Tiek atzīmēta Ārlietu ministrijas izveidošanas 100 gadu jubileja

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Šodien, 29. jūlijā, tiek atzīmēta Ārlietu ministrijas izveidošanas 100 gadu jubileja, bet ārlietu dienesta izveidošanas simtgadei tiks veltīti vairāki pasākumi, informē Ārlietu ministrijā (ĀM).

Kā uzsver ĀM, ārlietu dienests ir vienīgā Latvijas institūcija, kas bez pārtraukuma darbojusies kopš valsts dibināšanas.

"Ārlietu dienests nodrošina Latvijas kā neatkarīgas, demokrātiskas un drošas valsts attīstību. Latvijas diplomātiem ir jāspēj darboties dažādos apstākļos un jārod risinājumi sarežģītās situācijās. Konsulārie darbinieki diendienā sniedz atbalstu un dod padomus tūkstošiem Latvijas valstspiederīgo. Diplomāti stāsta par Latvijas panākumiem, kā arī palīdz dažādu Latvijas nozaru pārstāvjiem atrast un nodibināt kontaktus," uzsver ĀM.

Atzīmējot Latvijas ārlietu dienesta simtgadi, rīkos vairākus pasākumus un informatīvas kampaņas. 9.septembrī Rīgā atklās izstādi "Latvijas diplomātijai un ārlietu dienestam 100", kas līdz 2021.gada janvārim - Latvijas starptautiskās atzīšanas 100.gadadienai - ceļos uz pirmā Latvijas ārlietu ministra Zigfrīda Annas Meierovica skolas gadu pilsētu Tukumu, kā arī uz Jelgavu, Ventspili, Bausku un citiem Latvijas novadiem. Tāpat notiks diplomātu vieslekcijas Latvijas augstskolās, ārlietām veltīta radio raidījumu sērija un vairāki citi pasākumi, aģentūru LETA informēja ĀM.

Kā informē ĀM, Latvijai ir 47 diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības visā pasaulē: 37 vēstniecības, sešas pastāvīgās pārstāvniecības, viens ģenerālkonsulāts un divi konsulāti, viena konsulārās nodaļas kanceleja.

Diplomātu darbs ir bijis cieši saistīts ar Latvijas likteni. Jau nākamajā dienā pēc Latvijas Republikas proklamēšanas Latvijas Tautas padome apstiprināja pirmo Latvijas pagaidu valdību, kurā Meierovicam bija uzticēts ārlietu ministra amats.

Pēc Latvijas nodibināšanas valsts teritorijā sākās un vēl 1919.gada 1.pusgadā turpinājās Neatkarības karš. Ārlietas lielākoties tika īstenotas ārpus Latvijas, sūtot delegāciju uz Parīzes Miera konferenci, lai aizstāvētu Latvijas neatkarības ideju un panāktu valsts starptautisku atzīšanu, kā arī dibinot pirmās diplomātiskās pārstāvniecības.

Savukārt par Ārlietu ministrijas izveides datumu tiek uzskatīts 1919.gada 29.jūlijs - diena, kad Meierovics izdeva pirmo pavēli par četru vadošo darbinieku iecelšanu amatos Ārlietu ministrijā. Pēc tam pakāpeniski tika veidota ministrijas struktūra - departamenti un nodaļas.

Neskatoties uz militāro un iekšpolitisko situāciju valstī, Latvijas diplomātiem izdevās panākt to, ka 26.janvārī pasaules lielvalstis atzina Latviju "de iure". Diplomātiskais un konsulārais dienests pilnā apjomā darbu turpināja līdz valsts okupācijai 1940.gada jūnijā. Arī okupācijas apstākļos Latvijas diplomātiskais un konsulārais dienests turpināja darbību Rietumvalstīs, pusgadsimtu atgādinot pasaulei, ka Latvija nav zaudējusi "de iure" statusu, informēja ĀM.

Uz augšu