Zelenskis iecēlis amatā vēl vienu ar oligarhu Kolomoiski saistītu cilvēku

FOTO: EPA/Reuters/Scanpix

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis iecēlis amatā jau otro cilvēku, kurš saistīts ar oligarhu Igoru Kolomoiski, ziņo aģentūra "Reuters".

Ceturtdien prezidenta biroja mājaslapā publicēts rīkojums liecina, ka Zelenskis par savas personīgās apsardzes vadītāju un Ukrainas Valsts aizsardzības departamenta priekšnieka vietnieku iecēlis Maksimu Doņecu.

Ukrainas Valsts aizsardzības departaments apsargā augstākās amatpersonas, piemēram, premjerministru un parlamenta spīkeru.

Paziņojumā nebija norādīts, kāpēc šiem amatiem izvēlēts tieši Doņecs.

Šomēnes Zelenskis par prezidenta administrācijas vadītāju iecēla Andriju Bogdanu, kurš līdz tam bija Kolomoiska personīgais advokāts.

Aktieris Zelenskis pagājušomēnes Ukrainas prezidenta vēlēšanās ar lielu pārsvaru sakāva iepriekšējo valsts galvu Petro Porošenko.

Zelenskis iestājās pret korupciju. Tomēr kopš stāšanās amatā viņš kritizēts par saitēm ar Kolomoiski - vienu no Ukrainas bagātākajiem cilvēkiem, kas ar Ukrainas valdību strīdas par Ukrainas lielākā aizdevēja "PrivatBank" kontroli.

"Reuters" rīcībā ir fotogrāfijas no vismaz sešām reizēm, kad Kolomoiskis un Doņecs redzēti kopā. Neviens no viņiem aģentūrai nav komentējis, kā pazīst otru.

Zelenskis pirms kļūšanas par prezidentu bija pazīstams kā galvenās lomas tēlotājs seriālā "Tautas kalps" - viņš spēlēja pieticīgu vēstures skolotāju, kurš negaidīti kļūst par Ukrainas prezidentu un apkaro korupciju. Seriāls tika izrādīts Kolomoiskim piederošajā telekanālā "1+1", kas priekšvēlēšanu kampaņas laikā atbalstīja Zelenski.

Ukrainas pētnieciskie žurnālisti izpētījuši, ka Zelenskis pēdējo divu gadu laikā 14 reizes devies uz Ženēvu un Telavivu, kur dzīvo Kolomoiskis, ziņo izdevums "Politico".

56 gadus vecais oligarhs Kolomoiskis darbojas Ukrainas mediju, metālrūpniecības un aviācijas uzņēmumos. Valdība viņu apsūdzējusi vairāk nekā piecu miljardu ASV dolāru atmazgāšanā caur "PrivatBank" (Kolomoiskis ir tās līdzdibinātājs), pirms tā 2016.gadā tika piespiedu kārtā nacionalizēta.

Kolomoiskis arī tiek vainots vardarbīgu un nelikumīgu paņēmienu izmantošanā, lai pārņemtu varu viņa nopirktajos uzņēmumos.

Tomēr Kolomoiskim, kurš 2014.gadā kļuva par Ukrainas austrumos esošā Dņepropetrovskas apgabala mēru, ir savs atbalstītāju pulks. Viņš vairāk nekā desmit miljonus dolāru ieguldīja tā dēvētajā "Dņipro bataljonā", kas apspieda prokrievisko separātistu mēģinājumus pārņemt varu.

Kolomoiskis arī savulaik apmainījies apvainojumiem ar Krievijas autokrātu Vladimiru Putinu. Kolomoiskis Putinu nosauca par "šizofrēnisku punduri", bet Putins Kolomoiski - par "neredzētu draņķi", kurš Krievijas oligarham Romānam Abramovičam esot izkrāpis vairākus miljardus dolāru, vēsta "Politico".

2015.gadā Kolomoiskis tika atstādināts no mēra amata. Gadu vēlāk notika "PrivatBank" nacionalizācija, Londonas tiesa pēc Ukrainas valdības lūguma iesaldēja Kolomoiska ārvalstu kontus ar 2,5 miljardiem dolāru, kā arī aizdomās par slepkavību un nolaupīšanu tika aizturēts Kolomoiska "labā roka" Genādijs Korbans.

Kolomoiskis devās uz Šveici un vēlāk uz Izraēlu. Kopš tā laika Kolomoiskis bijis liels Porošenko kritiķis. Viņa telekanāls "1+1" pat izplatīja ziņas, ka Porošenko esot nogalinājis pats savu brāli, kurš 1997.gadā gāja bojā autoavārijā Moldovā.

Zelenskim nākot pie varas, Kolomoiskis varētu atgriezties atpakaļ Ukrainā, nebaidoties no apcietināšanas, prognozē "Politico".

Zelenskis vairākkārt izteicies, ka pret Ukrainas oligarhiem nebūšot nekādas "pretimnākšanas".

Uz augšu