Vienkāršas darbības, kas var izglābt viedtālruni un tā lietotāju

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Publicitātes foto

Viedtālruņa sabojāšana vai pazaudēšana var radīt nepatīkamas emocijas un finansiālus zaudējumus, tāpēc ikvienam tā lietotājam būtu vērts veikt vienkāršas sagatavošanās darbības, lai negaidītās situācijās pasargātu sevi, viedtālruni un tajā esošo informāciju. 

SOS pogas aktivizēšana, ārkārtas situācijas kontaktu pievienošana, drošības lietotnes lejupielāde, datu dublēšana – šīs un citas darbības, kuru veikšana aizņems vien pāris minūtes, var nākotnē izglābt jūsu telefonu vai pat jūs pašus.

SOS funkcijas aktivizēšana

Ja nepatīkamā situācijā būsiet iekļuvis jūs pats vai jūsu tuvinieki, telefons var izrādīties noderīgs palīgs. Samsung Galaxy viedtālruņos iestrādāta trauksmes funkcija, kas iedarbojas, trīs reizes ātri nospiežot ieslēgšanas pogu tālruņa sānā. Šajā brīdī iepriekš norādītajiem kontaktiem tiek nosūtīta jūsu atrašanās vieta, priekšējās un aizmugurējās viedtālruņa kameras attēls un piecas sekundes garš audio ieraksts. Lai izmantotu šo iespēju, tālruņa iestatījumos pie papildu funkcijām nepieciešams aktivizēt SOS ziņu sūtīšanu un pievienot vienu līdz četras kontaktpersonas, kam informācija tiks nosūtīta.

Veselības apdraudējuma situācijā ļoti noderīga var izrādīties Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta lietotne “eHealthPoint”. Brīdī, kad zvanīsiet dienestam pa tālruni 113, šī lietotne mediķiem nosūtīs jūsu atrašanās vietu un citu personīgo informācija, kuru būsiet pievienojis. Ja veselības stāvokļa vai šoka dēļ nespēsiet paskaidrot savu atrašanās vietu, šāda iespēja var ietaupīt dārgo laiku vai pat izglābt jūsu dzīvību.

Telefona pasargāšana no fiziskiem bojājumiem

Tā kā viedtālrunis ir kopā ar mums teju katru brīdi, tas bieži tiek pakļauts sabojāšanas riskiem sadzīves apstākļos – tas var nokrist zemē, iekrist ūdenī vai smiltīs, atsisties pret citiem priekšmetiem. Ja jūsu dzīvesveids ietver lielu šādu situāciju varbūtību, pirms tālruņa iegādes vērts pievērst uzmanību IP (Ingress Protection) kodam, kurš apzīmē iekārtu aizsardzību pret apkārtējās vides iedarbību. Pirmais koda cipars apzīmē ierīces noturību pret putekļiem, un tas var būt robežās no 0 (nav aizsardzības) līdz 6 (pilnībā aizsargāts pret putekļu iekļūšanu). Otrais cipars skalā no 0 līdz 8 norāda telefona noturību pret ūdeni un citiem šķidrumiem. Piemēram, Samsung Galaxy S10 IP kods ir 68, kas nozīmē, ka telefons ir pilnībā aizsargāts pret putekļu iekļūšanu un tam nekaitēs atrašanās ūdenī 1,5 metru dziļumā līdz pat 30 minūtēm. Tāpat nevajag novērtēt par zemu tādus vienkāršus aizsarglīdzekļus kā telefona vāciņš, maciņš vai ekrāna aizsargplēve.

