Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Video Meetup: Vai digitālā pasaule ir piekļūstama ikvienam?

Meetup: Vai digitālā pasaule ir piekļūstama ikvienam?
Meetup: Vai digitālā pasaule ir piekļūstama ikvienam? Foto: TVNET

Viens no četriem pieaugušajiem Eiropas Savienībā dzīvo ar invaliditāti, un daudzi saskaras ar grūtībām, lietojot mājaslapas vai aplikācijas. Taču problēmas skar ne tikai viņus – arī ikviens no mums var sastapties ar sīku tekstu tālrunī, video bez subtitriem trokšņainā vidē vai sarežģījumiem, lietojot viedierīci brīvroku režīmā, piemēram, braucot automašīnā.

Neskatoties uz to, daudzi sabiedrībā digitālās piekļūstamības problēmas neuzskata par prioritāti. Tāpēc, balstoties uz ES Piekļūstamības direktīvu (European Accessibility Act), Latvijā pielāgots Preču un pakalpojumu piekļūstamības likums, kas no 2025. gada 28. jūnija uzliks uzņēmumiem pienākumu nodrošināt mājaslapu un aplikāciju pieejamību visiem.

Lai veicinātu izpratni par šiem jautājumiem un labāk sagatavotos jaunā likuma prasībām, TestDevLab sadarbībā ar TVNET 8. maijā rīkoja pasākumu, kur tika pieaicināti vairāki nozares eksperti, kas dalījās ar savu pieredzi un sniedza ieteikumus piekļūstamu, kā arī likumam atbilstošu risinājumu izstrādē.

Pasākumu atklāja Brigita Ķirule-Vīksne no LMT, kura savā prezentācijā ieskicēja piekļūstamības jēdzienu, tā vēsturisko attīstību, kā arī dalījās ar LMT pieredzi šajā jomā un skaidroja piekļūstamības paradoksu.

Pēc tam uzstājās Anete Ilve un Evita Berķe no Tiesībsarga biroja. Viņas klātesošos iepazīstināja ar reāliem dzīves piemēriem, norādīja uz tipiskākajām kļūdām digitālās piekļūstamības nodrošināšanā, kā arī sniedza praktiskus ieteikumus, ar ko sākt, lai radītu piekļūstamu produktu un izpildītu likuma prasības.

Pirms paneļdiskusijas Atis Mertens, biznesa attīstības vadītājs TestDevLab, prezentēja "Piekļūstamības barometra" rezultātus, kur pētījuma ietvaros tika analizētas 50 apmeklētākās mājaslapas ar .lv domēnu, sniedzot ieskatu par piekļūstamības situāciju Latvijā.

Pasākuma noslēgumā notika paneļdiskusija, kurā piedalījās Anete Ilve, Evita Berķe un Brigita Vīksne, kā arī Līga Ķikute (biedrības "Redzi mani" valdes priekšsēdētāja) un Elīna Šiškeviča (TestDevLab piekļūstamības testēšanas departamenta vadītāja). Diskusijas laikā tika apspriests, kā ir dzīvot, paļaujoties uz piekļūstamu risinājumu esamību vai tieši pretēji – neesamību. Eksperti centās sniegt atbildes arī uz jautājumiem, kuriem līdz šim nav bijušas skaidras atbildes.

Līdz ar likuma stāšanos spēkā jau pēc dažiem mēnešiem, digitālās piekļūstamības jautājums kļūst arvien aktuālāks, tādēļ šādas diskusijas un pieredzes apmaiņa ir būtisks solis ceļā uz iekļaujošāku digitālo vidi. Pasākums bija svarīgs atskaites punkts, kas iezīmēja esošos izaicinājumus un iespējas, taču skaidrs, ka sarunas par digitālo piekļūstamību Latvijā ir tikai sākušās.

Komentāri
Svarīgākais
Uz augšu