Rīgā pusaudžiem būs pieejama valsts apmaksāta palīdzība depresijas un pašnāvības riska mazināšanai

FOTO: Unsplash

Rīgā pusaudžiem būs pieejama valsts apmaksāta palīdzība depresijas un pašnāvības riska mazināšanai, preses konferencē informēja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Lai pusaudži ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem laikus saņemtu palīdzību depresijas un pašnāvības riska gadījumos, Veselības ministrija kopā ar Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu, nodibinājumu "Bērnu slimnīcas fonds" un Pusaudžu resursu centru (PRC) atklāja jaunu valsts apmaksātu pakalpojumu.

PRC klīniskais vadītājs Nils Konstantinovs stāstīja, ka pakalpojumam ir iespējams pieteikties, zvanot vai sūtot ziņu uz tālruņa numuru 29164747, vai arī rakstot e-pastu uz adresi "info@pusaudzim.lv". Lai pieteiktos konsultācijai, nav nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums. Pieteikties konsultācijai var pats pusaudzis, viņa vecāki, ģimenes ārsts. Patlaban pirmo konsultāciju ir iespējams saņemt divu nedēļu laikā.

Konstantinovs uzsvēra, ka programma ir veidota tā, lai pēc palīdzības varētu vērsties gan vecāki, kuriem ir bažas par sava bērna veselību, gan pusaudži.

Palīdzība sākas ar situācijas izvērtēšanas tikšanos, kurā visas iesaistītās puses kopīgi vienojas par nākamajiem veseļošanās soļiem. 

"Pirmajā tikšanās reizē mēs vienojamies, kas ir labākais veids, kā palīdzēt tieši tagad - vai tās ir sarunas ar psihologu, režīma pārmaiņas, varbūt nepieciešama uztura speciālista padoms vai ārsta konsultācija. Jārēķinās, ka bieži uz sesijām būs jānāk arī vecākiem. Atbalstošai vecāku iesaistei ir izšķirīga nozīme bērna depresijas un pašnāvības riska mazināšanā," uzsvēra Konstantinovs, skaidrojot pakalpojuma norisi. Viņš piebilda, ka konsultācijas iespējamas ne tikai klātienē, bet arī tērzēšanas lietojumprogrammā "Skype". 

Divas nedēļas pēc pirmās tikšanās seko situācijas novērtējums un tālāko aktivitāšu plāna izstrāde.

Palīdzības saņemšanai var pieteikties arī pusaudži bez vecāku iesaistes un nav jāuztraucas par anonimitāti. "Pakalpojums apzināti veidots tāds, lai ievērotu situācijas diskrētumu, kā arī mūsu programma notiek Pusaudžu resursu centra telpās. Tātad uz slimnīcu nevienam jāiet nebūs. Gluži otrādi - mūsu mērķis ir, lai bērni pēc iespējas līdz slimnīcai nenonāktu," norādīja Konstantinovs.

Veselības ministre Ilze Viņķele atzina, ka Latvijā ir otrs augstākais pašnāvību skaits Eiropas Savienībā, diemžēl tajā skaitā arī bērni un pusaudži. 

"Ar šo pakalpojumu šogad plānojam sniegt palīdzību vismaz 20 pusaudžiem, bet nākamajā gadā - ap 80. Tas ir ambulators valsts apmaksāts pakalpojums - preventīva palīdzība, lai pusaudži nenonāk slimnīcā vai līdz traģiskam iznākumam, kurā zaudējam jaunu cilvēku un kas uz mūžu atstāj smagu traumu viņa līdzcilvēkiem - tuviniekiem, draugiem, skolas biedriem. Vecāki, ja jūsu bērns ilgstoši ir nomākts vai pamanāt uz viņa ķermeņa graizīšanās vai citas paškaitējuma rētas, vērsieties pēc palīdzības," aicināja Viņķele.

Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa stāstīja, ka PRC šogad palīdzību saņēmuši 150 pusaudži un patlaban tiek meklēts risinājums, lai šāds pakalpojums būtu pieejams arī reģionos. Šovasar PRC atklāja filiāli Liepājā, kur palīdzību saņēmuši jau desmit jaunieši. 

PRC palīdzību var saņemt pusaudži, kuriem ir problēmas ar alkohola vai citu psihoaktīvo vielu atkarības riski, datora, videospēļu vai mobilā telefona problemātiska lietošana, viegla vai vidēji smaga depresija, paškaitējums jeb sava ķermeņa sagraizīšana, pašnāvības domas, sociālā trauksme, panikas lēkmes, uzvedības traucējumi, dzimumidentitātes traucējumi, kā arī citas psiholoģiska rakstura vecumposma grūtības.

Uz augšu