Saeimas opozīcija vērsusies Satversmes tiesā

FOTO: Ieva Lūka / LETA

Saeimas opozīcijas deputāti ir vērsušies Satversmes tiesā (ST), jo uzskata, ka vairākas izglītības jomas budžeta programmas neatbilst Satversmei.

Kā aģentūru LETA informēja opozīcijas partija "Saskaņa", 31 deputāts no viņu, Zaļo un zemnieku savienības frakcijas un pie frakcijām nepiederošo deputātu grupas ir parakstījis pieteikumu ST par lietas ierosināšanu par likuma "Par valsts budžetu 2019.gadam" programmu "Augstākā izglītība", "Augstākā medicīnas izglītība", "Kultūrizglītība" un apakšprogrammu "Augstākā izglītība", ciktāl tās neparedz Augstskolu likumā noteikto pieaugumu studijām valsts dibinātās augstskolās ne mazāku par 0,25 procentiem no iekšzemes kopprodukta, par neatbilstošām Satversmei.

Pieteikuma iesniedzēji apstrīd visu 2019.gada budžeta likumā ietverto budžeta programmu un apakšprogrammu, ar kurām tiek piešķirts valsts finansējums studijām valsts dibinātās augstskolās, ciktāl tās neparedz Augstskolu likums, atbilstību Satversmes 1. un 66.pantam.

Saeimas deputāte, bijusī Izglītības un zinātnes ministrijas ierēdne Evija Papule (S) pauda viedokli, ka kopš 2014.gada budžeta likuma - brīža, kad likumdevējam bija jāsāk ievērot Augstskolu likuma regulējumu - esot redzams, ka likumdevējs nav konsekventi ievērojis paša pieņemto tiesību normu. Tā vietā valsts finansējums studijām valsts dibinātās augstskolās faktiski neesot pieaudzis un tā apmērs teju nemainīgi pēdējo gadu laikā svārstās ap rādītāju 0,4% no iekšzemes kopprodukta.

"Tā ir absolūti nepieņemama situācija, un šāda tiesiskā nihilisma prakse ir jāaptur. Tas arī ir galvenais šī pieteikuma iesniegšanas mērķis. Nedrīkst būt tā, ka koalīcijas partiju pārstāvji gan valdībā, gan Saeimā neievēro likumos noteikto," iesniegumu tiesā pamatoja Papule. Viņa pauda, ka tas ir pretrunā ar Saeimas deputātu svinīgajā solījumā pausto apņemšanos ievērot Satversmi un likumus.

Pieteikuma iesniedzēji norāda, ka apstrīdētais regulējums neatbilst no Satversmes 1.panta izrietošajam tiesiskuma principam, tiesiskās drošības principam un labas likumdošanas principam, kā arī no Satversmes 66.panta izrietošajam ilgtspējas principam.

Pieteikums iesniegts, izmantojot Satversmes tiesas likuma 17.panta pirmās daļas trešajā punktā noteikto - ne mazāk kā 20 Saeimas deputātiem ir tiesības iesniegt pieteikumu par lietas ierosināšanu par likumu atbilstību Satversmei.

Uz augšu
Back