S, 10.06.2023.

Romija Štāle: iejūtoties Dieva vietā un izvēloties pēcnācēja īpašības pēc savas patikas

LMA simtgades modes skate
Egoiste
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Publicitātes foto

Šis Latvijas Mākslas akadēmijai (LMA) ir vērienīgs gads – šogad tā svin savu simto jubileju, tādēļ par ikgadēju tradīciju kļuvušās studentu modes skates dalībniekiem piedalīšanās tajā ir vēl jo īpašāks un atbildīgāks notikums. Iepazīsim dažus no izvēlētajiem LMA skates (23. maijs) dalībniekiem.

23. maijā gaidāmās modes skates tematika veltīta esības un patiesības meklējumiem, ķermeņa modifikācijām, gaismas un tumsas saspēlēm un robežu nojaukšanai. Pastāsti par savu kolekciju, ko redzēsim šajā skatē un kā tā atbilst šī gada tēmai.

Romija Štāle: Mana šī gada kolekcija ir

par neeksistējošas cilvēka pilnības meklējumiem un reālu gēnu rediģēšanas tehnoloģiju, kas ļauj manipulēt ar cilvēka gēniem, iejūtoties Dieva vietā un izvēloties pēcnācēja īpašības pēc savas patikas.

Šis ir vēstījums par šķietamu zinātniskās fantastikas tēmu, kas patiesībā jau ir kļuvusi par zinātnisko realitāti un tiek praktizēta jau pāris gadus. Būtisku lomu spēlē simetrija, perfekcija, tiekšanās pēc etalona un ķermeņa formu izcelšana, kas savijas ar cilvēka neparedzamo dabu un neparedzamiem iznākumiem, spēlējoties ar gēniem.

Gan modes skates tematika, gan manas kolekcijas koncepts ir ļoti cieši saistīti, jo viss ir par un ap ķermeņa modificēšanu un robežu nojaukšanu.

Kāds ir tavas kolekcijas noslēpums? Paver nedaudz durvis - kam skatītājam būtu jāpievērš koncentrētāka uzmanība?

Romija Štāle:  Noslēpuma nav, ar šo darbu es vēlos vērst uzmanību un vēstīt par tēmu, par kuru vēl nav kļuvis aktuāli runāt, un šādā veidā atklāt "noslēpumu" citiem.

Skatītājam būtu jāpievērš uzmanība tam, kur mēs kā cilvēki virzāmies un kādas var būt izrietošās sekas, tiecoties pēc perfekcijas.

Šo tad arī esmu attēlojusi kolekcijā - savu interpretāciju par nākotnes cilvēku.

Foto: Publicitātes foto

Kādi audumi un krāsas dominē tavā kolekcijā? Kāpēc tāda izvēle un ar ko šī atšķiras no iepriekšējām kolekcijām?

Romija Štāle: Lielu lomu kolekcijā spēlē tieši materiāli un krāsas. Esmu izvēlējusies elastīgus audumus, kas viegli pieguļ augumam, radot iespaidu par sporta tērpiem, kas arī bija mans mērķis. Visi tērpi ir ieturēti miesas krāsas toņos. Arī šis aspekts ir ļoti nozīmīgs, jo ar to vēlējos panākt klonu armijas sajūtu. Visbiežāk ideālā cilvēka etalons, pēc kura tiekties, visiem ir ļoti līdzīgs, kas rezultējas ar līdzīga izskata cilvēkiem, tāpēc arī šāda izvēle.

Ar katru nākamo kolekciju attīstu savu rokrakstu un vairāk izprotu to, kas mani interesē. Varētu teikt, ka vadlīnijas no iepriekšējām kolekcijām ir tās pašas, tikai krietni padziļinātākas un man pašai interesantākas.

Ja tev neredzīgajam būtu jāpastāsta par šo kolekciju, kādus vārdus tu izvēlētos, raksturojot kopējo sajūtu?

Romija Štāle: Kopējo sajūtu noteikti raksturotu tādi atslēgas vārdi kā perfekcija, simetrija, tiekšanās pēc labākā, ķermeņa daļu izcelšana, kas savijas ar neparedzamību un plūstošiem apjomiem.

Foto: publicitātes

Kurš ir tavs vismīļākais kolekcijas tērps un kāpēc?

Romija Štāle: Šajā kolekcijā man nav tāda viena mīļākā tērpa vai izstrādājuma. Tērpi ir radīti, lai veidotu koptēlu. Visos tērpos ir ieguldīts vienlīdz liels darbs un laiks, tāpēc šobrīd tos šādā kategorijā nevaru salīdzināt.

23. maijā gaidāmās modes skates tematika veltīta esības un patiesības meklējumiem, ķermeņa modifikācijām, gaismas un tumsas saspēlēm un robežu nojaukšanai, un ir tikai likumsakarīgi, ka par modes skates norises vietu izvēlēta daudzfunkcionāla modernās mākslas izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, kur baltā un melnā mijiedarbību papildinās iespaidīgas krāsu projekcijas, kas kalpos par izteiksmīgu fonu jauno mākslinieku veikumam.

SKATIES GALERIJĀ ŠĪ GADA SKATES DALĪBNIEKU DARBUS!

Šogad žūrijas komisija izraudzījās 22 daudzsološākos censoņus, kuri 23. maijā “Rīgas mākslas telpā” prezentēs savu interpretāciju par modes skates tematiku: bakalaura līmeņa 1. kursa studentes Odrija Buša, Anna Jurjāne, Sigrija Mintika, Anda Pelse, Laine Rozenšteina un Milana Felicija Semojonova, 2. kursa students Romāns Arhipovs, 3. kursa studenti Vitālijs Kondraščuks, Elīna Grīnberga, Sindija Kļaviņa un Karlīne Anete Nagliņa, 4. kursa studentes Agate Boša, Romija Štāle, Baiba Tamane un Monta Pētersone, maģistra līmeņa 1. kursa studenti Reinis Krūmiņš un Elīna Baltace, kā arī 2. kursa studentes Laima Jurča, Una Bērziņa, Dana Jasinkēviča, Sanda Feldberga un Iveta Vecmane.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu