T, 10.08.2022.
"El Čapo" dēli iet sava slavenā tēva pēdās
Foto: EPA/AFP/Scanpix
TVNET
"El Čapo" dēli iet sava slavenā tēva pēdās
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 21

Ovidio Gusmana attēls, kas tika uzņemts pēc viņa aizturēšanas pagājušajā nedēļā, norāda uz nepārprotamu līdzību ar viņa tēvu – Meksikas slavenāko narkobaronu Hoakinu Gusmanu, kas pazīstams kā “El Čapo”. Ovidio attēlā izskatās tikpat pašpārliecināts kā viņa tēvs - viņam bija pilnīgs pamats tādam būt, jo jau neilgi pēc aizturēšanas varas iestādes bija spiestas viņu atbrīvot, jo desmitiem līdz zobiem bruņotu Sinaloas karteļa dalībnieku uz brīdi bija saņēmuši gūstā faktiski visu Sinaloas štata galvaspilsētu Kuljakanu, tādējādi reaģējot uz Ovidio aizturēšanu. Pagājušās nedēļas notikumi ir apliecinājums Gusmana dēlu pieaugošajai ietekmei Sinaloas kartelī un tam, ka dēli turpina sava tēva iesākto, vēsta aģentūra “Reuters”.

Šāda narkokarteļa militāra stila operācija, kas gan viltībā, gan cilvēku skaita ziņā bija pārāka par valdības spēkiem, bija nepieredzēta pat Meksikai, kur noziedzīgo grupējumu vardarbības izpausmes ir kļuvušas par regulāru parādību.

Brutāla spēka demonstrēšana sagrāvusi pēdējās cerības, ka Sinaloas karteli būs būtiski vājinājis šogad ASV piespriestais mūža ieslodzījums Gusmanam vecākajam.

Jaunā Gusmanu paaudze, ko Meksikā iesaukuši par “Los Čapitos”, ne tikai turpina uzturēt gandrīz mītisko ģimenes reputāciju. “El Čapo” dēli to dara, demonstrējot gatavību iesaistīties atklātā “karadarbībā” ar varas iestādēm.

“Mēs pieredzam jaunu organizētās noziedzības paaudzi, kas neciena civiliedzīvotājus,” norāda Sinaloas štata drošības dienesta vadītājs Kristobals Kastaņeda.

Četri dzīvi esošie “El Čapo” dēli regulāri redzami Kuljakanas restorānos un naktsklubos, neskatoties uz ASV viņiem izvirzītajām apsūdzībām. Savukārt piektais Gusmana dēls 2008.gadā tika nošauts autostāvvietā pie kāda Kuljakanas lielveikala - šajā vietā tagad atrodas iespaidīgs piemineklis.

Neviens no četriem Gusmana dēliem vēl nav sasniedzis 40 gadu vecumu. Dzīves laikā viņi visi ir paspējuši piedzīvot gan nolaupīšanas, gan varas iestāžu centienus viņus aizturēt, kā arī iesaistījušies karteļa iekšējās cīņās par varu, stiprinot savas pozīcijas Sinaloas karteļa hierarhijā.

Pagājušās nedēļas uzbrukumi apliecināja, ka Gusmanu jaunajai paaudzei ir pa spēkam un tā nebaidās izaicināt Meksikas armiju, štata policiju un Nacionālo gvardi. Viņi ir spējīgi ne tikai izaicināt, bet arī uzvarēt.

Galu galā Meksikas varas iestādes bija spiestas aizturēto Ovidio Gusmanu atbrīvot, lai izvairītos no turpmākas asinsizliešanas, kas varētu būt prasījusi simtiem dzīvību.

Daudzu Meksikas iedzīvotāju acīs Ovidio jauniegūtā slava viņam, tāpat viņa brāļiem nodrošinājusi Sinaloas karteļa “smagsvaru” statusu.

Meksikā populārs ir mūzikas žanrs “narcocorridos” jeb narkobaronus slavinošas balādes. Dažas dienas pēc pagājušajās nedēļas apšaudēm Kuljakanā, šāda balāde tika veltīta arī Ovidio Gusmanam – tajā viņš nodēvēts par lauvu, kuru valdībai nav ieteicams “raustīt aiz ūsām”.

Neskatoties uz “El Čapo” dēlu slavu, šobrīd nav pilnīgas skaidrības, tieši cik liela ir viņu ietekme Sinaloas kartelī, kura dibināšanā pirms vairākiem gadu desmitiem bija iesaistīts viņu tēvs.

Droši zināms ir vien tas, ka “Los Čapitos” kontrolē gandrīz visu narkotiku tirdzniecību Sinaloas štata galvaspilsētā Kuljakanā. Nesen pilsētā tika atrasta arī fentanila laboratorija – tas var liecināt par Gusmanu interesi attiecībā uz ienesīgo ASV opiātu tirgu.

Lai arī Gusmana dēli nenoliedzami daļēji kontrolē Sinaloas karteli, tiek uzskatīts, ka karteļa faktiskais vadītājs ir “El Čapo” bijušais partneris un karteļa līdzdibinātājs Ismaels “El Majo” Sambada – diskrēts aptuveni 70 gadus vecs vīrs, kurš nekad nav ticis arestēts.

Attiecības starp Sambadu un Gusmaniem pēdējos gados gan pasliktinājušās - Sambadas dēls tiesā liecināja pret Gusmanu, savukārt “El Čapo” aizstāvji tiesā uzstāja, ka karteļa faktiskais līderis ir Sambada, nevis Gusmans.

Sambada ir Ovidio Gusmana krusttēvs.

Pirms pagājušās nedēļas par vispazīstamākajiem Gusmana dēliem tika uzskatīti Ivans Arčivaldo un Hesuss Alfredo, kuri abi ir aptuveni 35 gadus veci.

Tiek uzskatīts, ka 2017.gadā viņi izplānoja uzbrukumu Sinaloas karteļa augsta ranga pārstāvim Damaso Lopesam, kurš iepriekš tika minēts kā iespējamais “El Čapo” pēctecis karteļa galvgalī.

Pirms vairāk nekā desmit gadiem Ivans Arčivaldo tika aizturēts un ielikts cietumā, bet 2008.gadā viņš tika atbrīvots, tiesai nolemjot, ka viņa notiesāšanai nepietiek pierādījumu.

Kopš tā laika viņš vēl vairākas reizes izvairījies no notveršanas, tādējādi sekojot sava tēva piemēram - “El Čapo” īstenojis pat divas pārdrošas bēgšanas no cietumiem.

“Šādi būs vienmēr. Valdības uzdevums ir ar mums karot, tai ir jācīnās ar narkotiku karteļiem. Tomēr vienmēr būs arī daudz cilvēku, kas aizsargās mani un manu ģimeni,” par cīņu starp Meksikas varas iestādēm un noziedzīgajiem grupējumiem pagājušajā gadā publicētā intervijā Beļģijas žurnālam “Knack” izsakās Ivans Arčivaldo.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu