Pk, 9.06.2023.

Nedrošu paroļu dēļ katru dienu tiek uzlauzti 300 000 kontu

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Publicitātes foto

Katru dienu pasaulē nedrošu paroļu dēļ tiek uzlauzti aptuveni 300 000 cilvēku digitālie profili, bet jau septīto gadu nemainīgi populārākā parole joprojām ir “123456”, atklāj SplashData veiktais pētījums. Samsung apkopojis ierastākās kļūdas, ko cilvēki mēdz pieļaut, izvēloties paroles, un ieteikumus, kā izveidot drošu paroli.

Paroles veidošanas kļūdas

Tā pati parole, bet cits profils. Virdžīnijas tehniskās augstskolas pētījums atklāj, ka 38% cilvēku izmanto vienu un to pašu paroli dažādiem digitālajiem profiliem.

Parole ar nelielu atšķirību. 21 % parasti izmanto vienu un to pašu paroli, reģistrējoties dažādās vietnēs. Brīdī, kad ir pienācis laiks mainīt paroli, tajā tiek izmainīta tikai maza detaļa.

Regulārās paroles. Pētījums atklāj, ka cilvēki izmanto “pastaigu paroli”, piemēram, “qwerty” vai “123456”. Tās ir plaši pazīstamas burtu un ciparu kombinācijas, ko nelabvēļi var viegli uzminēt.

Personīga informācija parolē. Nereti tiek izvēlētas paroles, ko veido savs vai tuvinieka vārds un kāds jubilejas gads.

“Būtiska mūsu dzīves daļa šobrīd atrodas telefonā – saziņa ar tuviniekiem, draugiem un kolēģiem, fotogrāfijas, bankas maksājumi un cita informācija, kuras nonākšana svešās rokās būtu ļoti nepatīkama. Neraugoties uz to, piektdaļa Latvijas iedzīvotāju joprojām neizmanto pilnīgi nekādu telefona aizsardzības metodi1,” norāda Samsung Electronics Baltics tirdzniecības vadītājs Māris Ķikāns. “Samsung viedtālruņos aizsardzību nodrošina mikročipa līmenī iestrādātā drošības platforma Knox, tomēr cilvēka rīcībai joprojām ir izšķiroša nozīme. Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā pasargāt datus savā ierīcē, ir izmantot drošas paroles.”

Kā izveidot droši paroli?

Parole kā kods. Droša un viegli iegaumējama parole izveidojama, pārvēršot jums zināmu frāzi par kodu, piemēram, “man ir divi kaķi un māsa Anna” ir iespējams pārveidot par paroli: “Mi2kumA”. Ir iespējams arī kombinācijās izmantot burtu nomainīšanu pret cipariem, piemēram, frāze “manu suni sauc Reksis” varētu tikt pārveidota kā “MssR3ksi5”.

Parole bez emocijām. Lai gan paroles ar emocionālu piesaisti ir viegli atcerēties, ieteicams izveidot neitrālu paroli ar ikdienišķu informāciju. Īpaši ieteicams izvairīties parolēs izmantot tikai vārdus kombinācijā ar svarīgiem datumiem – tādas paroles iespējams uzlauzt pat bez īpašām programmām.

Parole tikai sev. Kad ir izdevies izveidot spēcīgu paroli, ieteicams to saglabāt tikai sev – neteikt citiem, nepierakstīt viedierīcēs vai uz lapiņas. Ja tomēr nepieciešams to piefiksēt, svarīgi to darīt vietā un veidā, kas citām personām nav viegli atrodams un saprotams. Piemēram, PIN kodu var ierakstīt telefonā ar izdomātu personas vārdu, kura telefona numura pēdējie cipari būs kods.

1Aptauju pēc Samsung Electronics Baltics pasūtījuma veica socioloģisko pētījumu kompānija “Norstat” 2019. gada martā, aptaujājot vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāju

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu