Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

KP: Arī nelielu un lokālu uzņēmumu apvienošanās var radīt konkurences izzušanu

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Arī nelielas, lokālas uzņēmumu apvienošanās var izraisīt konkurences izzušanu un būtiski samazināt patērētāju izvēles iespējas, aģentūrai LETA pauda Konkurences padomē (KP).

Tostarp KP norāda uz gadījumu, kad AS "Sentor Farm aptiekas" iegādājās aptieku Mālpilī un tādējādi īslaicīgi tika izslēgta jebkāda konkurence vietējā zāļu mazumtirdzniecības tirgū. "Lai gan šī apvienošanās neatbilda obligātās paziņošanas kritērijiem, darījums varēja radīt būtiskus riskus konkurencei vietējā līmenī," uzsver KP.

KP informē, ka, iegādājoties SIA "Murjānis" aptieku Mālpilī, "Sentor Farm aptiekas", kurai pieder lielākais aptieku tīkls Latvijā - "Mēness aptieka" - kļuva par vienīgo zāļu mazumtirdzniecības pakalpojumu sniedzēju Mālpilī, iegūstot 100% no vietējā tirgus. Turklāt pēc kontroles iegūšanas pār iegādāto aptieku "Sentor Farm aptiekas" pārtrauca tās darbību, tādējādi īslaicīgi Mālpilī nepastāvēja konkurence zāļu mazumtirdzniecībā.

Informāciju par licences maiņu no "Murjānis" uz "Sentor Farm aptiekas", KP saņēmusi no Zāļu valsts aģentūras, kas sadarbības ietvaros, informēja KP par notikušajām izmaiņām. KP vērsās pie "Sentor Farm aptiekas" ar lūgumu sniegt paskaidrojumus par darījuma būtību un viedokli, vai darījums nav jāpaziņo vai jāizvērtē KP atbilstoši Konkurences likuma noteikumiem, kas paredz KP tiesības izvērtēt arī tādas apvienošanās, kuras neatbilst obligātās paziņošanas kritērijiem.

Pēc KP vēstītā, "Sentor Farm aptiekas" pauda viedokli, ka darījums nebija obligāti paziņojams KP, kā arī informēja, ka darījuma rezultātā iegūtā aptiekas licence ir apturēta. Vienlaikus "Sentor Farm aptiekas" norādīja, ka aptieka esot pārdota citam tirgus dalībniekam.

Ņemot vērā minētos apstākļus, KP atzina, ka darījums varēja radīt būtiskus riskus konkurencei un KP būtu bijušas tiesības vērtēt šo apvienošanos un pieprasīt tās seku novēršanu, piemēram, aptiekas pārdošanu, taču šoreiz šāda rīcība nebija nepieciešama, jo konkurence konkrētajā tirgū jau ir atjaunota.

"Šis gadījums atgādina, ka arī nelielas, lokālas apvienošanās var izraisīt konkurences izzušanu un būtiski samazināt patērētāju izvēles iespējas. Tāpat tas izgaismo praksi, kad spēcīgāks tirgus dalībnieks iegādājas mazāku konkurentu ar nolūku to slēgt, nevis attīstīt. Šādi darījumi var negatīvi ietekmēt vietējos tirgus, īpaši nelielās apdzīvotās vietās, kur tirgū darbojas tikai daži uzņēmumi," norāda KP priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja Ieva Šmite.

KP aicina uzņēmumus rūpīgi izvērtēt darījumus arī tad, ja tie šķiet nelieli vai tikai lokāli nozīmīgi. Ja pastāv šaubas par to, vai darījums var ietekmēt konkurenci, KP aicina savlaicīgi konsultēties ar KP.

Tāpat iedzīvotāji tiek aicināti ziņot par gadījumiem, kad, piemēram, ciemā vai pilsētā paliek tikai viena aptieka vai degvielas uzpildes stacija. KP atzīmē, ka arī šādi šķietami mazie notikumi var atstāt lielu ietekmi uz pakalpojumu un preču cenām, kā arī to kvalitāti.

Jau vēstīts, ka "Sentor Farm aptiekas" 2023.gadā strādāja ar 228,484 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 13,7% vairāk nekā 2022.gadā, taču kompānijas peļņa saruka par 35,3% - līdz 4,282 miljoniem eiro. Kompānijas 2024.gada finanšu rezultāti pagaidām nav publiskoti.

Kompānija reģistrēta 2003.gadā, un tās pamatkapitāls ir 25 000 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. "Sentor Farm aptiekas" ietilpst AS "Repharm" koncernā, kas savukārt pieder AS "AB City".

"Repharm" koncernā ietilpst arī "Recipe Plus", AS "Veselības centru apvienība", SIA "Centrālā laboratorija" un citi uzņēmumi. Tajā pašā laikā "AB City" pieder arī zāļu ražotājs AS "Olpha", kurai savukārt pieder augu valsts ārstniecisko līdzekļu ražotāja AS "Rīgas farmaceitiskā fabrika", SIA "Tonus Elast", SIA "Silvanols" un citi izņēmumi.

"AB City" patiesie labuma guvēji, pēc kompānijas mājaslapā publiskotās informācijas, ir Sergejs Korņijenko, Andrejs Leibovičs, Aleksandrs Livšics, Mihails Lurje, Jeļena Ņikitina un Roberts Tavjevs.

Komentāri
Svarīgākais
Uz augšu