S&P apstiprina Igaunijas kredītreitingu "AA-" līmenī

Igaunijas karogs. Ilustratīvs attēls FOTO: AFP / Scanpix

Starptautiskā reitingu aģentūra "Standard & Poor's" (S&P) apstiprinājusi Igaunijas ilgtermiņa kredītreitingu līdzšinējā "AA-" līmenī, saglabājot tam stabilu nākotnes perspektīvu, paziņoja Igaunijas Finanšu ministrija.

Stabila reitinga prognoze apliecina S&P gaidas par Igaunijas spēcīgās ekonomikas izaugsmes turpināšanos, kā arī finanšu un ekonomikas politikas saglabāšanu. Lai gan aģentūra prognozē, ka tuvākajos gados gaidāms neliels budžeta deficīts, Igaunijas parādu slogs arī turpmāk būs viens no mazākajiem eirozonā un valsts joprojām ir neto aizdevēja. 

S&P prognozē, ka 2019.-2022. gadā Igaunijas ekonomikas izaugsme vidēji būs 2,6%. Privātais patēriņš arī turpmāk būs galvenais dzinējspēks. Vidējais algu pieaugums būs ap 7%, bet bezdarbs saglabāsies zems. Vienlaikus mājsaimniecību uzkrājumu līmenis joprojām būs augsts, atspoguļojot vispārēju piesardzību par nākotni. 

Būvniecības sektora ieguldījums ekonomikas izaugsmē ir sācis samazināties, un tuvākajos mēnešos turpināsies sektora izaugsmes palēnināšanās.  

Lai gan pēdējo gadu laikā Igaunija veiksmīgi palielinājusi sektoru ar augstu pievienoto vērtību, piemēram, pakalpojumu eksportu, tomēr S&P norāda, ka arī jomas ar zemāku pievienoto vērtību, piemēram, ražošana un transports, veido lielu Igaunijas eksporta daļu. 

Aģentūras vērtējumā lielākie šķēršļi Igaunijas ekonomikas izaugsmei ilgtermiņā ir straujais algu kāpums un zemais bezdarba līmenis, kā arī darbspējas vecuma iedzīvotāju skaita kritums. Savukārt pozitīvas ir migrācijas saldo tendences un iedzīvotāju skaita pieaugums. 

S&P Igaunijas reitinga paaugstināšanu apsvērtu, ja valsts vidējais ienākumu līmenis pietuvotos Eiropas Savienības vidējam rādītājam, kas atspoguļotos ražīguma kāpumam augsti apmaksātos sektoros, jo īpaši pakalpojumu jomā. 

Savukārt reitingu pazemināt varētu ārēju satricinājumu gadījumā, piemēram, ilgtermiņa algu kāpumam, kas pārsniedz ražīguma pieaugumu, kā arī ģeopolitisku vai reģionālu risku palielinājumam ietekmējot ekonomiku. Vienlaikus aģentūra norāda, ka šādi riski ir maz ticami, jo Igaunija ir Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts. 

2011.gada augustā S&P paaugstināja Igaunijas ilgtermiņa kredītreitingu no A līdz AA-.

"Moody's Investors Service" apstiprinājusi Igaunijas kredītreitingu līdzšinējā "A1" līmenī, kā arī reitingam saglabāta stabila nākotnes prognoze, bet "Fitch Ratings" saglabājusi Igaunijas reitingu ilgtermiņa saistībām ārvalstu valūtā "AA-" līmenī, nosakot stabilu nākotnes vērtējumu. 

Uz augšu
Back