P, 28.11.2022.

Miris Omānas sultāns Kābūss

LETA/AFP
Miris Omānas sultāns Kābūss
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
Omānas sultāns Kābūss
Omānas sultāns Kābūss Foto: Reuters/ScanPix

Omānas sultāns Kābūss, kurš valdījis šajā valstī kopš 1970.gada, ir miris 79 gadu vecumā, sestdien pavēstīja Omānas ziņu aģentūra.

"Omānas Sultanāta galms ar skumjām sēro (..) par mūsu sultānu Kābūsu ibn Saīdu (..) kuru Allāhs piektdienas vakarā izraudzījās būt sev blakus," teikts aģentūras paziņojumā.

Kābūss, kurš bija visilgāk valdījušais arābu monarhs, kādu laiku bija slimojis. Tika uzskatīts, ka viņš sirga ar resnās zarnas vēzi.

Kābūss ibn Saīds al Saīds 1970. gadā ieguva varu, ar britu atbalstu gāžot no troņa savu tēvu sultānu Saīdu ibn Teimūru. 

Savas valdīšanas laikā viņš modernizēja Omānu, vienlaikus uzturot labas attiecības ar citām Persijas līča arābu valstīm, ASV un Irānu. Omāna kļuva par populāru tūristu galamērķi, kā arī pildīja vidutāja lomu Tuvo Austrumu konfliktos.

Neprecētajam Kābūsam nebija ne bērnu, ne brāļu, un viņa tuvākie radinieki bija viņa brālēni.

Saskaņā ar Omānas konstitūciju monarhu ģimenei jāizvēlas jaunais sultāns trīs dienu laikā. Ja ģimene nespētu vienoties, tad par Kābūsa pēcteci kļūtu persona, kuru viņš pats nosaucis slepenā vēstulē, kas adresēta monarhu ģimenei.

Sultānam jābūt monarhu ģimenes loceklim, kā arī "musulmanim, nobriedušam, saprātīgam un Omānas musulmaņu likumīgam dēlam".

Vietējie eksperti lēš, ka Kābūsam ir vairāk nekā 80 leģitīmu mantinieku. 

Galms ir izsludinājis trīs dienu sēras.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu