezina, vai lietā ir ziņojumi vai liecības, kas ļautu izdarīt morālas dabas secinājumus.

Sveržicka norādīja, ka prokurors Vilhelms Sausiņš lietā konstatējis, ka konkrētā VDK struktūrvienība drīkstēja izveidot personas darba lietu un kartīti bez personas piekrišanas, izmantojot studenta autobiogrāfiju, ko izsniedza toreizējā universitātes sevišķā daļa. "[Rubikam] pēc pavēles bija tiesības noformēt un ieslēgt aģentūras tīklā Muižnieku kā aģentu, par ko pat Muižnieks nezināja un nevarēja zināt," pausts tiesas sēdes protokolā.

Muižnieks uzsvēra, ka ar čeku nav sadarbojies un nekad nav ticis vervēts, tādējādi viņa "sirdsapziņa ir gluži tīra".

Vienlaikus LU rektors vēloties kliedēt jebkuru šaubu ēnu, sniedzot sabiedrībai pieeju pilnīgi visām Latvijas rīcībā esošām ziņām lietā, lai katrs var pats pārliecināties, ka nepastāv nekādi pretizlūkošanas datubāzes "Delta Latvija" ziņojumi vai jebkādi citi apstākļi, kas liecinātu par jebkādu viņa sadarbību ar "čeku". Tiesas lieta ir arī visa informācija, kas ir pašam Muižniekam zināma par šo gadījumu, piebilda LU rektors.

Muižnieks ir viens no diviem kandidātiem šonedēļ, 24.maijā, gaidāmajās LU rektora vēlēšanās, konkurējot uz šo amatu ar universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekānu, profesoru Gundaru Bērziņu.

Uz augšu