Nebanku kredītdevējiem būtiski paaugstinās nodevu par licenci

Деньги. Иллюстративное фото FOTO: Edijs Pālens / LETA

Ministru kabinets otrdien lēma nebanku kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem būtiski paaugstinās nodevu par licenci.

Valdība otrdien skatīja Ekonomikas ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par speciālo atļauju patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai.

Ar grozījumiem noteikumos valsts nodeva par speciālās atļaujas jeb licences izsniegšanu tiks paaugstināta no 71 140 eiro līdz 250 000 eiro, savukārt ikgadējā valsts nodeva par kreditēšanas pakalpojumu sniedzēja darbības uzraudzību paaugstināta no 14 225 eiro līdz 55 000 eiro.

Jaunās prasības stāsies spēkā 2020.gada 1.janvārī. Plānots, ka ka izmaiņu rezultātā valsts budžetā papildus tiks iekasēti tīs miljoni eiro.

Vienlaikus Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija (LAFPA) iepriekš aicināja valdību neatbalstīt Ekonomikas ministrijas priekšlikumu paaugstināt nodevas nebanku kreditētājiem.

"Līdzīgi kā Konkurences padome, uzskatām, ka nesamērīgs nodevu paaugstinājums, kādu piedāvā Ekonomikas ministrija, var būtiski ierobežot jau esošo tirgus dalībnieku skaitu, piespiežot mazākos tirgus dalībniekus atstāt tirgu vai apvienoties ar lielākiem. Tāpat, paaugstinot valsts nodevu līdz ceturtdaļu miljonam, ir skaidrs, ka jauni uzņēmumi tirgū nesāks strādāt," teica asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš, aicinot valdību neatbalstīt piedāvātās izmaiņas.

Asociācijā atgādināja, ka pēdējās izmaiņas nebanku kreditēšanas nozares regulējumā stājās spēkā šogad jūlijā, ierobežojot gada procentu likmi - atkarībā no aizdevuma termiņa četras līdz 21 reizi.

"Pēc pēdējām izmaiņām likumdošanā tirgu jau ir atstājuši vairāki mazie nozares spēlētāji. Prognozēju, ka vēl daļa decembrī nepagarinās licenci, līdz ar to šādu papildu izmaksu pieaugumu uzņēmumi nespēs nodrošināt. Ja valdība rosina izmaksu pieaugumu nebanku tirgus dalībniekiem, tad arī banku sektorā šis jautājums ir jāpārskata, lai saglabātu vismaz teorētisku iespēju konkurēt," teica Āboltiņš.

Tāpat asociācijā pauda uzskatu, ka valsts nodeva nevar būt instruments, lai iegūtu papildu ienākumus valsts budžetā, bet gan tā tiek veikta, lai nodrošinātu nozares uzraudzības funkciju.

Uz augšu
Back