SVF un Ukraina vienojas par piecu miljardu eiro palīdzības programmu

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2
Volodimirs Zelenskis
Volodimirs Zelenskis Foto: Evija Trifanova/LETA

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) paziņojis, ka ir panākta principiāla vienošanās ar Ukrainu par jaunu trīs gadu palīdzības programmu kara novārdzinātajai valstij 5,5 miljardu ASV dolāru (piecu miljardu eiro) apmērā.

SVF vadītāja Kristalīna Georgijeva apsveica vienošanos, piebilstot, ka tas vēl jāapstiprina fonda valdei.

Georgijeva paziņoja, ka sestdien telefonsarunā ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski apsveikusi "iespaidīgo progresu" reformu īstenošanā un "saprātīgo ekonomikas politiku".

"Mēs ar prezidentu vienojāmies, ka Ukrainas ekonomikas panākumi pamatā ir atkarīgi no likuma varas stiprināšanas, tiesu sistēmas neatkarības veicināšanas un dažādu interešu ietekmes mazināšanas," viņa sacīja.

SVF un citi starptautiskie donori vairākkārt prasījuši Ukrainai piesaistīt tik ļoti nepieciešamās investīcijas, novēršot plaši izplatīto korupciju un oligarhu ietekmi.

Tomēr baņķieri un analītiķi pauduši bažas, ka pašreizējā vara vēršas pret bijušajiem baņķieriem, kas palīdzēja attīrīt tirgu, nevis pret oligarhiem, kuriem piederošās bankas ir bankrotējušas.

Georgijeva norādīja, ka jaunās programmas efektivitāte būs "atkarīga no noteiktu priekšdarbu veikšanas".

Ukrainas parlaments novembrī apstiprināja valsts aizsardzības izdevumu palielinājumu par 16% līdz rekordaugstam līmenim jeb nepilniem desmit miljardiem ASV dolāru, kas ir 5,45% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Kopš 2014.gadā bruņotā konfliktā Ukrainas austrumā gājuši bojā vairāk nekā 13 000 cilvēku. Arī valsts ekonomika ir smagi cietusi no konflikta.

Ukrainas valsts budžetā nākamgad prognozētā ekonomikas izaugsme sasniedz 3,7%, bet budžeta deficīts - 2,09% no iekšzemes kopprodukta, kas atbilst SVF prasībām.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu