Rīdziniekiem atkritumu šķirošanas konteineri būs pieejami bez maksas

FOTO: Ivars Soikāns/LETA

AS "Tīrīga", kas no 15.septembra veiks sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Rīgā, visiem rīdziniekiem nodrošinās pieeju sadzīves atkritumu dalītās vākšanas bezmaksas konteineriem stiklam un iepakojumam - papīram, plastmasai un metālam, kā arī nodrošinās to bezmaksas izvešanu, aģentūru LETA informēja "Tīrīga" pārstāvji. 

"Tīrīga" pārstāvji informēja, ka dalīti vākto atkritumu konteineru infrastruktūra tiks pilnībā ieviesta aptuveni gada laikā.

Tāpat apsaimniekotāja pārstāvji sacīja, ka bezmaksas dalīti vākto atkritumu jeb šķirošanas konteineri stiklam un iepakojumam būs pieejamā attālumā gan pie daudzdzīvokļu mājām, gan privātmāju rajonos, kā arī pie birojiem, skolām, bērnudārziem. Bezmaksas šķirošanas konteineru izvietošanas vietas "Tīrīga" saskaņos ar pašvaldību, apsaimniekotājiem vai privātmāju īpašniekiem - uzņēmumam nav tiesību patvaļīgi izvēlēties konteineru novietošanas vietas. 

Savukārt privātmāju iedzīvotāji varēs bez maksas izmest šķirotos atkritumus jebkurā publiski pieejamā šķirošanas konteinerā, kā arī, vismaz piecām privātmājām vienojoties par konkrētu vietu, bez maksas novietot šķirošanas konteineru savā apkaimē - par šādu lēmumu iedzīvotājiem ir jāinformē "Tīrīga". 

"Tīrīga" valdes priekšsēdētājs Guntars Levics sacīja, ka projektā plānotais šķirošanas konteineru skaits vairākkārt pārsniedz patlaban iedzīvotājiem pieejamo. "Viens šķirošanas konteiners uz piecām privātmājām saskaņā ar mūsu pieredzi pilnībā nodrošina ērtu pieejamību konteineram šo māju iedzīvotājiem. Vēlos uzsvērt, ka šie konteineri un to izvešana - gan pie daudzdzīvokļu mājām, gan privātmāju rajonos - viens uz vismaz piecām mājām - būs bez maksas," apliecināja Levics.  

Viņš piebilda, ka vienīgais izņēmums ir, ja privātmājas īpašnieks vēlas tieši sev ekskluzīvi un individuāli lietojamu šķirojamo konteineru savas privātmājas teritorijā - tad tas ir par papildu samaksu, saskaņā ar cenrādi, bet tā ir pilnīgi brīva izvēle un jautājums - vai tas ir nepieciešams, ņemot vērā, ka pilsētā būs 2500 šķiroto atkritumu punkti, vienojoties ar kaimiņiem, iespējams tikt pie bezmaksas konteinera.

LETA jau ziņoja, ka atkritumu poligona "Getliņi" apsaimniekotājs "Getliņi EKO" ir noslēdzis 686,3 miljonu eiro vērtā Rīgas pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas publiskās-privātās partnerības procedūru un par konkursa uzvarētāju atzinis SIA "CREB Rīga", ko izveidojuši divi vides pakalpojumu sniedzēji - SIA "Clean R" un SIA "Eco Baltia vide".

Atbilstoši publiskās-privātās partnerības procesam konkursa uzvarētājs nodrošinās Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un investīcijas turpmākos 20 gadus.

Jūnija sākumā "Getliņi EKO" un "CREB Rīga" Uzņēmumu reģistrā reģistrējušas kopsabiedrību "Rīgas vides pakalpojumi", lai saskaņā ar publiskā iepirkuma rezultātiem Rīgā veiktu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas modernizāciju un ieviestu atkritumu šķirošanas risinājumus. Vēlāk uzņēmuma nosaukums mainīts uz "Tīrīga".

No 15.jūlija sākta līgumu pārslēgšana ar "Tīrīga", kas līdz 15.septembrim jāizdara visiem dzīvokļu un ēku īpašniekiem vai apsaimniekotājiem - gan iedzīvotājiem, gan juridiskām personām.

Savukārt Konkurences padome (KP) 30.jūlijā paziņoja, ka par iespējamu Eiropas Savienības (ES) dibināšanas līguma pārkāpumu ierosinājusi pret Rīgas domi un "Getliņi EKO" pārkāpuma lietu, kas varētu arī noteikt pagaidu noregulējumu par līguma pārslēgšanas iesaldēšanu.

"Mēs redzam, ka Rīgas domes un "Getliņi EKO" iecere ir uz turpmākajiem 20 gadiem atkritumu apsaimniekošanas tirgū noteikt monopolu, līdz ar to neredzam, ka pie šādiem apstākļiem varētu attīstīties konkurence. Pieļaujot šādu situāciju, mēs pēc 20 gadiem nevarēsim saprast, kā tas ir noticis, ka tiek būvēta ļoti dārga, sadārdzināta, resursietilpīga un dažādām nevajadzīgām ekstrām bagāta sistēma," Intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja KP vadītāja Skaidrīte Ābrama.

Viņa nenoliedza, ka investīcijas jaunajā atkritumu apsaimniekošanas sistēmā ir milzīgas, bet uzreiz esot skaidrs, ka tās laika gaitā ir jāatpelna un jau tagad iedzīvotāji, kuri pārslēguši līgumu, sūdzas par sadārdzinātajiem tarifiem, kas pieauguši par 40%.

Tikmēr dome, neraugoties uz KP darbībām, neplāno apturēt apsaimniekotāju līgumu slēgšanu ar akciju sabiedrību "Tīrīga".

Vienlaikus līdz 19.augustam Rīgas domei bija jāiesniedz savi skaidrojumi KP.

Savukārt augusta beigās vai septembra sākuma KP varētu pieņemt lēmumu par aizlieguma noteikšanu iedzīvotāji līgumu slēgšanai ar "Tīrīga" uz lietas izmeklēšanas laiku. Pati lietas izmeklēšana gan varētu ilgt pat līdz diviem gadiem.

Uz augšu