Latvijas Bankā liela iedzīvotāju interese par divu eiro piemiņas monētu "Uzlecošā saule"

FOTO: Publicitātes foto

Latvijas Bankā otrdienas rītā ir liela iedzīvotāju interese par divu eiro piemiņas monētu "Uzlecošā saule", aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

"Šorīt Latvijas Bankas kasēs ir vērojama lielāka rosība nekā ikdienā - interese par īpašā dizaina divu eiro piemiņas monētu "Uzlecošā saule" ir liela, un rindās kasu atvēršanas brīdī gaidīja vairāki simti cilvēku, līdz ar to savu kārtu monētu apmaiņai var nākties gaidīt pat vairākas stundas," sacīja Silakalns.

Vienlaikus viņš prognozēja, ka pēcpusdienā rindas varētu mazināties.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Latvijas Banka otrdien laidusi apgrozībā Latvijas ģerboņa rašanās vēsturei veltītu divu eiro piemiņas monētu "Uzlecošā saule". Izlaižot šo monētu, godināts arī mākslinieka Anša Cīruļa (1883–1942) mākslinieciskais devums, kas iekļauts Latvijas kultūras kanonā.

"Latvijas valsts rašanās laikā uzlecošas saules motīvs bija iecienīts - jaunas valsts tapšana tika salīdzināta ar saules parādīšanos pie debesīm. Ar mākslinieka Ivara Drulles palīdzību piemiņas monētā "Uzlecošā saule" pārdzimis mākslinieka Anša Cīruļa radītais saules motīvs, kas kalpoja kā pirmsākums vienam no Latvijas valsts ģerboņa pamatelementiem," pauda Latvijas Bankā.

Centrālajā bankā atzīmēja, ka šis motīvs 1915.gadā pirmo reizi tika atveidots latviešu strēlnieku bataljona krūšu nozīmēs un 1.Daugavgrīvas latviešu strēlnieku bataljona karogā. 1917.gadā Cīrulis radīja autonomas Latvijas simbola metu - zeme, virs kuras attēlota uzlecoša saule ar lauzītiem stariem, kas bija pirmsākums vienam no Latvijas valsts ģerboņa pamatelementiem.

Monētas tirāža ir 300 000 eksemplāru, kas, pēc Latvijas Bankā minētā, ir pietiekama, lai monētu apmaiņai pietiktu visiem interesentiem vismaz vairākas dienas. Savukārt kopējā monētas tirāža suvenīriesaiņojumā "Brilliant Uncirculated" kvalitātē ir 7000 eksemplāru, un tās cena Latvijas Bankas kasēs - 7,9 eiro.

Jaunās piemiņas monētas nonāks apgrozībā tāpat kā cita skaidrā nauda - ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus.

Jaunā divu eiro monēta kalta Nīderlandē "Koninklijke Nederlandse Munt".

Latvijā pirmā īpašā dizaina divu eiro piemiņas monēta, kuru Latvijas Banka laida apgrozībā 2014.gadā, veltīta Rīgai - uz monētas attēlota Vecrīgas panorāma.

Katru gadu ikviena eirozonas valsts var izlaist divas divu eiro piemiņas monētas, kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem. Papildus tam visas eiro zonas valstis kopā var izlaist vēl vienu divu eiro monētu kādas kopējas Eiropas Savienības valstu tēmas ietvaros. Piemiņas monētām ir tādas pašas iezīmes kā parastajām divu eiro apgrozības monētām, bet pusē ar attiecīgās valsts veidoto simboliku uz tām attēlots piemiņas motīvs.

Uz augšu