Kā rīkoties, ja viedtālrunis pazudis

Situācijās, kad piepeši tiek apjausts, ka viedtālrunis vairs nav kopā ar mums, iesākumā ir grūti saprast, kas tieši noticis ar ierīci – vai esam to atstājuši kādā publiskā vietā, vai tā ir nozagta, varbūt izkritusi mežā sēņojot. Pirmā darbība ir piezvanīt pašam uz savu telefonu, cerot, ka to pacels godīgs cilvēks, kas jums vēlēsies telefonu atdot. Vēl viena iespēja ir parūpēties, lai atradējam būtu vieglāk sazināties ar jums, pievienojot savu vai tuvinieka kontaktinformāciju fiziski pie telefona (piemēram, maciņā) vai elektroniski kā kontaktu ārkārtas situācijās. Šis kontakts būs redzams arī nobloķēta ekrāna gadījumā, nospiežot pogu “ārkārtas zvans”.

Bet ko darīt, ja neviens tālruni neceļ? Lai noteiktu pazaudēta Samsung telefona atrašanās vietu un piekļūtu tam attālināti, jāpierakstās savā Samsung kontā, tādējādi aktivizējot Find My Mobile iespēju. Tāpat iespējams iepriekš telefonā lejupielādēt kādu no telefona atrašanai paredzētajām lietotnēm. Pieslēdzoties tālrunim caur Find My Mobile, iespējams redzēt tā atrašanās vietu, attālināti dot tam uzdevumu atskaņot skaļu signālu, nobloķēt telefonu, izdzēst vai dublēt tajā esošo informāciju, pagarināt baterijas darbības laiku, skatīt pēdējos 50 zvanus un ziņojumus, kā arī veikt citas darbības.

Skaļā signāla atskaņošana var būt vērtīga gan situācijās, kad jāsameklē mežā pazudis telefons, gan brīžos, kad tas paslēpies mājās, jo, aktivizējot šo funkciju, signāls atskanēs arī tad, ja pazudušais tālrunis iestatīts klusuma režīmā.

Lai informācija būtu pieejama jums, bet ne svešiniekiem

Tomēr ne vienmēr būs iespējams atrast pazudušu ierīci, piemēram, situācijā, kad tālrunis būs nonācis profesionālu ļaunprāšu rokās. Tādos gadījumos ir svarīgi, lai tālrunī esošā informācija joprojām būtu pieejama jums, bet tai nevarētu piekļūt svešinieki.

Lai nevajadzētu raizēties par telefona satura pazušanu, pirmkārt, ieteicams iegādes brīdī izvēlēties drošu viedtālruni, otrkārt, nepieciešams telefonā iestatīt automātisku datu dublēšanu mākonī, piemēram, Samsung Cloud, Google Drive vai citviet. Tas nodrošinās sirdsmieru jebkurā situācijā, kad ar ierīci atgadīsies kas neparedzēts, jo jūsu rīcībā joprojām būs telefonā esošie attēli, dokumenti, kontaktu saraksts un pārējā informācija. Lai arī šī darbība aizņem vien minūti laika, Latvijā datu dublēšanu joprojām neveic 32 % iedzīvotāju*.

Savukārt, lai svešinieki nepiekļūtu jūsu informācijai, vienkāršākā aizsardzība ir telefona ekrāna bloķēšanas uzstādīšana. Īpaši sensitīvu informāciju Samsung tālruņos ieteicams glabāt drošajā mapē Secure Folder, kurai iespējams piekļūt ar atsevišķu paroli. Secure Folder saturu nav iespējams redzēt un pārnest nedz no Wi-Fi Direct, nedz ar USB kabeli. To var veikt tikai pats failu un informācijas īpašnieks ar drošās mapes autorizēto iznešanu. Tomēr lietotnes, kas ir ievietotas Secure Folder, var droši izmantot tiešsaistē. Tiklīdz tiek reģistrēta nedroša darbība, Secure Folder noslēdz datus, lai tiem varētu piekļūt tikai datu īpašnieks.

*Aptauju pēc Samsung Electronics Baltics pasūtījuma veica socioloģisko pētījumu kompānija “Norstat” 2019. gada augustā, aptaujājot vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāju.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu